Çarşamba , 9 Ekim 2019
Toros Üniversitesi Mimarlık Fakültesi yeni yerine hazırlanıyor

Toros Üniversitesi Mimarlık Fakültesi yeni yerine hazırlanıyor

Toros  Üniversitesi Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı ve Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık  Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkin Erten,  Mimarlık Fakültesinin yakında yeni yerine taşınacağını söyledi.

SELDA YELİZ KÖŞ

Erten, “Toros Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde yer alan Mimarlık Bölümümüz 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında eğitime başlamıştır. Tren istasyonu yakınında bulunan Uray Kampüsünde, tarihi yapılarda eğitimini sürdürmektedir. Bölgesinde, Vakıf Üniversitesi bünyesinde yer alan tek Mimarlık Bölümü özelliğini taşımaktadır. Yakın zamanda restorasyonu tamamlanacak olan Uray Caddesi yakınındaki 3 Ocak İlköğretim Okulunun, Fakültemizin kullanımına katılmasıyla eğitim alanı daha da genişleyecektir. Böylece tarihi çevre ve mekanlarda daha kaliteli bir mimarlık eğitimi sunulacak. Bölümümüzün eğitim-öğretim müfredatı köklü devlet üniversitelerinin Mimarlık Bölümlerindeki müfredatlar örnek alınarak ve her yıl güncellenerek hazırlanmaktadır. Güncellemeler çağdaş mimarlık eğitimindeki gelişmeler yakından izlenerek yapılmaktadır. Müfredatta fiziksel çevre, geleneksel ve çağdaş strüktür ve konstrüksiyon eğitimi ön plana çıkmakta, ayrıca taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına yönelik dersler yer almaktadır. Mimari Proje  derslerinde, fiziksel çevre ve kültürel çevreye uyumlu tasarımlara öncelik verilmektedir. Proje için arsalar yakın çevreden seçilmekte, öğrencilerin arsayı yerinde incelemeleri sağlanmaktadır. Öncelikle öğrencilerin, tarihi çevrede , tarihi mekanlardan eğitim almaları, eğitim kalitesini olumlu etkilemektedir. Müfredatın Mimarlık mesleği için gerekli her konuyu içermesi öğrencinin mesleki açıdan yeterli donanımı kazanmasını sağlamaktadır. Böylece, mezunların meslek hayatında karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri hedeflenmektedir” dedi.

MEZUNLARIN  İSTİHDAMI DURUMU

Erten, “Mezunlar hemen tüm kamu kuruluşlarında, Belediyelerde, özel sektörde, şantiyelerde, bürolarda, yapı ile ilgili üretim yerlerinde mobilya tasarım, üretim ve pazarlamasında, mutfak-banyo tasarımında ve uygulamasında ve diğer pek çok alanda çalışabilmektedir. Proje büroları açarak mesleki faaliyetlerini bireysel olarak sürdürebilmektedir. Ayrıca Mimarlık Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitimi alarak, istediklerinde akademik yaşama yönelebilmektedirler. Akademik kariyer yapan mimarlara, ülkemizde büyük talep bulunmaktadır. Bölümde halen kadrolu 2 Profesör, 1 Doçent ve 4 Öğretim Görevlisi bulunmaktadır. Bunun yanında İç Mimarlık Bölümünde mimar kökenli 1 Doçent ve 2 Doktor Öğretim Üyesi derslere katılıyor. Ayrıca Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümü ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümünden Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyeleri derslerde görevlendirilmektedir. Diğer yandan İzmir, Ankara, Adana ve Mersin’deki deneyimli mimarlar proje derslerine katılıyorlar. Dolayısıyla, bulunduğu bölgede Mimarlık eğitimi veren kurumlar arasında en iyi kadro ile eğitimini sürdürmektedir. Merkezi kütüphane, mimarlıkla ilgili oldukça zengin ve giderek sayısı artan kitapları ile öğrenciye hizmet vermektedir. Ayrıca Fakültemizde oldukça yeterli 2 adet Bilgisayar Laboratuarı bulunmaktadır” diye konuştu.