Perşembe , 20 Şubat 2020
“SPORU VE SAĞLIKLI YAŞAMAYI ÖNEMSİYORUZ”

“SPORU VE SAĞLIKLI YAŞAMAYI ÖNEMSİYORUZ”

Akdeniz Belediyesi’ne konuk olan Prof. Dr. Zeliha Selamoğlu, sporculara ve spor eğitmenlerine seminer verdi. Selamoğlu, Sağlıklı ve güçlü düşünebilen bir nesil, önce kendisine daha sonra da çevresine, ülkesine ve milletine faydalı olacaktır. O nedenle sporu ve sağlıklı yaşamayı önemsiyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

Akdeniz Belediyesi, ‘Sporcu Beslenmesi ve Sağlıklı Nesiller İçin Spor’ semineri düzenledi.

Burada konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kendisinin de gençliğinde profesyonel futbolcu olduğunu hatırlatarak, gençlere ve ailelerine; sağlıklı bir beden; eğitimde başarı ve mutlu bir hayat için spordan kopmamalarını tavsiye etti. Gültak, “Akdeniz’de ilk kez okul bahçelerine havuz kurarak, 5 bin çocuğumuza ücretsiz yüzme kursu verdik. Ayrıca 600 çocuğumuzu havacılık alanında geliştirmek için uçuş aracı ile uçurduk, 400 gencimizi Silifke’de yaz kampına yolladık. Bir ülkenin genç nesli, çalışkan, üretken, ahlaklı ve eğitimli değilse, o ülkenin geleceğinden de bahsedilemez. Sizler bizim gelecekteki yöneticilerimiz, mimarlarımız, mühendislerimiz, avukatlarımız, öğretmen ve sporcularımız olacaksınız. Her zaman sizlerin yanındayım, tüm spor faaliyetlerini destekleyeceğim” dedi.

“SAĞLIKLI VE GÜÇLÜ BİR BEDEN, SPOR AKTİVİTELERİ İLE MÜMKÜNDÜR”

Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” sözünü hatırlatarak seminer sunumuna başlayan Prof. Dr. Zeliha Selamoğlu, sağlıklı bir vücudun; düzenli spor aktiviteleri ile mümkün olabileceğini vurguladı, bunun temelinde de beslenmenin yattığını söyledi. Selamoğlu; “Sağlıklı beslenen, sağlıklı, düzenli spor yapan bir organizma, iyi düşünebilen, sağlıklı, berrak ve üretebilen güçlü bir zihne sahip olacaktır. Şayet sağlıklı ve dengeli beslenen ve spor yapan bir bünyeye sahipseniz, düşünebilen, üretebilen güçlü bir beyne sahipsiniz demektir. Sağlıklı ve güçlü düşünebilen bir nesil, önce kendisine daha sonra da çevresine, ülkesine ve milletine faydalı olacaktır. O nedenle sporu ve sağlıklı yaşamayı önemsiyoruz” diye konuştu.

“BESLENME TABLOSU, SAĞLIK TABLOSUNA GÖRE BELİRLENMELİ”

Sunumunda; beslenme ve spor aktivitesi ilişkisinde, sağlık tablosunun tamamen kişiye özgü olduğuna da işaret eden Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selamoğlu, şöyle konuştu; “Bu nedenle öncelikle bireyin bireysel sağlık tablosu elde edildikten sonra beslenme tablosu ve tavsiyesi oluşturulması gerekir. Sağlıklı beslenebilmemiz için öncelikle kendi sağlık kontrollerimizi yapmamız ve spor aktivitelerimizi de buna göre şekillendirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.