‘20 Kasım Dünya Çocuk Hakları’ günü

Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Sadık Gürsoy, Başkan yardımcısı Mert Dinçer ve Genel Sekreter Eylül Koylan, ‘20 Kasım Dünya Çocuk Hakları’ günü ile ilgili bir açıklama yaptılar.

SELDA YELİZ KÖŞ

Mezitli Kent Konseyi Merkezindeki açıklamaya Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Kent Konseyi Merkezi Sibel Gelbul ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Sadık Gürsoy, çocuk haklarının hem kanunen, hem etik olarak, dünya üzerindeki bütün çocukların doğuştan sahip  olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel, psikolojik  veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının tanımakta olan evrensel bir kavram olduğunu söyledi.

Gürsoy, “20 Kasım 1959’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda “Çocuk Hakları Bildirgesi” ile kabul edilmiş ve On ilkeden oluşmuştur. Bu ilkeler, tüm dünya çocukları bu bildirgedeki haklardan din, dil, ırk, renk, cinsiyet, milliyet, mülkiyet, siyasi, sosyal sınıf ayırımı yapılmaksızın yararlanmalıdır. Çocuklar özel olarak korunmalı, yasa ve gerekli kurumların yardımı ile fiziksel, zihinsel, ahlaki, ruhsal ve toplumsal olarak sağlıklı normal koşullar altında özgür ve onurunun zedelenmeyecek şekilde yetişmesi sağlanmalıdır. Her çocuğun doğduğu anda bir adı ve bir devletin vatandaşı olma hakkı vardır. Çocuklar sosyal güvenlikten yararlanmalı, sağlıklı bir biçimde büyümesi için kendisine ve annesine doğum öncesi ve sonrası özel bakım ve korunma sağlanmalıdır. Fiziksel, zihinsel ya da sosyal bakımdan özürlü çocuğa gerekli tedavi, eğitim ve bakım sağlanmalıdır. Çocuğun kişiliğini geliştirmesi için anlayış ve sevgiye gereksinimi vardır. Anne ve babasının bakımı ve sorumluluğu altında her durumda bir sevgi ve güvenlik ortamında yetişmelidir. Genel kültür ve yeteneklerini, bireysel karar verme gücü, ahlaki ve toplumsal sorumluluğu geliştirecek ve topluma yararlı bir üye olmasını sağlayacak eğitim hakkı verilmelidir.  Çocuk her koşulda koruma ve kurtarma olanaklarından ilk yararlananlar arasında olmalıdır. Çocuklar her türlü istismar, ihmal, ve sömürüye karşı korunmalı ve hiçbir şekilde ticaret konusu olmamalıdır Çocuk ırk, din ya da başka bir ayrımcılığı teşvik eden uygulamalardan korunacaktır” dedi.

“MEZİTLİ KENT KONSEYİ ÇOCUK MECLİSİ, DEMOKRATİK BİR MECLİSTİR”

Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkan yardımcısı Mert Dinçer, “ Meclisimiz; kent içinde yaşayan tüm çocukların dil, din, sınıf, eğitim, kültür ve düşünce farkı gözetmeksizin bir araya gelerek öğrendiği eğlendiği hem de düzenli toplantılar yaparak kararlar aldığı, söz söyleme haklarının olduğu faydalı bir oluşum, demokratik bir meclistir. Biz çocuklar!,eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel veya psikolojik  sömürüye karşı korunma gibi haklara doğuştan sahibiz. Bu hak evrenseldir ve dünyanın hiçbir yerinde bu hakkın geri alınma olasılığı dahi yoktur. Bu yıl UNICEF tüm çocukların ve gelecek kuşakların haklarının hayata geçirilmesi için liderlere sunulacak bir imza kampanyası başlattı. Herkesi maviye bürünerek 20 Kasım günü çocuk haklarını desteklemeye çağırdı.Mavi balon ve açıklamalarımızla Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi olarak biz de destek veriyoruz. Bizim yaşımız küçük olabilir,hata yapabilir ve deneyimsiz olabiliriz.  Ancak! bizim de;oyun oynamaya,kitap okumaya,ücretsiz eğitim almaya,temiz yerleşime,güvenli alanlarda yaşamaya, hayallerimizin peşinden koşmaya ve özgürce bunları söylemehaklarımızın olduğunu unutmayın. Bizler bu haklara ebeveynlerimiz ve yöneticilerimiz sayesinde çok rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Bu kapsamda, Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin görüş ve önerilerimizi dikkate alarak bize yol gösteren, sonsuz desteklerini bizlere her zaman hissettiren, Mezitli Belediye Başkanımız Sayın Neşet Tarhan başta olmak üzere, Mezitli Kent Konseyi Başkanımız Sibel Gebul’ave ailelerimize teşekkür ederiz. İlçemizdeki tüm yaşıtlarımızı Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisimize bekliyor,kendi haklarımız için mücadele etmeyi, daha mutlu daha aydınlık gelecek için açılan bu yolda birlikte eğlenerek,öğrenerek,paylaşarak,sevgiyle yürümeye davet ediyoruz.

Unutmayalım ki mutlu çocuk; mutlu yaşam ve aydınlık gelecek demek! ve bu gelecek hepimizin hakkı!Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz” diye konuştu.

“ÇOCUK OLMAYA HAKLARI VAR”

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, Dünyada bir tane çocuğun mutsuz olduğu bir ortamda ilerlenin anlamsız olduğuna dikkat çekti. Göreve gelmesinin ardından Kent Konseyi bünyesinde Çocuk Meclisi kurduklarını hatırlatan Gelbul, ”Geri kalan 3 yıllık süreçte Mezitli Belediyemizin de öncülüğü ile sayısız etkinlik gerçekleştirdik. Hepimizin çocukların haklarını alabilmesi için yapması gereken çok şey var. Çocukların en iyi eğitim almaya, sosyalleşmeye ve sağlıklı bir ortamda yaşama, hepsinden de önemlisi çocuk olmaya hakları var” şeklinde konuştu.

İNSAN HAKLARI İLE ÇOCUKLUKLARIN HAKLARINI BİRBİRİNDEN AYIRMAK ÇOKTA MÜMKÜN DEĞİL

Çocuklarına değer veren ve iyi eğitim almasını sağlayan ülkelerin geleceğini garanti altına aldığını vurgulayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “İnsan hakları ile çocuklukların haklarını birbirinden ayırmak çokta mümkün değil. Biz tüm insanlarımızın haklarını alabilmesi için mücadele veriyoruz. Belediye olarak Mezitli’de oturmak koşuluyla spor ve sanat alanında başarılı olan çocukların yurt içinde ve yurt dışında eğitim almalarına ve turnuvalara katılmalarına destek oluyoruz. Çok başarılı çocuklarımız var. Biz her alanda olduğu gibi çalışmalarımızın öznesini çocukların oluşturacağını ifade ediyoruz. Biliyoruz ki aydınlık ve sağlıklı gelecek ancak bugünkü çocukların iyi eğitim almaları, sevgiye doymaları ile mümkündür. Bizlerden daha yetkin, daha çağdaş düşünce yapısına sahip olmalarına bağlıdır. O yüzden çocuklarımıza daha fazla önem veriyoruz. Biz çocuklarımızdan gençlerimizden çok umutluyuz” dedi.