14 MAYIS SEÇİMLERİ

Daha önce 2018 yılında seçimlerde Cumhur İttifakı ve Millet ittifakı olarak seçimlere katılmışlardı. Daha sonraları seçim kanununda yapılan değişikliklerle, yeni seçime katılan ve barajı geçme sorunu yaşayan  partileri zor durumda soktu. İttifaklarla seçime katılma zorunda bırakıldılar.

14 Mayıs’ta yapılacak  seçimlerde HDP’nin başını çektiği Emek ve Özgürlük İttifakı ile Zafer Partisi’nin başını çektiği ATA İttifakı ile birlikte şimdiden 4 ittifak seçime katılmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı adaylığın resmen açıkladı. AKP,MHP, BBP gibi partilerin yanında  Doğu ve Güneydoğu’da ise muhafazakar Kürt seçmenin oyunu almak için Erdoğan’a destek açıklayan HÜDAPAR’ı ittifaka kattı.

Katmak istediği bir başka partide Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın genel başkanı olduğu Yeniden Refah Partisi’ne de (YRP) görüşmeler sonucunda cumhur ittifakına katılmama kararı aldı.

Cumhur İttifakına dahil etmek istediği ANAP VE DSP partilerle yapılan görüşmelerden de bir sonuç alamadı. DSP’nin Millet İttifakı’nı destekleyeceğini açıkladı. Böylece Cumhur İttifakının beklediği desteği bulamadığı anlaşıldı.

Diğer yanda, CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi 2018 seçimlerine Millet İttifakı çatısı altında girdi.

Sonradan DEVA Partisi ile Gelecek Partisi’nin katılımıyla genişleyen Millet İttifakı, 14 Mayıs seçimlerinde ortak aday çıkarma kararı  aldı. Bu kararı 6 Mayıs tarihinde  Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu tarafından  toplantı sonrası açıkladı.

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakının adayları belirlendikten sonra ATA ittifakı olarak Sinan Ogan’ı cumhurbaşkanı adayı göstereceklerini, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perincek ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin de cumhurbaşkanı adayı olduklarını açıkladı.

Bunun yanında ittifak içinde yer almayan Mustafa Sarıgül’ün genel başkanlığını yürüttüğü Türkiye Değişim partisi  ve Rıfat Serdaroğlu’nun genel başkanlığını üstlendiği Doğru Parti’nin de Kılıçdaroğlu’na destek vermesi bekleniyor.

Daha önce köşe yazılarımda sıkça vurguladığım vurgulardan biri, CHP’nin var olan sağ partileri yanına aldığın, diğer sol ve sosyalist partilerle ilişkiye geçmemesinin belki zamanla olarak içinde bulunduğu konum gereği, sonraya bırakılacağı beklenen bir durumdu.

En son gelişmeler gösterdi ki, daha önce 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayını belirledikten sonra,  cumhurbaşkanlarına seçimlerde diğer siyasi partilerle ilişkiye geçme konusunda tüm yetkilerin cumhurbaşkanı adayına verileceğini köşe yazılarımda sıkça vurgulamıştım. Nihayet öyle de oldu.

Kılıçdaroğlu aday gösterildikten sonra, zaman kaybetmeden   Millet İttifakı içinde yer almayan diğer partilerle ilişkiye geçti. Bu ilişkiye seçimlerde anahtar parti durumunda olan HDP’yi TBMM’de  ziyaret ederek gerçekleştirdi.

Görüşmede, Özgür Özel, Selin Sayek Böke ve Oğuz Kaan Salıcı’nın yer aldığı CHP heyeti, HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile bir araya geldi. Görüşmede, HDP’yi kapatma davasından, seçim güvenliğine, tutuklu siyasetçilerin durumuna kadar birçok konunun ele alındı.

Görüşmede CHP heyeti, Millet İttifakı’nın anayasa değişikliği, güçlendirilmiş parlamenter sistem ve iktidara gelmeleri halindeki temel politikalarını içeren “ortak mutabakat metnini” HDP heyetine sundu.

HDP heyeti, daha önceleri kamuoyuna sundukları 11 maddelik tutum belgesi hakkında parti görüşlerini CHP heyetine anlattı.

Ortak politikalar konusunda metnindeki birçok taahhüdün, HDP’nin tutum belgesinde yer alan taleplerle benzerlik gösterdiği değerlendirmesi yapıldı.

Görüşmelerin devamında HDP heyeti, tutum belgesinde yer alan Kürt sorununun demokratik çözümü konusundaki talepleri ve önerilerini gündeme getirdi. Her iki taraf da sorunun çözüm adresinin Meclis olduğu konusunda görüş birliğine vardı ve görüşme sonrası liderler basın toplantısında da buna özel vurgu yaptı.

HDP kaynakları, görüşmede “anadil” konusunda kapsamlı bir değerlendirme yapılmadığını, ancak Kılıçdaroğlu’nun Meclis’te Kürtçe’nin “bilinmeyen dil” olarak ifade edilmesini, görüşme sonrası yapılan basın toplantısında eleştiri olarak gündeme getirmesini hatırlattılar.

HDP’li tutuklu siyasetçiler de görüşmede gündeme geldi. HDP’liler heyetinin siyasi davaların sadece partililerinin değil, Türkiye’nin aşması gereken önemli bir sorunu olduğunu vurguladılar.

Edinilen bilgiye göre HDP, Salı günü hem ittifak ortakları, hem de yetkili kurullarında görüşmeye ilişkin bilgi verecek. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek eğilimindeki HDP,  içeriğini  ittifak bileşenleri ile belirleyeceği ortak bildiriyle  aday çıkarmama kararı ve ortak cumhurbaşkanı adayına ilişkin tutumunu bir salon toplantısıyla kamuoyuna duyuracak.

HDP’nin kapatma davası seçim sonrasına bırakılması için Anayasa Mahkemesine başvuru yapmıştı. Mahkeme bu isteği reddetti.

Bunun üzerine HDP seçimlere Yeşil Sol Parti ile katılacağını açıkladı.

Sonuç olarak, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde ya Türkiye tekrar parlamenter sisteme geçecek, ya da başkanlık sistemi ile devam edecek. Ben şahsen Türkiye’nin tekrar parlamenter sisteme geçeceğini düşünüyorum.