Altın tekrar yükselecek!

Altının gram fiyatının bin TL’nin altına gerilemesi yatırımcıları tedirgin ederken, Mersinli kuyumcular bu durumun geçici olduğunu söylediler.

FAHRİ FIRAT

Mersinli kuyumcu İsa Varlıklı, “Altın ONS’un geri gelmesiyle son dönemde bin 800-bin 716’lara düşmesiyle kaynaklı TL bazında bin liranın altında bir rakama satılıyor. Yatırımcılara bir önerimiz var çok panik havasında olmasın tekrar toparlanma yönüne girecektir dedi.

Mersinli kuyumcu İsa Varlıklı, faiz artırımı beklentisinin özellikle Amerika’da, FED’in açıklamasıyla Türkiye’de bir beklenti olacağını söyledi.

Varlıklı, “Bu beklentiler karşısında bu rakamların tekrar yukarı doğru gideceğine önümüzdeki zamanla ön görüyorum. Kısa vadede iniş çıkışlara çok fazla tedirgin olmuyorum. Çünkü bu rakamlar zaman zaman bin 50’yi gördü. Çok değer kaybetmesinden kaynaklı yukarı doğru bir yol alacaktır. Yatırımcının çok panik havasında olmasını arzu etmem. Bizim ülkemizdeki yatırımcı çok panik havasında olmasın, beklesin, görsün acele etmesine gerek yok.  Bu rakamlar çok çok 5-10 TL belki daha aşağı olur sonra tekrar yukarı doğru tırmanacaktır” dedi.

“PANDEMİDEN SONRA BEKLENTİLERİMİZİN ÜZERİNE ÇIKTIK”

Kuyumcular olarak yaz sezonunun kendileri açısından beklentilerin üzerinde geçtiğini belirten Varlıklı, “Kuyumcular olarak yaz sezonunda Mersin için söylersek, tüm Türkiye genelindeki Avrupa’dan gelen yerli turistimizle kıyaslarsak, Türkiye içerisindeki turistle kıyaslarsak, pandemiden sonraki beklentilerimizin çok üzerine çıktığımız söyleyebilirim. Özellikle Rus, Arap turistlerin yatırıma yönelik mülk alışları da var. Burada bütün sektörler para kazandı desek yeridir. Pandemi öncesi sonrasını kıyaslarsak, pandemi öncesine geri dönüş yaptık. Pandemi döneminde yaşadığımız sıkıntılar had safhadaydı” diye konuştu.

ALTININ DÜŞMESİ BİR FIRSAT

Varlıklı, “Altın alacak olanlar için bu bir fırsat. Borcu olanlar ya da düğün yapacak olanlar için bir fırsat. Altının daha da düşme şansı bana göre var. Türkiye’deki ekonomi daha da iyileştikçe ev fiyatları konut yapımından sonra insanların altına daha çok yöneleceğini düşünüyorum. Altın borcu olanlar için bir fırsat bence. Yılsonu itibariyle bu hep deniliyor. Dünyadaki şartlara göre bu değişecektir ama altının fiyatı bin 200-bin 300 diye konuşuluyor” şeklinde konuştu.