Pazar , 18 Ağustos 2019

Yalnız insan!

Herkesin açık yüreklilikle içini dökebileceği bir kimsesi olmalıdır, zira kim olursa olsun, insan yalnız başına bir şey ifade etmez, yalnız insan, yalnızdır’ Ernest Hemingway

14 Şubat Sevgililer günü üzerine yazmayı çok isterdim ama herkes benim gibi şanslı olamayabilir. Herkesin hayatı paylaşabileceği, sarılabileceği, dertleşebileceği, onunla uyuyabileceği ve onunla uyanacağı kimsesi olmayabilir. Yalnız insan bir dağ gibidir. Her şeyi içinde barındırır. Dış görünüşü heybetlidir ama içinde yaşanan fırtınaları kimse bilemez. Hayat, içinize, yüreğinize, beyninize aldığınızla çok güzeldir ve yalnızlık hiçbir zaman insanı mutlu etmez.

Yalan üzerine…

Eğer bir yalanı yeterince uzun, yeterince gürültülü ve yeterince sık söylerseniz, insanlar inanır. İnsanları bir yalana inandırmanın sırrı, yalanı sürekli tekrar etmektir. Joseph Goebbels (Hitlerin Propaganda Bakanı)

Gündelik hayatımızda en çok karşılaştığımız şeydir yalan. Bazen kendimiz bile söylediğimiz yalana inanırız. Tıpkı siyasetçiler gibi. Hitler, Musulini, Franco, İdi Amin gibi diktatörler halkını her zaman yalan üzerine yönetmiştir. Yalan bittiğinde ise dini objeleri kullanarak, onları en zayıf yerlerinden vurmuşlardır. En basiti Franco 40 yıl boyunca ülkesini futbol ve boğa güreşleri ile yönetmiştir. Halkını bu şeylerle uyutmuştur. Unutulmasın ki; halklar birgün uyanır ve diktatörlerin sonu olur….