Çarşamba , 17 Temmuz 2019
YAYALAR DİKKAT!

YAYALAR DİKKAT!

Yayalara yol verme uygulaması, yayalar tarafından farklı algılamalara neden olmasıyla trafik kazalarında artış oldu.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Özellikle ışıklarda, yayalar için yanan kırmızı ışığa rağmen, yayaların geçmeye çalışması, ölümcül kazalara da neden olabiliyor.

SÜRÜCÜLER ZOR DURUMDA KALIYOR

Yayalar, trafik kurallarını hiçe sayıyor. Işıklarda, yayalar için yanan yeşil ışık, yaya geçidi gibi yerlerde yayalara yol verilirken, yayalarında, tam tersini yaparak her yerde geçmeye çalışması, sürücüleri zor durumda bırakıyor. Yasaya uymayan yayalara 108 TL. ceza uygulandığı; yayalara öncelik vermeyen araç sürücülerine de yüzde yüz zamlı tarife olan 488 TL’den ceza uygulandığı öğrenildi.

YAYALAR KURALLARA UYMUYOR

Bu arada yayaların ışıksız kavşaklardaki yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğü olduğu hatırlatılarak; ışıklı kavşaklarda ise, araçlara yeşil ışık yanarken geçmeye kalkışan yani kırmızı ışıkta geçen yayalara da 108 TL’den para cezası kesiliyor. Buna göre, yayaların ışıklı kavşaklarda geçiş üstünlüğü bulunmadığına dikkat çekilerek; ışığa riayet etmeleri istendi. Sürücülerin de ışıklandırma olmayan yerlerde, yaya geçidi levhası bulunan geçiş noktalarının tamamında yayalara öncelik kuralına uymaları gerektiği vurgulandı.