Çarşamba , 17 Temmuz 2019
“Tekrar parlamenter demokratik sisteme döneceğiz”

“Tekrar parlamenter demokratik sisteme döneceğiz”

  • ABDULLAH ÖZTÜRKMEN/RÖPORTAJ

Mersin Barosu eski başkanlarından ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 24 Haziran seçimleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yeni Güney Gazetesinden Abdullah Öztürkmen’le bir söyleyişi yapan Antmen, “En kısa zamanda biz tekrar parlamenter demokratik sisteme döneceğiz” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, CHP’nin tek adam rejimine karşı olduğunu ve bunun içinde mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

A.ÖZTÜRKMEN: 24 Haziran seçimlerinin kısa bir değerlendirmesini yapabilir misiniz?

A.ANTMEN: 24 Haziran seçimleri aslında 2017’de Türkiye’nin içine sürüklendiği, sürüklenmek istendiği tek adam rejimine karşı bir seçim olacaktı. Fakat tabi daha çok parti içinde tartışılması gereken sebeplerle bu seçimlerle Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı, yeterli çoğunluğu alamadığı için maalesef Türkiye bu seçim sonucunda yeni bir sistemle tanışacak.

A.ÖZTÜRKMEN: Bu sistemle ne değişecek?

A.ANTMEN: Parlamenter demokratik sisteme son veriyoruz. Ama uygulamada göreceksiniz, bir hukukçu olarak şunu söylüyorum; böyle bir sistem, böyle bir tek adam rejimi, kontrolsüz, dengesiz, kuvvetler ayrılığı olmayan bir sistem, birçok aksaklık çıkaracak ve en kısa zamanda biz tekrar parlamenter demokratik sisteme döneceğiz.

A.ÖZTÜRKMEN: CHP’nin bundan sonra yapması gereken nedir?

A.ANTMEN: Cumhuriyet Halk Partisi, iktidarı hedefleyen, iktidara yürüyen bir partidir. Tabi ki istediği sonucu alamadı. Bunun dediğim gibi sonuçlarının, ya da neden bu halde olduğunun, ya da bu sorucun neden alındığının parti içi yetki organlarınca tartışılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor ki, bu yapılacaktır. Ama burada şunu söylemek istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’de demokrasinin işlenmesi için gerektiği zaman iyi partiye destek vermiştir, gerektiği zaman verilmeyecek oyları ödünç olarak vermiştir. Fakat sanırım bundan b-sonra kendisine CHP’li diyen hiçbir arkadaşım,  hiçbir kardeşim başkasına hiçbir şekilde ödünç oy vermeyecektir. Ben önemli olan Türkiye’de demokrasinin işlemesi olduğunu düşünüyorum. Her ne olursa olsun halkımıza ve demokrasiye inanıyoruz ve güveniyoruz.

A.ÖZTÜRKMEN: Önümüzde yerel seçimler var. Bundan sonra yerel seçimlere mi ağırlık vereceğiz?

A.ANTMEN: Şöyle söyleyeyim, 24 Haziran seçimleri yerel seçimler için ölçü değil, ölçü de olmayacak. Yerelde Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarını halkın iktidarını kuracağız, göreceksiniz. Mersin özelinde Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarının yanına en azından Akdeniz’i Tarsus’u ve diğer belediyelerimizi ekleyeceğiz. Bunun için de bugünden itibaren gençlik kollarımız kadın kollarımız il ve ilçe teşkilatlarımız çalışmaya başlayacaktır. Birkaç günlü bir soluklanmadan sonra Cumhuriyet Halk Partisi’ni sahalarda göreceksiniz.

A.ÖZTÜRKMEN: Mersin’in sorunları için nasıl bir yol izleyeceksiniz?

A.ANTMEN: AK Parti döneminde köylünün, çiftçinin, hayvancılık yapan vatandaşların nasıl mağdur edildiğini hep beraber gördük. CHP mecliste çiftçilerin sorunlarını çözecek ve üvey evlat gören çiftçilerin ülke ekonomisinden hak ettiği payı alması için her türlü desteğin sağlanacağı gibi asla yalnız bırakılmayacaktır.