Pazar , 19 Mayıs 2019
Tamponsuz burun estetiğinden sonra bakımınızı nasıl yapmalısınız?

Tamponsuz burun estetiğinden sonra bakımınızı nasıl yapmalısınız?

Burun estetiği operasyonlarında tampon kullanımı cerrahın tekniğine ve tercihine göre değişiklik gösterir.

Burun kemiğine ciddi müdahale edilmesi gereken durumlarda eğer cerrah kırmadan burun estetiği tekniğini tercih ediyorsa tampon kullanımına gerek olmaz. Aynı şekilde alçı kullanımına da gerek olmaz. Kırmadan burun estetiği, tamponsuz burun estetiği türleri arasında yer alıyor.

Kırmadan burun estetiğinde tampon kullanılmaz

Burun estetiğinde eğer kemiğe müdahale edilirken kırma işlemi yerine törpüleme işlemi uygulanırsa alçı ya da tampon kullanılmaz. Buna tamponsuz burun estetiği denilir. Tamponsuz burun estetiği nefes almayı kolaylaştıran burun tekniklerinden birisidir.

Kapalı (izsiz) burun estetiğinde tampon kullanılmaz

Tamponsuz burun estetiğinde, burun kırmadan törpülenerek düzeltilir. Bu tekniğe ise “kırmadan burun estetiği” tekniği denilmektedir. Bunun dışında burun estetiğinde kesi yerleriyle de ilgili çeşitli teknikler vardır. Bunlar kesilerin burun deliklerinin içine atıldığı kapalı izsiz burun estetiği, diğeri ise kesilerin burnu ortadan ikiye ayıran kısmın tam altına atıldığı kısım olan açık tekniktir.

Tamponsuz burun estetiği sonrası alınması gerekenler

Bir yakınınızın, sizi tamponsuz burun estetiğinden önce ve sonra desteğini sağlamak için düzenlemeler yapmalısınız. Burun estetiğinden sonra en az ilk gece birisinin yanınızda kalması kesinlikle tavsiye edilir. Cerrahınızın yazdığı reçeteyi burun estetiğinden önce almaya özen göstermelisiniz. Çünkü daha sonra endişelenmeniz gereken çok önemli bir durumu ortadan kaldırmış olacaksınız.

Tamponsuz burun estetiğinde burun spreyi kullanımı

Kırmadan burun estetiği sonrası, tamponsuz burun estetiği sayesinde burun tıkanıklığının açılmasına yardımcı olacak burun spreyi kullanımına çok daha erken başlanabiliyor. Burun estetiği sonrası burun tıkanıklığı gidermek için cerrahınızın tavsiyesine göre tuzlu deniz spreyi (örn. salinex, okyanus spreyi) çekilmeli ve daha sonra, ameliyattan sonraki ilk gün başlayarak, burnunuza 4 ila 6 defa burun ya da antibiyotik merhem kullanabilirsiniz. Bu burun kabuklarını en aza indirecek ve kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olmaktadır. Hem salin spreyi hem de antibiyotik merhem kullanımını mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmalısınız.

Kırmadan burun estetiğinde kıyafet seçimi

Kırmadan burun estetiğinde alçı kullanılmayacak ama koruyucu bant kullanılacaktır. Yine tamponsuz burun estetiğinde nefes almayı kolaylaştıran ateller kullanılır. Yine de burun estetiğinden sonra rahat etmek için bol ve rahat kıyafetler giyinmelisiniz. Üstünüzde başınızdan çekilerek çıkarılandan ziyade düğme ya da çıtçıtlı kıyafetler olması tavsiye edilir.

Tamponsuz burun estetiğinde ilaç kullanımı

Burun estetiği sonrası ilaç kullanımını sadece cerrahınız tarafından belirlenen şekilde almaya özen göstermelisiniz. Cerrahınızla konuşmadan önce burun estetiğinden 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra aspirin veya herhangi bir anti-inflamatuar bileşik içeren ilaç almayınız.

Burun estetiğinde sigara kullanımı

Eğer sigara içiyorsanız, burun estetiğinden en az 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra sigara içmemelisiniz. Sigara ya da tütün kullanımı dolaşımınızı engeller ve burun estetiğinde iyileşme sürecinizi önemli ölçüde tehlikeye atabilir.

