BABA OLMAK!

Baba kelimesinin, anlam ve büyüklüğüne sahip insandır, baba. Yuvasına direk olan, bu bilinçle yuvasına, eşine ve çocuklarına sahip çıkan, adam gibi insandır, baba.

 

***

Hayata evladını neden getirdiğini bilen, babalığını layıkı ile yapan, babalık görevini anlamlandıran, hep evladının yanında olan ve hep güçlü duran, babalar. Gönülden seven, evladı için her şeyi göze alan, kol kanat geren, evladının dününü, bugünü ve geleceğini yönlendiren, saygıdeğer babalar. Güç ve kuvvet simgesi olan, hep ayakta, hep dimdik, hep evlatlarının yanında olan babalar.

 

İnsana değer vermek, babadan başlar ve babadan öğrenilir. Evin direği olan babanın, eşine ve çocuklarının annesine bakışı, çocuğunun insani değerlerini de şekillendirir. Vicdanlı, merhametli, saygılı ve sevgili bir evlat, iyi bir babanın yetiştirmesi ile olur.

 

Baba olmak, eve sadece para getirmek demek değildir. Evlatlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayan, hiçbir eksiklerini bırakmayan, gelişmesinde, yaşamasında önemli kararlar verir babalar. Babanın verdikleri, annenin verdiklerinden, daha ağır değerlerdir. Daha kişilik oturtan, daha güçlü ve dürüst insan olmak babanın verdiği ve kattığı sevgiden olur.

 

Bir evlat, hayata kolay gelmiyor ve kolay yetişmiyor. Doğurtmak ile baba olunmuyor. İnsanın bu özelliği hayvansal duygulardan gelirken, insani duygular tamamı ile aileden, özellikle de babadan geçer. Dünyaya getirilen evladını, okşamayan, öpmeyen, sevgisini vermeyen, yetişmesinde yanında olmayan, karşısına alıp konuşmayan, dinlemeyen babanın, babalığının sorgulanması gerekir.

 

Bir babanın çocuğunu, insanlığa hizmet eden, saygılı ve sevgili, kendi ayaklarının üstünde duran, kimseye ihtiyaç duymadan yaşayan, ne olursa olsun hep doğru ve dürüst olan, değerlerine sahip çıkan, Allah’ ın yaratmış olduğu hiçbir canlıya zarar vermeyen, mutlu bir insan olarak yetiştirmesi gerekir.

 

Ölmüş olan babalara rahmet dilemek, dua etmek, mezarlarında ziyaret etmek, dünyaya gelişimizdeki en önemli insanı sürekli hatırlamak lazım. Babamıza sahip çıkmak, aslında varlığımıza, benliğimize ve kendimize sahip çıkmaktır.

 

***

Varlığı ile varlığımıza değer katan, güç veren babalarımız… Allah sizlere hayırlı ve sağlıklı bir ömür nasip etsin!

Sevgiyle Kalın…