“Asansör, gerçekten ihtiyaç olan bir çalışmaydı”

 

 Mersin Turizm İşlemecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Hamit İzol, Cennet-Cehennem Obrukları’nın,  çevre düzenlemesi ve kullanım alanları ile bir bütün olarak ziyaretçilerin hizmetine sunulduğunu belirterek, ““Asansör ve seyir terası, obrukların doğasına mümkün olacak en az müdahale ile inşa edildi. Bazı platformlarda asansör konusu farklı noktalara çekilebiliyor ancak gerçekten ihtiyaç olan bir çalışmaydı” dedi.

BİLGE ÇAKIR

Mersin Turizm İşlemecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Hamit İzol, Mersin’in turizm limanı olan Cennet-Cehennem obrukları için 2018 yılında Kalkınma Bakanlığı tarafından yaşlılar ve engellilere yönelik proje hazırlandığını söyleyerek, proje kapsamında ziyaretçilerin bu doğa harikasını daha rahat gezebilmeleri için asansör ve seyir terası inşa edilip alandaki tarihi yapılar restore edildiğini kaydetti.

 Cennet-Cehennem Obrukları’nın,  çevre düzenlemesi ve kullanım alanları ile bir bütün olarak ziyaretçilerin hizmetine sunulduğunu belirten İzol,  “Asansör ve seyir terası, obrukların doğasına mümkün olacak en az müdahale ile inşa edildi. Geçtiğimiz yıllarda örenyerimizin ziyaretçi sayısı ortalama 100 bin civarında idi. Projenin tamamlanmasının ardından hem bu alanın kendi doğası hem de hizmete sunulan asansör ve seyir terası gibi cazibeyi arttıracak yapılar sayesinde ziyaretçi sayısının 500 bine yaklaşacağına inanıyorum. Katkılarından dolayı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’a, Valimiz Ali İhsan Su’ya, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bazı platformlarda asansör konusu farklı noktalara çekilebiliyor ancak gerçekten ihtiyaç olan bir çalışmaydı. Uluslararası festivallerimiz kapsamında yurtdışından gelen engelli ve yaşlı misafirlerimiz, sezon içinde rotalarına bu harika oluşumları ekleyen turistler, çoğu zaman obrukların aşağısına inip, çıkmakta zorlanıyorlar. Yaşlılar ve engeliler bu eşsiz güzelliği ve obruğun derinliklerinde bulunan tarihi yapıları görmek istiyor ancak mevcut şartlar bu isteği nerdeyse imkânsız kılıyor. Sağlık ekipleri acil durumlara müdahalede zorlanabiliyor. Hem can güvenliği hem de ziyaretler için çok güzel düşünülmüş bir uygulama olduğuna inanıyorum. Dünya ölçeğinde örnekleriyle yarışabilecek nitelikteki bu proje ile artık herkesin bu doğal güzelliği doya doya yaşayacağına, gittikleri ülkelerde hayranlıklarını anlatacağına ve yeni meraklı gezginlerin ilk fırsatta bu doğa harikasına ziyarette bulunacağına inanıyorum. Buna ek olarak, Cehennem Obruğu üzerinde Sıraat Köprüsü’nü andıran bir yapı eklenmesinin, daha çık ses getireceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.