Zeytin ağacı….

Zeytin ağacı her dönem farklı misyonları üzerinde taşımıştır. Zeytin barışın, sağlığın sembolü olmuştur. Milattan önceki dönemlerde keşfedilen zeytin, binlerce yıl geçmesine rağmen insanlığın en önemli gıdalarından biri olmuştur.

Tarihte zaman zaman zeytin ağaçları katliama uğramıştır ama hala günümüze kadar yaşayan bin yıllık zeytin ağaçlarımız var. Osmanlının son yıllarında, Yunanlılar, Osmanlılardan binlerce ton kömür isterler. Ancak zeytin ağacı kömürü olmasını istemişler. Osmanlı’da hemen kabul etmiş ve ege bölgesinde ne kadar zeytin ağacı varsa, kesip kömür yapmışlar. Yunanlılarla Zeytin ve zeytinyağında yarışan Osmanlılar, ellerindeki en büyük silahı kaptırmışlar. Bugün Yunanlılar eğer zeytinyağında dünyanın ilk 3 ülkesinden biriyse, bu Osmanlıların zeytin ağaçlarını kesip yakmaları ile olmuştur.

Gelelim günümüz orman yangınlarına. Nedense orman yangınları daha çok çamlık alanlarda oluyor. Çünkü çam ağacı hızlı bir şekilde yanan bitkidir. Özellikle ormanlarımıza bu ağaçlar dikiliyor. En ufak bir yangında hektarlarca alanlar yok oluyor. Oysa çam ağacı yerine zeytin ağaçları dikilse, kolay kolay yanmaz. Hem ormanlarımızı kurtarmış oluruz, hemde zeytinde dünya markası oluruz. Çünkü zeytinin anavatanı Akdeniz ve egedir.