“Barolar yıkıldığında herkes kimsesiz kalacak”

İktidarın, baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek yasal düzenleme girişimine karşı Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ın da aralarında bulunduğu 78 baro başkanı gazetelere ilan vererek vatandaştan destek istedi. “78 baro başkanı, “Barolar yıkıldığında herkes kimsesiz kalacak” dedi.

HABER MERKEZİ

‘Çoklu baro’ sisteminin getirilmek istenmesine karşı çıkan Mersin Barosu Başkanı ile birlikte 78 baro başkanı ortak bir açıklama yaparak gazetelere ilan verdi. Açıklamada, değişikliğin parçalama tehdidi olduğu, baroları niteliksizleştireceği vurgulandı.

78 baro başkanının imzasını taşıyan metin şöyle:

“Bu metin; bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır.  Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni; Baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir.  Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Cumhuriyet’in ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da “çoklu baro” kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır. Bizler, aşağıda isimleri yazılı barolar olarak, meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi; meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.”