“Anne adaylarının kış aylarında birçok konuya özen göstermesi gerekiyor”

Hamilelik sürecinin anne adayları için oldukça hassas bir dönem olduğuna işaret eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu, “Özellikle soğuk kış aylarında anne adaylarının daha da dikkatli olması gerekiyor. Bebeği olumsuz etkileyebilecek durumlardan korumak ve düşen vücut direncini güçlendirmek için beslenmeden hijyene, giyimden ilaç kullanıma kadar birçok konuya özen göstermek gerekiyor” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu, kış aylarında hamilelerin nelere dikkat etmesi konusunda önerilerde bulundu.

Kış aylarında dengeli beslenmenin bebeğin gelişiminin yanı sıra annenin sağlığı için de çok önemli olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu,  anne adaylarına tavsiyelerde bulundu.  Hamilelik sürecinin anne adayları için oldukça hassas bir dönem olduğuna işaret eden Eroğlu, “Özellikle soğuk kış aylarında anne adaylarının daha da dikkatli olması gerekiyor. Bu dönemde soğuktan sakınmak, sağlıklı bir hamilelik açısından büyük önem taşıyor. Bebeği olumsuz etkileyebilecek durumlardan korumak ve düşen vücut direncini güçlendirmek için beslenmeden hijyene, giyimden ilaç kullanıma kadar birçok konuya özen göstermek gerekiyor” dedi.

“YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER TÜKETİN”

Kış aylarında dengeli beslenmenin vücudu güçlendirmek açısından çok önemli olduğunun altını çizen Eroğlu, “Gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda alınmalı. Besinlerden gerekli karbonhidrat, yağ, vitamin, protein ve minerallerin sağlanması gerekiyor. Hamileliği kış aylarına denk gelen anne adayları şanslı da sayılabilir. Çünkü pırasa, ıspanak, kereviz, lahana ve karnabahar gibi demir zengini yeşil yapraklı, lifli sebzeleri döneminde tüketmeleri mümkün” şeklinde konuştu.

“A VE C VİTAMİNLERİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE DESTEK”

Bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitamini alımını özellikle hamilelik sürecinde ihmal etmemek gerektiğini vurgulayan Dr. Eroğlu, “Sizin için yeterli olan vitamin miktarını turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşil biber, karnabahar, yeşillikler gibi sebze ve meyvelerden sağlayabilirsiniz. Öte yandan C vitamini ile alınan demirin bağırsaklardan emilimi daha kolay ve fazla olduğundan posalı meyve ve sebzeleri tüketmenizde fayda var. Bağırsak hareketlerini arttırdığından taze sıkılmış meyve sularını da tercih edebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“D VİTAMİNİ İHTİYACINIZI BALIK İLE KARŞILAYIN”

Hamilelik döneminde fazla kilo almamanın, hem bebek hem de anne açısından önemli olduğunu belirten Eroğlu, “Fazla kilo alımını önlemek için protein, vitamin ve kalsiyum ağırlıklı bir beslenme programının tercih edilmesi gerekiyor. Et, balık, tavuk, yumurta gibi besinlerle protein; süt, ayran, yoğurt gibi süt ürünleriyle kalsiyum; bol bol sebze ve meyve tüketerek de vitamin ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Özellikle D vitamini ihtiyacını karşılamak için balık tüketimi çok önemli bir yer tutuyor. Haftada 1 porsiyon balık tüketmek kemik ve diş gelişimine katkı sağlıyor” diye konuştu.

“KAPALI VE KALABALIK ORTAMLARA DİKKAT”

Soğuk havalardan kaçan anne adaylarının kış aylarında genellikle kapalı yerlerde vakit geçirmeyi tercih ettiği bilgisini veren Eroğlu, “Kalabalık bir ortamda birçok kişinin aynı havayı soluması hamileler için sağlıklı değil. Gidilen ortamda sağlıklı bir havalandırmanın olup olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü yetersiz havalandırma bulaşıcı hastalıkların daha kolay yayılmasına sebep olabiliyor. Bunun yanı sıra evlerde de doğalgaz, soba kullanımı, tozlar gibi nedenlerle de sağlıksız hava ortamı oluşabiliyor. Bu nedenle evi sık sık havalandırmak fayda sağlıyor. Bebekte gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı, öğrenme ve davranış bozukluğuna sebep olan sigara dumanından da anne adaylarının kaçınması gerekiyor” dedi.

“BURUN TIKANIKLIĞI İÇİN TUZLU SU”

Her insan gibi anne adaylarının da soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak için kapalı ve kalabalık alanlarda uzun süre kalmaması gerektiğini belirten Eroğlu, “Eller de sık sık yıkanmalı. Hastalık bulaştığında ise hamilelerin istirahat etmesi ve bol sıvı tüketmesi gerekiyor. Bu dönemde bebeğinizin de sizin de enerjiye ihtiyacı olduğundan beslenmenize daha fazla özen göstermelisiniz. Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanın. Ama öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi semptomlar varsa en kısa zamanda doktorunuza başvurun. Çünkü doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. Hastalığın zatürre veya bronşite dönüşmemesi için erken müdahale büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

“YÜNLÜ VE PAMUKLU KIYAFETLER GİYİN”

Kışın soğuk havadan korunmak için yünlü ve pamuklu, hava alan, yumuşak kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Eroğlu, “Kat kat giyinerek aşırı terlemeyi önleyin. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise ayakkabı seçimidir. Kar ve buz gibi zeminlerde kaymayacak ve ayağı sıcak tutacak ayakkabılar tercih edilmeli. Öte yandan soğuk havalarda cildin kuruyup çatlamamasına da özen gösterilmeli. Bu süreçte cildiniz daha hassas olacağından özel bakım gerekebilir. Elinizi ve yüzünüzü ılık su ile yıkayabilir, nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bol su tüketimi hem cilt hem de genel sağlığınız için ihmal edilmemeli” ifadelerini kullandı.