BEMBEYAZ YAŞAMAK

-GAMZE PALAMUT-

Bembeyaz yaşamak ne demek diye sorsak nasıl cevaplar alacağımızı tahmin edebiliriz az çok. Herkes kendine göre doğru olanı, kendine göre iyi olanı bembeyaz yaşamak olarak dile getirecektir elbette, ama inanıyorum ki hiç kimse kendi insanlığından bahsetmeyecektir. Çünkü sorsanız herkes kendine göre insan, kendine göre kişilik sahibi, kendine göre karakterli… Kimse başka insanların kendisine nasıl baktığını dile getirmez, hatalarından, yanlışlarından bahsetmez.  Başkalarında yanlış bulduğu davranışları, aslında kendisinin de yapmaması gerektiği gerçeğini kabul etmez. Herkes bir şeylerin suçunu, günahını hep başkalarında arar. Kendi yanlışlarını başkalarına bağlar. Halbuki herkes ilkeli olsa, kişilikli olsa, karakterin önemini kavrasa, insanlıktan nasibini alsa, daha doğrusu insanlığın anlamını yerine getirse ve özgürlüğün anlamını amacı dışında yaşamasa belki de bembeyaz yaşamak zor olmayacak hiç kimse için.

Bu konuya değinmemde etkili olan bir şiiri paylaşmak istiyorum yazımın sonunda.

Bu şiir; bana göre çok saygıdeğer olan, kıymetinin bilinmesi gereken ve herkesin ondan bir şeyler öğrenebileceğine inandığım usta tiyatrocu ve oyuncu Müjdat Gezen’in şiiri.

Bahsettiğim şiir şu şekilde:

“İlkelerin olacak

Seni satın alamayacaklar.

Aptalların uydurduğu atasözlerine inanmayacaksın:

“Paranın satın alamayacağı şey yoktur.”

“Herkesin bir fiyatı vardır.”

Gibi sözlere kanmayacaksın.

Onurunla, kimliğinle ve beyninle akıllı yaşayacaksın.

Üreteceksin, seveceksin, sevileceksin,

İnançlarının arkasında duracaksın.

Sevgilerin karşılıksız,

Yardımların gizli olacak.

Seni attan, ottan ayıran özelliğin farkına varacaksın.

Çünkü sen insansın,

Ve bunu yakalayabildiğin gün,

Bembeyaz yaşayacaksın.”

Bu şiirin üzerine daha fazla yorum yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Bembeyaz yaşamanın ne anlama geldiği daha nasıl anlatılabilir ki!