Salı , 13 Ağustos 2019
Vatandaş şaşkın!
dav

Vatandaş şaşkın!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gıda fırsatçılığına izin vermeyeceklerini belirterek, bundan sonra Belediyelerin sebze ve meyve satışı yapacağını söyledi.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Bakan Albayrak’ın bu açıklamasına vatandaş ve esnaf şaşkına döndü. Vatandaşın tepkisi, “Demek ki bundan sonra daha büyük zamlar kapıda” demesi oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gıda fırsatçılığı ile ilgili açıklamalar yaparken, üreticilerde sorunun gıda fırsatçılığından olmadığı, üretim maliyetlerinin yüksekliğinden kaynaklandığını vurguladılar.

Derlediğimiz bilgilere göre, Ocak ayı enflasyon verileri, gıda fiyatlarındaki rekor artışın kayıtlarda da tescillendiğini gösteriyor. Tüketici harcamalarının yapıldığı mal ve hizmet fiyatlarını ölçen Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) artış aylık yüzde 1,06 olurken, yıllık artış yüzde 20,05’i gösteriyor.

TÜFE içinde yaklaşık yüzde 22’lik bir ağırlığı olan gıda fiyatlarındaki ocak ayı artışı yüzde 6,89 olurken, yıllık artış da yüzde 31,98 oldu. Her iki oran da 2003 yılından bu yana ölçülen rekor artış olarak kayda geçti. Gıda içinde de sebze grubundaki fiyat artışı Ocak’ta yüzde 29,7 olurken, yıllık artış yüzde 80,5’e ulaştı. Açıklanan veriler gösteriyor ki gıda fiyatlarında tüm yurt çapında yaygın bir fiyat artışı söz konusu.  Genel olarak gıda fiyatlarında, özel olarak da sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın ardında üretim maliyetlerindeki artış olduğu görülüyor; zirai ilaç, kimyasal gübre gibi üretim girdilerindeki yıllık artışlar sırasıyla yüzde 48 ve yüzde 81’de. İklim koşullarındaki sert gelişmelerin, özel olarak Antalya ve Antakya’daki sel ve fırtına da fiyat artışlarında ayrıca etkili oldu.