14 MAYIS’TAN 28 MAYIS’A

Bilindiği gibi 14 Mayısta 28. dönem milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Milletvekili seçimi sonuçlarıyla birlikte sonuçlandı.Cumhurbaşkanlığı seçimini 2. tura kalmasını istedi.

Seçmenlerin kullandığı oylar sonucunda sandıkların sonuçlarına göre, 2018 yılında yapılan seçimlere göre AKP oylarında bir gerileme görüldüğü, buna rağmen Cumhur İttifakı Meclis’te çoğunluğu sağladığı görüldü..

AKP iktidar olduğunda doğanların ilk kez oy kullandığı 5 milyon genç seçmen ile 60 milyon 697 bin 843 seçmen ilk turda cumhurbaşkanın belli olacağı öngörüsünde bulunan 14 kamuoyu araştırma şirketinin yanılmasına vesile oldu.

Kazananın ikinci turda belirleneceğini iddia eden 9 anket firması ise haklı çıktı.

Bir başka yanılgı da ATA İttifakı hakkındaki yanılgıydı.

YSK açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kısıklı’daki evinden AK Parti Genel Merkezi’ne doğru yola çıktığında coşku yüksekti.

Balkon konuşması için gündüz saatlerinde başlayan hazırlıklar sonucunda Erdoğan seçmenin karşısına çıktı.

Gece geç saatte yaptığı bu “erken” balkon konuşmasında Erdoğan, “Tercih bizden yana”, “Öndeyiz”, “Bir 5 yıl daha sizlere hizmet edeceğimize inanıyoruz” ve “Sizlerle destan yazıyoruz” dedi.

Ama ağzından bu kez “Kazandık” sözcüğü çıkmadı.

CHP Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu, sabaha karşı 3’e doğru basın mensuplarının karşısına 6’lı masanın diğer bileşenleri ve İBB-ABB başkanlarıyla çıktı.

“Seçim balkonda kazanılmaz, millet ikinci tur diyorsa başımızın üstüne” diyen Kılıçdaroğlu da rakibi Erdoğan gibi ikinci turun kapısı açıp “Önümüzdeki 15 gün boyunca her türlü mücadeleyi yapacağız ve mutlaka bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, seçimden iki hafta önce verdiği demeçte AA ve YSK verilerine güvenmediğini ifade etmişti.

Kılıçdaroğlu, Ankara’da 300 ve İstanbul’da ise 780’den fazla sandıkta itirazların olduğunu belirterek, bazı sandıklarda 6 kez bazılarında ise 11 kez itiraz edildiğini ifade etti.

Özellikle Millet İttifakı’nın güçlü olduğu yerlerde sisteme girilmeyen çok sayıda oy olduğu öne sürüldü.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sisteme girilen sandık sonuçlarına göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 51,33, Recep Tayyip Erdoğan’nın ise yüzde 43,94’te olduğunu belirtti.

HDP Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü ve YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de açıklanan verilere ilişkin “Muhalefetin oy oranının yüksek olduğu yerlerde veri akışını engellemeye çalışıyorlar” diye açıklamalarda bulundu.

 

Yeniden Refah Partisi 5 sandalye kazanarak seçimin sürprizlerinden oldu.

Cumhur İttifakı bileşenlerinin en başarısız performans sergileyeni ise Büyük Birlik Partisi oldu.

BBP Genel Başkan Mustafa Destici parlamentoya giremedi

HÜDA PAR’ın dört adayından 3’ü, resmi olmayan verilere göre AKP listelerinden TBMM’ye girdi.

DSP Genel Başkanı Mehmet Önder Aksakal da kesin olmayan sonuçlara göre AKP listesinden milletvekili seçildi.

Yaklaşık % 10 bandında olan MHP ise beklentilerin aksine 2018 seçimlerindeki azalma olsa da önemli derecede oylarını korudu.

6 Şubat depremlerinden etkilenen 10 kentte AKP bu illerde 47’ye yakın vekil çıkarmayı başardı.

CHP listesinden seçilmeye hak kazanan DEVA, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’den yaklaşık 38 kişi resmi olmayan sonuçlara göre parlamentoya girmeye hak kazandı.

Emek ve Özgürlük İttifakı altında seçime giren Yeşil Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi’nin batıdaki illerde seçime ayrı liste ile girmesi nedeniyle geriledi.

2018 genel seçimlerinde meclise 67 vekil gönderen YSP (HDP), 5 sandalye kaybetmiş oldu.

Şanlıurfa adliyesi önünde ADALET oturma eylemi yapan Şenyaşar ailesinden Ferit Şenyaşar  parlamentoya girme başarısını gösterdi.

Gezi davasından tutuklu avukat Can Atalay’ın Hatay’dan seçilmesiyle, TİP Meclis’teki koltuk sayısını korudu.

Tüm bu gelişmekler sonucunda başlıklar şeklinde şunlar söylenebilir;

1 – Seçmen 14 Mayıs’ta yapılan seçimde 28. dönem milletvekilleri belirlendi.

2 – AKP bir önceki seçime göre % 7 oy kaybı yaşamasına rağmen Cumhur İttifakı parlamentoda çoğunluğu sağladı.

3 – Seçmen her iki cumhurbaşkanı adayına %50+1 yetkisi vermeyerek secimi 2. tura bıraktı.

4 – Seçimin 2. tura kalması ATA İttifakı adayı Sinan Oğan’ın aldığı oylarla seçimin sürprizi oldu.2.turda anahtar durumuna geldi.

5 – CHP tüm olumsuzluklara rağmen oyunu artırmış, ama beklenen başarıyı gösterememiştir.

6 – Kılıçdaroğlu, seçim gecesinde yaşanan olumsuzlar karşısında yetersiz kalan Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’i görevden alarak yerine Yerel seçimlerde başarı gösteren Canan Kaftancıoğlu ve Ekrem İmamoğlu’nu getirilmesi isabetli olmuş.

7 – Diğer yandan Tuncay Özkan hakkında sosyal medyada çıkan videolara ve söylentilere karşısında şimdiye kadar gerekeni yapmakta gecikmiştir.

8 – 28 Mayıs’ta yapılacak 2. tur seçimde iki aday sıfırdan başlayacak, Bir oy fazla alan cumhurbaşkanı seçilmiş olacak.

9 – 28 Mayıs seçiminde doğru politika yürüten, sandıklara sahip olanların seçimin kazanacağını ve sonuçta kazananın Türkiye olmasını diliyorum…