Cumartesi , 20 Nisan 2019
“Yoğun stres, ciddi hasarlara yol açabilir”

“Yoğun stres, ciddi hasarlara yol açabilir”

  • BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Uzman Psikolog Gizem Göçtü, “Stres, talepler karşısında vücudun verdiği tepkidir. Fazla talep stres yaratır. Bir miktar stres iş motivasyonunu artırırken, yoğun stres insan sağlığında ciddi hasarlara yol açabilir” dedi.

Uzman Psikolog Gizem Göçtü, stresin hayatımızdaki etkileri hakkında konuştu.

“Son zamanlarda içinde bulunduğumuz ekonomik dalgalanmaların, gelecek kaygısının üstüne bir de kötü havalar gibi bir sürü etkenlerin stres oranını artırdığını söyleyen Göçtü, “Günlük yaşamımızın önemli bir kısmı işimizde geçmektedir. İş yerinde yaşanan stres, hem çalışma koşulları ile hem de kişisel deneyimlerimiz ile etkilidir. Stres, talepler karşısında vücudun verdiği tepkidir. Fazla talep stres yaratır. Bir miktar stres iş motivasyonunu artırırken, yoğun stres insan sağlığında ciddi hasarlara yol açabilir” dedi

Göçtü, insanın kendisini dinlemek ve stresin ne kadar etkilediğini anlamak için kendisine şu soruları sorması gerektiğini belirtti:

“Benden çok fazla şey mi bekleniyor?

Bu durum benim iş verimimi düşürüyor mu?

Uyku ve beslenme düzenim hala aynı mı?”

“STRES TEPKİSİ, KENDİ YARATTIĞINIZ BİR ŞEYDİR”

Aşırı stresin, bedende kas ağrıları, kalp çarpıntısı, sürekli baş ağrıları, bulantı, gerginlik, unutkanlık, ağlama krizleri, göğüste sıkışma, kabızlık vb. semptomlara sebep olabileceğini vurgulayan Göçtü, “Stres tepkisi, kendi yarattığınız bir şeydir. Problemi yaratan olayların kendisinden çok sizin olayları algılama biçiminizdir. Kendimiz ile ilgili yanlış inançlarımız stres yaratır. Başkalarına duyduğumuz sevgi, şefkat ve anlayışımız söz konusu kendimiz olunca aynı özveride değildir. En acımasız sesimiz kendi sesimizdir. İçimizdeki gerçekdışı inançları belirlemek ve nereden geldiğini araştırmak önemlidir. Bu şekilde yanlış inançlarımızı fark edip bu inançları değiştirebiliriz” şeklinde konuştu.

“SAVAŞ STRATEJİLERİ GELİŞTİRİN”

Çoğu kişi için işin, hayatının en önemli parçası olduğunu ve çalışma yaşamının herhangi bir alanında yaşayacağı mutsuzluğun, kişiyi strese sokabileceğinden bahseden Göçtü, “Stres, ilişkilerinizi ve sağlığınızı etkileyebilir. İşinizi düzenli olarak gözden geçirin ve mutlu olup olmadığınızı düşünün. Hayatta istediğiniz şeyleri elde edebilmek için meslek hayatınızı düzene koymalısınız. İşiniz sizi mutsuz ediyorsa, iş değiştirmenizin vakti gelmiştir, ya da şirket içi pozisyonunuzu.  Kendiniz de bu durumlardan herhangi birini hissediyorsanız öncelikle sizi strese sokan nedenleri belirlemeniz gerekmektedir. Ve bu nedenlere savaş stratejileri geliştirin. Örneğin eğitimle kendini geliştirmek gibi. Stres en çok zihinde gelişir. Bu yüzden inançlarımızı olumlu şekle dönüştürmek önemlidir. Bununla birlikte iş yerinizde ki fiziki konumu değiştirebilir, kendinizi daha rahat hissettiğiniz bir şekilde konumlandırabilirsiniz. İşe biraz daha erken gelmek zaman yönetimi ve hazırlık için etkili olabilir. ‘Hayır’ demeyi öğrenebilmek, iş yükünü azaltacağından stresi azaltacaktır. Düzenli olarak yapılan nefes egzersizleri, spor, uyku ve beslenme, sizi strese karşı daha çok güçlendirecektir. Bütün bunlara rağmen yaşam kalitenizin etkilendiğini düşünüyorsanız,  mutlaka uzman desteği almanız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.