Pazar , 21 Temmuz 2019

ŞİDDET MAĞDURU KADIN VE ÇOCUKLAR.

Türkiye’de şiddete uğrayan kadınlar için olması gereken sığınma evi sayısı 1400 olarak açıklanmışken sadece 65 tane sığınma evi var. Bu sığınma evlerinin 20’si belediyelere, 5 tanesi STK’lara ve 40 tanesi de SHÇEK’e bağlı. Türkiye’de şiddet mağduru onlarca kadın için sığınma evlerinin sayısının 65 olmasına, sayılarının artırılması için hiçbir çaba gösterilmemesine anlam veremiyorum.

Bir kadın aç kalıyorsa, kocası tarafından eve getirdikleri erkek arkadaşlarına rakı sofrası hazırlaması ve kendilerine eşlik etmesini söyleyen kocanın, bunu ret eden kadının şiddet görmesi çok acımasız bir olay. Bu tür evliliklerde sonu belli olmayan kabus.

Sosyal devlet, devletin sosyal barışı ve sosyal adaleti sağlamak amacıyla sosyal ve ekonomik hayata aktif müdahalesini gerekli ve meşru gören bir anlayıştır.

Anneler, babalar sizlerin yanlışları, çocuklarınızın geleceğini etkiliyor.

Yalanlar ve yanlışlar üzerine kurulan evliliklerin sonu belli olmaz. Şiddet içerikli ortamda büyüyen  çocukların psikolojisin de  büyük problemler ve ileri ki hayatlarında depresyonlar yaşarlar ve bunun sebebi de sizlersiniz UNUTMAYIN…..!

Tecavüze uğrayan çocuk yaştaki çocukların, kızların ve kadınların geleceğini karartan, ne idüğü belirsiz, kanı bozuk erkeklere şunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Sizi doğuran ananın belki bir kızı olmayabilir ama, sizi doğuranın bir kadın olduğunu unutmayın.

Birine kötülük yapmadan önce empati kurun. Ananızı, bacınızı, kardeşinizi, teyzenizi, halanızı, kısacası en sevdiklerinizi göz önüne getirerek hareket edin ki, belki yapacağınız hatadan vazgeçersiniz. Bir bahçeyi talan etmeden önce, kendi ailenize ait olan bahçeyi gözden geçirin. Şiddetten uzak, huzura yakın olun.

Selam ve sevgiyle kalın

Kalenderce

Ömer Lütfü Kalender