“Stresin azı yarar çoğu zarar diyebiliriz”

BİLGE ÇAKIR/ ÖZEL

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, 15 Haziran’da üniversite sınavına girecek öğrencilerin sınav yaklaştıkça kaygı seviyelerinin arttığını belirterek “Stres seviyesinin artması durumunda işler tehlikeli hal alıp, başarısız olma korkusu başarılı olma isteğinin önüne geçebilir. Özetle stresin azı yarar çoğu zarar diyebiliriz” dedi.

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, 15 Haziran’da yapılacak olan üniversite sınavının yaklaşmasıyla birlikte, öğrencilerin kaygılarının arttığını belirterek bu konuda önerilerde bulundu.

Üniversite sınavı yaklaştıkça öğrencilerin kaygı düzeylerinin arttığını söyleyen Yarım, “Mükemmeliyetçi, ayrıntıcı, iç dünyasında kuralcı, insanlar arası ilişkide dikkatli, hata yapmaktan aşırı korkan, sorumluluk bilinci çok yüksek kişilerde sınav kaygısı daha sık görülür. Belli bir seviyede sınav kaygısı kişiyi başarıya götürür. Kişi kaygısına bağlı olarak daha dikkatli daha düzenli olmasına motive edebilir. Az miktardaki stres başarılı olma arzusunu destekler. Fakat bu stres seviyesinin artması durumunda işler tehlikeli hal alıp, başarısız olma korkusu başarılı olma isteğinin önüne geçebilir. Özetle stresin azı yarar çoğu zarar diyebiliriz” dedi.

“SINAVDA BAŞARISIZ OLMA İHTİMALİ STRESE SOKAR”

Anne baba kontrolünün çok olduğu durumlarda çocukta kaygı seviyesinin arttığını vurgulayan Yarım, “Çocuğun aşırı yüceltildiği maddi manevi çok fazla yatırımlarının yapıldığı durumlarda çocuk bu beklentilere cevap veremeyeceğinden korkup strese girebilir. Çocuk anne babanın başarısız not aldığında yaşayacağı hayal kırıklığını içselleştirerek kendi hayal kırıklığı haline getirir ve sınavda başarısız olma ihtimali onu çok strese sokar” şeklinde konuştu.

BU SÜREÇTE YAPILMASI GEREKENLER

Uzman Psikolog Yarım, bu süreçte yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

1.Bütün sorulara sanki hepsi yakın arkadaşınızmış gibi aynı ilgi ve dikkati verin. Bazı sorulara daha kısa bazı sorulara daha uzun zaman ayırabilirsiniz. Ama ilginiz ve dikkatiniz eşit olmalı.

2.Öğrencilerin bazıları daha soruyu görür görmez soru hakkında kolay ya da zor diye yorum yapar. Soru hakkında yorum yapmayın. Unutmayın ki bu sınav aynı zamanda dikkatinizi ölçen bir sınav. O yüzden sırf böyle düşünmeniz için koca paragraf soruları olabilir. Ama cevapları basittir.

3.Sınavda duygularımızı bir kenara bırakıp robot olmamız gerekmektedir. Robotların duyguları yoktur. Sınavda da zorlandığımızda tıpkı bir robot gibi diğer soruya geçmeliyiz.

4.Sınav esnasında aklımıza gelen, bizi yoldan çıkarmaya çalışan birçok düşünce olacaktır. Yolda yürüdüğünüzde deli bir adam size laf atarsa ne yaparsınız? Hiç onu ciddiye almadan yolunuza devam edersiniz.  Bu aklımıza gelen düşüncelere tıpkı deli adam gibi davranmalıyız.

5. Sorulara sanki bilmece çözüyormuş gibi eğlenerek bakın. Soruyu çözdüğünüzde ‘vay be ne kadar güzel çözdüm’ deyin, kendinizi sorular ile eğlendirin.

6. Sınavın iyi geçmesi düşüncesine takılmadan ilerliyorum. Amacım; depoladığım bilgileri en iyi şekilde kullanmak ve kâğıda aktarabilmek. Bazı aileler ya da öğretmenlerin mutlaka bu kadar doğru yapman lazım diyebilirler. Bu söylemleri ciddiye alma. En önemli şey bütün bilgilerini aktarabilmek.

7.Sınav esnasında çevrendekilerin seni etkilemesine izin vermemek için sınav başladığı anda üzerinde bir spot ışığı olduğunu düşün. Bu ışık yanar yanmaz senin diğer şeyler ile bağlantın kesilip sadece soruya odaklanacaksın. Hiçbir şeyle ilgilenmiyor, görmüyor, duymuyorsun. Hatta Pazar yerinde dahi oturup soru çözebilirsin. Bütün bu taktikleri defalarca oku, hayal et. Yapabilirsin elinden gelen en iyisi yapman yeterli. Kısa molalar ver kendine, kendine aferin demeyi unutma. Sınav insan hayatı için olmak ya dolmamak süreci değildir. Bu süreçte sadece hayatın öğrencilik rolü yerine getirilmektedir. Son gün uyumadan önce sınava çalıştığınızı ve hazır oluğunuzu düşünün. O ana kadarki en iyi derecelerinizi hatırlayın. Uykunuzu tam olarak alın. Sabah güzel bir kahvaltı yapın. Kaygı oluşturacak kişilerden ve konulardan uzaklaşın. Diğer girdiğin sınavlardan bir farkı olmadığını düşün, sen elinden geleni yaptın. Önemli olan bu. Şimdi hayatınızdaki güzellikleri düşünün. Sınava hazırsın.”