Salı , 21 Mayıs 2019
“Turizm sektörü, binlerce insanın istihdam edilebileceği sektör”

“Turizm sektörü, binlerce insanın istihdam edilebileceği sektör”

BİLGE ÇAKIR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Vahap Seçer, turizmci iş insanları ile bir araya gelerek, “Ben Mersin’de istihdamı önceliyorum. Üretimi, ekonomimizi canlandıracak cıvıl cıvıl bir Mersin haline geleceğimizi biliyorum. Turizm sektörü, istihdam absorbe edici sektörlerin başında gelen sektördür. Binlerce insanın istihdam edilebileceği sektör, turizm sektörü” dedi.

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD), Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Vahap Seçer’i ağırlayarak projelerini dinledi.

Projelerini anlatarak turizmcilerin de önerilerini dinleyen Seçer, “İş dünyası çok önemsediğim kitle. Çünkü bana nasıl bir belediye başkanı olarak anılmak istiyorsunuz diye sorulduğunda, ben ‘Dünyanın her tarafında Mersin’i ekonomik anamda önemli noktalara getirdim ya da getirilmesine katkı sundum. Mersinde toplumsal refahın artmasında önemli katkılar yaptık’ demek istiyorum. Üretimi, dolayısıyla istihdamı çok önemsiyorum. Mersin’de yatırım yapmaya gelen yatırımcıya dost bir belediye başkanı, yatırımcı bir belediye başkanı olarak anılmak isterim. Bunu halledersek diğer sorunları da hallederiz. Kazanan toplumlar diğer sorunları da halleder. Bunları çözmek için üreten bir toplum olmamız lazım” dedi.

“150’NİN ÜZERİNDE PROJEMİZ VAR”

Buradan yola çıkarak birçok çalışma yaptıklarını belirten Seçer, “150’nin üzerinde projemiz var. Uzun süredir belli bir çalışma grubu oluşturarak konusunda birçok insandan da faydalanarak bunları değerlendirerek 2 yıl gibi bir sürede hazırladık. Turizmin önemini ya da sağladığı imkanları anlatamama gerek yok. Mersin’de her türlü turizm dalında yatırım yapılabilir, ama yok” şeklinde konuştu.

“TURİZM YATIRIMCILARINI TEŞVİK EDELİM”

Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu takdirde turizm konusunda yatırım yapacak olan hangi kurumu olursa olsun, belediye olarak her türlü katkıyı vereceklerini vurgulayan Saçar, “Bizim görev alanımız olmayabilir, imkanımız müsait de olmayabilir ama mevcut imkanları kullanarak katkı verebiliriz. Biz belediye olarak turizm merkezleri ilan edebiliriz bakanlıktan bağımsız olarak. Özellikle butik turizm ya da marka oteller yatırım yapabilir. Belirli alanlar açarız, imar planları açarız. Anamur, Bozyazı olabilir. Oralar müsait. Aydıncık olabilir. Oranın da imar düzenlemesine ihtiyaç var. Bu merkezlerde imar düzenlemesi yapalım. Biz de belediye olarak özel bir gayret sarf edelim. Turizm yatırımcılarını teşvik edelim kendi bölgemizde. Bunu kim koordine edecek? Şöyle bir yöntem bulduk bütün alanlarda yatırım için, Mersin Yatırımcı Girişimci Danışma Merkezi (MEYDAM). Bir ekip olsun. MEYDAM’a sizlerden kişiler çalıştıralım. Dünyadaki fırsatları buraya aktarsın. Mersin çok stratejik bir kent. Buralarda çağdaş insanlar halkın yararına hizmet edecek insanlar lazım. Artık yeni bir yol haritası çizelim. Turizmde fırsatlar var önümüzde. Böyle bir iletişim ağı kurarsak sizlerin dönemsel olarak bize yapacağınız öneriler bir kılavuz niteliğinde olur. Turizmci olan sizlersiniz. Bana yol haritası çizecek olan sizlersiniz. Ama niyetim şu, ben Mersin’de istihdamı önceliyorum. Bunu sonucunda üretimi, ekonomimizi canlandıracak cıvıl cıvıl bir Mersin haline geleceğimizi, bunun bir berekete sebep olacağını biliyorum. Bunlar içerisinde istihdam absorbe edici sektörlerin başında gelen sektör turizm. Bacasız fabrika ne de olsa. Binlerce insanın istihdam edilebileceği sektör turizm sektörü. Mersin’in muazzam bir imkan var Allah tarafından sunulan. Bunları değerIendirelim. Belediye olarak bunları sürekli konuşup tartışalım. Gelin iş birliği yapalım. Bu imkanı bana verin. Pişman olmayacaksınız. Bu saatten sonra bizim yapacağımız memleketimize kalan bütün zamanımızı bağışlamak” ifadelerini kullandı.