Perşembe , 10 Ekim 2019
Tekstil mühendisliği öğrencilerine burs

Tekstil mühendisliği öğrencilerine burs

Tekstil, hazır giyim, deri ihracatçı birlikleri ve tekstil sanayi işverenleri sendikası ile Yükseköğretim Kurulu  (YÖK) arasında imzalanan protokole göre üniversite sınavında ilk 20 bine giren öğrenciler, tekstil mühendisliğini tercih etmeleri durumunda her ay net asgari ücret tutarında karşılıksız burs imkânından faydalanacak.

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından 11 Haziran 2019 tarihinde Adana’da, Tekstil Mühendisliği Algı Çalışması İş Birliği Protokolü Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ

Adana ve çevresindeki okul müdürleri ve rehberlik öğretmenlerinin de davet edildiği toplantıya; Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, ATHİB Yönetim Kurulu Üyesi Veli Ulusoy ve Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun katılım gösterdi. Hazır giyim ve Konfeksiyon, Tekstil ve Hammaddeleri ve Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri, Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında 2 Mayıs 2019 tarihinde sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağı olan tekstil/deri mühendislerinin sektöre kazandırılması amacıyla yapılan çalışmalar sonucu, öncelikle tekstil/deri mühendisliği bölümünün algısının yükseltilerek tercih edilebilirliğinin arttırılması amacıyla başta tekstil/deri mühendisliğini tercih edecek öğrencilere burs verilmesine ilişkin İşbirliği Protokolü imzalandı. İmzalanan protokolle ilgili bilgi vermek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, yaklaşık bir milyon kişiye istihdam sağlayan ve 2018’de toplam 30 milyar dolara yakın ihracata imza atan üç sektörün en önemli sorununun nitelikli iş gücü sağlanamamasının olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de tekstil mühendisliğine gösterilen ilginin her geçen yıl azaldığını belirtti.

UZUN DÖNEMLİ STAJ VE İŞ FIRSATLARI

Kıvanç, bu negatif algıyı değiştirmek ve nitelikli tekstil mühendisleri yetiştirmek için, sektörlerin üzerine düşeni yaptıklarını ve elini taşın altına koyduklarını vurgulayarak, eğitim bursunun şartları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, üniversite giriş sınavında ilk 20 bine giren öğrenciler, tekstil mühendisliğini tercih etmesi halinde her ay net asgari ücret tutarında karşılıksız burs alacak. 20–50 bin arasında olan adaylar net asgari ücretin yüzde 70’i, 50–80 bin arasındaki adaylar ise net asgari ücretin yüzde 50’si oranında karşılıksız burs imkânından yararlanacak. Eğitim sürecinde çalışma hayatına hazırlanabilmeleri için öğrencilere işletmelerde uzun dönemli staj imkânları sunulacak. Ayrıca başarılı öğrencilere iş garantisi verilecek.”

 “İLGİNİN ARTACAĞINA İNANCIMIZ TAM”

Tanıtımın ardından söz alan ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan ise, “Yaklaşık bir yıllık hazırlık sürecinin ardından imzalanan protokolle tekstil mühendisliğine dair algının değişeceğine ve bu yıldan itibaren tekstil ve deri mühendisliklerine ilginin artacağına inancımız tamdır” diye konuştu. Doğan, Tekstil, Hazır Giyim ve Deri Sektörlerinin ülkemizin en önemli sektörlerinden olduğunun altını çizerek,  2018’de neredeyse diğer sektörlerin verdiği dış ticaret fazlası toplamı kadar dış ticaret fazlası veren bu sektörüler için nitelikli iş gücünü artırılmasına yönelik çalışmalara da hız kesmenden devam edeceklerini paylaştı.