Pazar , 17 Kasım 2019
“Sürekli uyarmak parmak emmeyi engellemez”

“Sürekli uyarmak parmak emmeyi engellemez”

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Çocuklarda parmak emme davranışı hakkında bilgi veren Uzman Psikolog Yücel Şavklı, “Ailenin parmak emme davranışını evde sürekli konuşarak gergin bir ortam yaratması, çocukta bu davranışın yok olmasını engellemediği gibi çocukta eş sorunlar da çıkmasına neden olabilir. Ebeveynler, çocukları parmak emme davranışı geliştirdiğinde öncelikle bunun nedenini araştırmalıdır” dedi.

Uzman Psikolog Yücel Şavklı, parmak emme davranışı olan çocuklarda neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgi verdi.

Parmak emme davranışının, normal çocuklarda herhangi bir psikopatoloji olmaksızın 3-4 yaşlarına kadar görülebilen bir olay olduğunu söyleyen Şavklı, “Bu yaşlarda zararsız bir davranış olan parmak emmeye hemen hemen bebeklerin tümünde rastlamak mümkündür. Parmak emme davranışının sıklığı çocuğa göre değişebilmektedir ve çocukların parmak emmelerinin altında mutlaka psikolojik bir problem aranmamalıdır. Çocuklar bu davranışı diş çıkarırken, uykuya dalarken, ya da yeni bir kardeşi olduğu zaman yapabilirler” dedi.

“DOĞUŞTAN SAHİP OLDUKLARI EN GÜÇLÜ REFLEKSLERDEN BİRİ”

 Yeni doğan bebeklerin, parmak emmeyi daha anne rahminde öğrendiklerini vurgulayan Şavklı, “Doğuştan sahip oldukları en güçlü reflekslerden birisidir parmak emme davranışı. İlk bir yaş içinde bebeklik döneminde çocuk doğal olarak parmak emebilir. Bu davranışın çevreyi tanıma keşfetme ihtiyacından kaynaklı olduğu söylenebilir” şeklinde konuştu.

PARMAK EMME DAVRANIŞININ NEDENLERİ

Parmak emme davranışının nedenlerinden de söz eden Şavklı, bu nedenleri şöyle sıraladı:

“Ani bir korku, anne babanın ayrılması ve ölüm gibi olaylar,

Ailedeki huzursuzluk sonucu çocuğa yeterli ilgi gösterilmemesi,

Çocuğun yeni bir kardeşinin doğmasıyla ilgi çekmeye çalışması,

Uzun süreli ayrılıklar sebebi ile olumsuz otomatik düşünceler,

Bebeklik döneminde memeden erken kesilme, emme güdüsünün yeterince tatmin olmaması,

Ayrıca parmak emmenin uykuyla da sıkı bir ilişkisi vardır. Birçok çocuk parmaklarını uykulu olduklarında veya uykuya daldıklarında emerler.”

YAPILMASI GEREKENLER

Bilinçsiz ebeveynlerin yanlış tepki verebildiklerinin altını çizen Şavklı, bağırmak, azarlamak, tehdit etmek, ceza vermek, küçük düşürmek, çocuğun ellerine biber sürmek, parmağını emmeyen diğer çocuklarla kıyaslamak, sık sık “ellerini çek ağzından” gibi uyarılarda bulunmak, çocuğun ellerini bağlamak gibi davranışların yanlış olduğuna dikkat çekerek, bu konuda yapılması gerekenleri ise şöyle anlattı:

“Bu alışkanlık çocuğa rahatlama ve güven sağladığı için başlangıçta anne babalar parmak emmeyi müdahale etmeden gözlemleyebilir ve çocuğun kendiliğinden bırakmasını bekleyebilirler. Parmak emmeden vazgeçirme çabaları 3 yaşına kadar çocuk tarafından dirençle karşılanabilir. 3 yaş sonrası çocuğun parmak emmeyi bırakması ve 4 yaşına doğru tamamen kaybolması beklenir. Ailenin parmak emme davranışını evde sürekli konuşarak gergin bir ortam yaratması, çocukta bu davranışın yok olmasını engellemediği gibi çocukta eş sorunlar çıkmasına da neden olabilir. Çocuğu okul çağına gelmesine rağmen parmak emdiği için suçlamak ve cezalandırmak çocuğun kendisine olan güvenini azaltabilir. Bu yüzden aile çocuğu suçluluk duygusuna itmeden, gerekli açıklamaları yaparak onu rahatlatmalıdır. Özetle ebeveynler, çocukları parmak emme davranışı geliştirdiğinde öncelikle bunun nedenini araştırmalıdır. Çocuğun parmak emmesine neden olan olay bulunduğu zaman çözümü de ardından gelecektir. Daha çok ilgi, iletişim ve daha çok sevgi, koşulları çocuk için daha uygun konuma getirir.”