Bir uyku bozukluğu çeşidi: “Çocuklarda Gece Terörü”

Çocuklarda gece terörü olarak bilinen “parasomnia” hakkında bilgi veren Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı, “Uyku bozukluklarından ‘parasomnia’ ismi verilen, uyku sırasında engellenemeyen fiziksel hareketler grubunda yer alan bir uyku bozukluğudur. Uyuyan çocuğun aniden bağırarak uyanması, dehşet ve korku içinde olması, huzursuz ve tedirgin davranışlar göstermesi şeklinde ifade edilebilir” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL  

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı, çocuklarda gece terörü olarak bilinen “parasomnia” hakkında bilgi verdi.B

Çocukluk çağında görülen gece terörünün aileleri çok kaygılandıran bir durum olduğunu söyleyen Şavklı, “Uyku bozukluklarından ‘parasomnia’ ismi verilen, uyku sırasında engellenemeyen fiziksel hareketler grubunda yer alan bir uyku bozukluğudur. Sıklıkla 18 ay -10 yaş arasında çocuklarda görülen bu uyku bozukluğu daha çok erkek çocuklarında görülüyor. Uyuyan çocuğun aniden bağırarak uyanması, dehşet ve korku içinde olması, huzursuz ve tedirgin davranışlar göstermesi şeklinde ifade edilebilir ve gece terörü 3-4 dakika sürebilir” şeklinde konuştu.

“ERTESİ GÜN HATIRLANMAZ”

Bu durumun aileleri çok kaygılandırdığını, ancak çocuğun o sırada uyumakta olduğunun unutulmaması gerektiğinin altını çizen Şavklı, “Bu durumun fizyolojik bir süreç olduğu zamanla ergenlikle beraber uykusunun olgunlaştıkça motive oldukça gece terörünün düzelebileceği akılda tutulmalıdır. Kabusla çok karışmakta olan gece terörünün farkı ertesi gün hatırlanmamasıdır. Oysa kabusta hasta sabah kalktığında, o gece gördüğü rüyayı ve korkusunu hatırlayabilir” ifadelerini kullandı.

“AİLELER SAKİN OLMALIDIRLAR”

Bu durum karşısında ailelerin neler yapması gerektiği hakkında da konuşan Şavklı, “Aileler öncelikle mümkün olduğunca sakin olmalıdırlar ve özellikle uyaran vermek, uyandırmaya çalışmak, ışık uyaranı, dürtüsel uyarılar, özellikle dokunmak, silkelemek, kucağa almaya çalışmak, odanın içinde dolaştırmak gibi davranışlarda bulunmamaları gerekir.  Bu bağlamda uyarıcı olmamak ve uyku düzenine dikkat ederek iyi bir uyku paterni sağlayacak önlemler almak gerekir. Bu önlemler uyku hijyeni adı verilen düzenlemeleri de içermelidir. Ayrıca gece terörü yaşayan çocuğun ertesi gün bu durumu hatırlamayacağını biliniz ve ertesi gün soru sorarken bu bilinçle davranınız. Çünkü hatırlamayacağı için bu tepkilerden bahsetmeniz onu endişelendirebilir” diye konuştu.

Şavklı, gece terörünün tipi ve sıklığının değişmesiyle birlikte,  2-3 ayda geçmemesi durumunda kendisine Instagram’dan “Uzm.psikologyucelsavkli” kullanıcı adı ile ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.