CANIM BABAM

Dünyaya gelmemdeki en büyük değer, arkamdaki dumansız dağ, ıssız ada, sınırsız ve sonsuz varlık, hayatımın en büyük gücü, sonsuz saygım, tanıdığım ve sevdiğim ilk erkek, canım babam…

***

Tabiri caiz ise, bizler için kendini hep parçaladı, benim babam. Bizleri büyütürken, önceliği hep helal lokma idi. Karakterli, gurur duyduğu çocukları, babam için en büyük varlık oldu.

Bir çocuk yetişirken, baba hep arka plandadır. Ama benim babam, hiç arka plan olmadı. Hastalandık başımızda, ders yaparken yardımcımız, sorunumuz olduğunda ilk danıştığımız kişi oldu. Önümüze hiç engel koymadı ve set olmadı. Bilakis, hep destek, tam destekti.

İlkokulda iken, derslerimize yardımcı olurdu babam. Kartondan olan tüm derslerimizi, birlikte yapardık,

mesela. Gireceğimiz sınavların giriş belgelerini, birlikte doldururduk. O zamanlar kodlama yapılırdı ki, hiç hata yapmamak gerekirdi. Bize bırakmaz, kendisi özenle doldururdu.

Gerek okul hayatımızda, gerekse de çalışma hayatımızda, hep yanımızda oldu. İş görüşmelerine, çalışmaya başlayacağımız işyerine, ilk önce babamla birlikte giderdik. Önce O bakar, onay verirse çalışmaya başlardık. Kıyafet alacağız, mağazaları babamla gezerdik. Bir işimiz olur, babamla hallederdik. Tabi o zamanlar genciz, etraf kötü falan, babam bir koruma kalkanı idi, bizler için.

Bizler büyürken, babamın varlığını, tam olarak hissettik. Hissettirdi çünkü. Babam için hiçbir şey azımsanamayacak kadar büyüktü. Gerçi halen de öyle ama… İşler büyük, okul büyük, etraf büyük ve bizler büyüyoruz. Hiçbir şeyi şansa bırakmaz, her daim bizlerle olurdu. Hep de olmaya devam etti.

Annemin vefatından sonra, sanki bizler yeniden küçülmüşüz gibi, bir kanıya kapıldı sanki, babam. Her gün sabah bir arar, “Nasılsınız? Bugün ne yapıyorsunuz? Nereye gidiyorsunuz? Aman dikkat edin!” gibi. İyiyiz baba iyiyiz. Sen meraklanma. Bizler küçülmedik, özellikle de annemin vefatından sonra, sen tek kaldın diye, acını tek yaşama diye, bizler daha da büyüdük.

Evine gittiğimizde mutluluktan şaşıran, “Siz ne isterseniz, O’ nu yapın” diye, yapılacakları, düzeni, dizaynı bize bırakan, babam… Birlik ve beraberliğimizi, küçüklüğümüzü, eski günlerimizi, özleyen babam…

***

Anne gibi baba olarak, hep yanımızda, her daim başımızda olan adam, benim babam. Allah seni başımızdan eksik etmesin… Hayırlı, sağlıklı ve uzun ömrün olsun, babam.

Sevgiyle Kalın…