“YOGA, BÜTÜNSEL YAŞAMA SANATIDIR”

Yoga Eğitmeni ve Yaşam Koçu Duygu Ertan “Yoga, bütünsel yaşama sanatıdır. Sadece fiziğimiz ile ilgilenmez. Çeşitli uygulamalar yardımıyla, beden, zihin ve ruhunuz arasındaki uyumu sağlamada size yol gösterebilecek bir felsefe sistemidir” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Yoga Eğitmeni ve Yaşam Koçu Duygu Ertan, yoganın faydaları konusunda gazetemize bilgi verdi.

Yoga uygulamalarının ve felsefesinin Hindistan’da başladığı bilgisini veren Ertan, “Yoga uygulamalarının 5000 yıl kadar önceye, belki de daha eskiye dayandığı söylenir. Swami Vivekananda sayesinde batı, yoga ile tanıştı ve Kaliforniya’dan tüm dünyaya yüzyılı aşkın bir zamandır öğretiler aktarılmaya devam ediyor” dedi.

Yoganın bir din olmadığını vurgulayan Ertan, “Yoga yapmak için esnek veya zayıf olmaya gerek yoktur. İstemek ve yogayı kendi yaşantınızın bir parçası haline getirmek yeterlidir. Sağlıklı kalmamızı sağlar. Hastalığımız varsa tedavi sürecine destek olur, yaşlılığa geç adım atmamızı sağlar” şeklinde konuştu.

Günümüzde ‘Çok zor hareketler yapılınca iyi yoga yapılıyor’ yanılgısının oldukça yaygın olduğunu ifade eden Ertan, “Yoga yaparken önemli olan bedeninizi hırpalamadan bedeninize ve zihninize iyi gelen yoga duruşlarını yapmaktır” ifadelerini kullandı.

Yoganın, bütünsel yaşama sanatı olduğunu kaydeden Ertan, “Yoga, sadece fiziğimiz ile ilgilenmez. Zihni sakinleştirir, nefesin tam ve doğru şekilde alınmasını sağlar, bedeni güçlendirir. İç dünyamız ve dış dünyamız ile dengemizi sağlar.  Dış dünyaya bakış açımızı değiştirerek daha sevgi dolu, daha sakin, hoşgörülü ve mutlu bireyler olmamızı sağlar. Kısaca yoga; çeşitli uygulamalar yardımıyla, beden, zihin ve ruhunuz arasındaki uyumu sağlamada size yol gösterebilecek bir felsefe sistemidir diyebiliriz” diye konuştu.