AKYÜREK MAKİNE AR-GE 250 LİSTESİNDE SEKTÖR 8’İNCİSİ

Türkiye’de bakliyat, baharat, kuruyemiş ve tohum başta olmak üzere tüm kuru taneli tarım ürünlerini işleyen yüksek teknoloji ile donatılmış makinelerin üretiminde pazar lideri olan, tütün işleme makinelerinin imalatında da dünyanın 3 üreticisinden biri olan Akyürek Makine, Türkiye’nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi 2020 Yılı Araştırması’nda yenilikçiliğe yönelik çalışmalara 12,5 milyon liralık yatırımıyla sektöründe 8’inci, ülke klasmanında 148’inci sırada yer almayı başardı.

HABER MERKEZİ

Endüstri 4.0 ve dijitalleşme yatırımlarını her geçen gün artırarak güçlü Ar-Ge kadrosuyla ilklerin ve teklerin öncüsü olan Akyürek Makine, geçen yıl 3 patent başvurusu ile 15 makinenin endüstriyel tasarım tescilini gerçekleştirirken yerli ve milli üretim stratejileri doğrultusunda ürünlerinde yüzde 70 olan yerlilik oranını yüzde 90’a çıkarma hedefi belirledi.

‘KURU GIDA VE TÜTÜN İŞLEMEYE YÖNELİK 311 ÇEŞİT MAKİNE ÜRETİYORUZ’

Akyürek Makine Yönetim Kurulu Üyesi Gül Akyürek Balta, üretimini yaptıkları 311 çeşit makineden 287’sinin kuru gıda sektörüne, geriye kalan 24’ünün tütün sektörüne yönelik olduğunu belirtip, “Akyürek Makine A.Ş. olarak ihracat yaptığımız ülke sayısını 95’e yükseltirken bağlı olduğumuz sektörde komple sistem kuran bir şirket, fabrikalar kuran bir fabrika konumunda bulunuyoruz.” dedi.

Topluma öncü ve örnek olma amacıyla hareket ederken, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarıyla ülke ekonomisine ve istihdama da ciddi katkılar sunma hedefi ile çalıştıklarını dile getiren Gül Akyürek Balta, “Günümüzde sağlıklı, güvenilir ve temiz gıdaya erişmek için el değmeden yüksek teknoloji kullanarak pakete girene kadar tüm süreçlerde; kuru gıdalar başta tohum olmak üzere, kuruyemiş ve her türlü yapraklı ürünü işleyen makineler üretiyoruz. Makinelerimiz bu işlemleri mahsulün eni, boyu ve genişliğini göz önüne alınarak yaptığı gibi temizlik kalitesini artırmak ve ürün sınıflandırmasını gerçekleştirmek için ürün kütlesel ağırlığı ve rengine göre de yapılabiliyor.” diye konuştu.