“2020 YILI MERSİN’DE TURUNÇGİL YILI OLACAK!”

Dünya Turunçgil Kongresini Mersin’de gerçekleştireceklerini söyleyen Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) Başkanı Kemal Kaçmaz,” 2020 Yılı Mersin’de Turunçgil Yılı olacak” dedi.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Dünya Turunçgil Kongresinin Mersin’in çehresini değiştireceğine vurgu yapan Kaçmaz, Mersin’in tüm dünyaya ev sahipliği yapacağını ifade etti.

“DÜNYADAKİ EN PRESTİJLİ KONGRELERDEN BİRİSİ OLACAK”

UTK Başkanı Kemal Kaçmaz, “2020 yılı, Mersin’de Turunçgil yılı olacak. 14. Dünya Turunçgil kongresi Turunçgilin başkenti olan Mersin’de, 17-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu dünyadaki en prestijli kongrelerden birisi. 4 yılda bir gerçekleşiyor ve ilk kez ülkemizde ve Mersin’de yapılacak. Bunun yanı sıra Turunçgil Exposu,  yani Turunçgil Fuarı gerçekleşecek. Yine her yıl yaptığımız Turunçgil Festivali, bu sene daha dolu dolu ve geniş katılımla kutlanacak.  Yani tüm bunları sıraladığımızda, Mersin tüm dünyaya ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda dünyada Turunçgilin lokomotifi olan Mersin adı, bir kez daha adını dünyanın her yerine duyuracak” diye konuştu.

“TÜM HAZIRLIKLARIMIZI TAMAMLADIK”

Mersin’in Dünya Turunçgil Kongresine hazır olduğunun altını çizen Kaçmaz, “2016 yılından bu yana bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Şu anda bu kongreye hazırız. Bilim kurulumuzu oluşturduk, logomuzu, temamızı belirledik, web sitemizi açarak, duyurularımızı yaptık. İvedi bir şekilde çağrılar gelmeye başladı. Şu ana kadar gelen bildirimlere ve çağrılara bakarak,  beklediğimizden daha fazla ilgi göreceğine dair inancımız artıyor.

Bundan da son derece mutluyuz. Biz inanıyoruz ki, kongreyle ilgili tüm hazırlıkları paydaşlar olarak burada bir kez daha vurgulamış olacağız. Aynı zamanda temamız olan turunçgil yeniden yapılanmasını, Türkiye’nin gündemine taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) Başkanı Kemal Kaçmaz, Turunçgil endüstrisi ile ilgili bir dizi çalışmaların olduğunu da ifade ederken, Mersin’in bu sektörde bir numara olacağına inandığını söyledi.

Kaçmaz, “Şuanda Yaş meyve sebze sektörü içerisinde biz alt grup olmaktan çıktık. Başlı başına bir sektör haline geldik.  Çünkü yaş meyve ve sebze sektörü olarak, ihracatımızın yüzde 50’ye varan bir bölümünü, turunçgil olarak gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bizim sektörle ilgili yaptığımız bir dizi çalışma var. Akdeniz Sineği ile entegre mücadele çalışması var. Ayrıca Turunçgil endüstrisi ile ilgili bir dizi çalışmalarımız var. Sektör sezonunu uzatabilme adına, araştırma kuruluşlarıyla geç ve erkenci çeşitlerin artırılması ve adaptasyonuyla ilgi proje yürütüyoruz.  Bunlarda hayata geçtiği zaman, Türkiye narenciye sektörü yeniden yapılanacak. 11 ay ürün elde edeceğiz. Üretim yapacağız ve ihracat yapacağız. Bu da şu anlama geliyor, total yılı kullanmadığımız bu sektörde, net ihracat girdisi sağlayacağız. İstihdamı artıracağız. İnsanlara sağlıklı ürünler sunacağız. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sıkı bir şekilde sürdürüyoruz. İyi neticeler de almaya başladık. Kısa sürede çok önemli sonuçlar aldık” dedi.

DÜNYA TURUNÇGİL KONGRESİNE, 60 ÜLKEDEN KATILIM OLACAK

Kaçmaz, “60 yakın ülkeden, 2 bin 500 civarı insanın katılması bekleniyor. Bu kongrenin birçok çıktıları olacak. Özellikle ülkemizin ve kentimizin tanıtımı açısında önemli bir işlev görecek. Tüm dünyada Mersin konuşulacak.  İkincisi, sektörümüzün gelişmesine katkı sunacak. Üçüncüsü de burasının bir kongre turizmi için büyük katkıları olacak. Diğer sektörlerden de kongre altyapısı olduğunu görecekler. Bu konuda yoğun bir arayış var. Aynı zamanda bölgemize büyük bir ekonomik katkısı olacak. İkili görüşmeler yapılacak, işbirlikleri sağlanacak. Farklı sektörlerin dikkatini çekecek ve önemli yatırımlar bölgemize gelecek. Yatırım yapan yabancı sermaye gelecek. En önemlisi ticareti geliştirmek adına insanlar birbirini tanıyacak. Biz de bu kongreyle birlikte büyük bir kapı açmış olacağız” diye konuştu.