Burun estetiğinden sonra soğuk kompres uygulaması

Burun estetiğinden sonra şişmeyi en aza indirmek için serin, temiz kompresler veya kuru bir beze sarılmış buz kullanabilirsiniz. Burun estetiğinden sonraki ilk yirmi dört saat boyunca bunları nazikçe kapalı gözlerinize günde dört ila altı kez uygulayabilirsiniz. Cerrahınızdan bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası uyuma şekli

Burun estetiği sonra ilk hafta için başınızı yukarıda tutarak uyumalısınız. Kırmadan burun estetiği ve tamponsuz burun estetiği sonrasında ilk birkaç hafta içinde iki yastık kullanılması tavsiye edilir. Bu şekilde yüzünüzde ödem, şişlik ve burun tıkanıklığı oluşma riski daha düşük olur.

Tamponsuz burun estetiğinde burun temizliği

Burun estetiğinden iki hafta sonra burnunuzu sümkürmemelisiniz çünkü bu iyileşme hızına zarar verebilir ve hatta kanamaya bile neden olabilir. Eğer hapşırmanız gerekiyorsa, burnunuzdaki rahatsızlığı en aza indireceğinden, ağzınız açık olarak hapşırın.

Tamponsuz burun estetiğinde yıkanma

Burun estetiğinden sonra dış burun bandı varsa, hiçbir şekilde ıslanmasına izin vermeyin. Ameliyattan bir gün sonra duş alabilir ya da yıkanabilir, ancak suyun burnunuza değmesine izin vermemelisiniz. Cerrahınız tarafından belirtilmedikçe burnunuzu asla ovmayın veya masaj yapmayın.

Tamponsuz burun estetiğinden sonra gözlük kullanımı

Burun estetiğinden sonraki ilk ay boyunca, gözlüklerinizi burnunuzun köprüsüne yaslamamalısınız. Burun estetiğinden sonra belli bir süre kontakt lens kullanın. Sadece septoplasti yani kıkırdak eğriliği geçiren hastalar, ameliyattan sonraki gün normal olarak gözlüklerini takabilirler.

Tamponsuz burun estetiğinden sonra güneş kremi kullanımı

Burun estetiği sonrası 6 ay boyunca güneşten kaçmak ya da güneş kremi (SPF 15 veya üstü) kullanmak önemlidir. Burun estetiğinden sonra güneş kremi kullanılmaması, burun derisinin uzun süreli kırmızımsı renk almasına neden olabilir.

Tamponsuz burun estetiğinden sonra uçak seyahati

Sinüs blokajı olasılığını önlemek için burun estetiği sonrası 1 hafta boyunca uçakla seyahat etmeyin.

Tamponsuz burun estetiğinden sonra dikiş alımı

Genellikle, cerrahınız birkaç hafta içinde kendi kendine kaybolacak olan burun içindeki çözülebilir sütürleri kullanacaktır. Herhangi bir dış dikiş varsa temiz ve kuru tutulmalıdır. Dış insizyonlarda erimez olmayan dikişler kullanılıyorsa, genellikle ameliyattan 5 ila 7 gün sonra atelin çıkarılması sırasında çıkarılır.

Burun estetiğinden sonra egzersiz

Egzersiz ya da spor aktivitelerinin yara iyileşmenizi bozabileceği ve kanamaya neden olabileceği için, burun estetiğinde sonra en az 3 hafta boyunca herhangi bir ağır fiziksel egzersiz yapmamalısınız. Yürüyüş yeterli bir egzersiz olacaktır.

Burun estetiğinden sonra koruma

Burun, iyileşirken ağrılı hissedilmese de, hala yaralanmaya yatkındır. Çarpmamaya ya da sıkmamaya dikkat edin. Burun estetiğinden sonra burnunuza en çok zarar veren yaralanmaların çocuk ve evcil hayvanlar olduğunu unutmayın.

#tamponsuzburunestetiği #burunestetiği #kırmadanburunestetiği #kapalı(izsiz)burunestetiği

 

(Kaynak: Minzo Medya Ajans)