Pazar , 19 Mayıs 2019
‘Sanat, toplum içindir’

‘Sanat, toplum içindir’

Mersin Tiyatrolar Derneği Başkanı Riyadhan Kartal, dernek olarak , ‘Sanat toplum içindir bilinciyle’ yola çıkan bir dernek olduklarını söyledi.

Dünya Tiyatrolar Günü nedeni ile söyleyişi yaptığımız Mersin Tiyatrolar Derneği Başkanı Riyadhan Kartal, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A.ÖZTÜRKMEN: Sizi tanıyabilir miyiz?

R.KARTAL: 1989 Mersin doğumluyum. Mersin Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nden mezun oldum. 2014 yılında Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nden oyunculuk ve diksiyon eğitimi aldım. Rüştü Asyalı, Cihan Ünal, Cihangir Göker, Ferahnur Barut gibi alanında uzman eğitmenlerle çalışma fırsatı yakaladım. 2012 yılında ilk kitabım olan Aşk-Mat yayınlandı. Akabinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu olarak görev yaptım. Mersin Tiyatrolar Derneği’nin 2016 yılında yapılan genel kurulunda, Yönetim Kurulu Başkanı seçildim. Yine 2016 yılında Mersin Sanat Tiyatrosu’nu kurdum.  2017 yılında ICF- Uluslararası Koçluk Federasyonu’ndan Profesyonel Koçluk eğitimi aldım.

A.ÖZTÜRKMEN: Mersin Tiyatrolar Derneği bünyesinde hangi faaliyetler yapılıyor?

R.KARTAL: Dernek bünyesinde yılda en az bir defa olmak üzere; ücretsiz yaratıcı drama, diksiyon ve temel oyunculuk eğitimi veriliyor. Bunun yanı sıra çeşitli sosyal sorumluluk projeleri, festivaller ve Mersin’in çeşitli ilçelerinde programlar gerçekleştiriyoruz.

A.ÖZTÜRKMEN: Dernek olarak misyon edindiğiniz bir nokta var mı?

R.KARTAL: Sanat toplum içindir bilinciyle yola çıkan bir derneğiz. Dezavantajlı insanların sanattan uzak kalmaması, onların bir nebze de olsa sanatla tanışıp, toplumsal hayatın içinde varlık göstermesi misyon edindiğimiz noktalardan birisi. Ayrıca; yıllardır süregelen ve toplumun bir zümresi tarafından kendilerine mâl edilen tiyatro sanatının her kesim tarafından yapılabilirliğini göstermek de amaçlarımızdan birisi.

A.ÖZTÜRKMEN: Mersin Tiyatrolar Derneği bünyesindeki faaliyetleri nerede yapıyorsunuz ve talep nasıl?

R.KARTAL: Haftanın iki günü farklı iki grup olarak çalışmalarımızı Kushimoto Sokağı’ndaki Kırmızı Klaket Kültür Merkezi’nde yürütüyoruz. Gruplarımıza on kişi sınırlaması koymamıza rağmen yirmi kişiyi aşan gruplarla çalışıyoruz. Bu bizi mutlu ediyor.

A.ÖZTÜRKMEN: Özel tiyatroların Mersin’de yaptığı faaliyetleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

R.KARTAL: Başarılı işler çıkaran gruplar var. Gerçekten zor şartlarda iyi işler yapıyorlar. Bununla birlikte özellikle ‘’Çocuk Tiyatrosu’’ alanında faaliyet gösteren ve çocuklarımıza ahlaki yönden zarar vereceği muhtemel gruplar da mevcut. Bunlar devlet okullarında, özel okullarda ve kreşlerde faaliyet gösteriyor. Bunlar ne yetkinlik olarak bu işi yapmaya uygun ne de ortaya koydukları işler izlemeye değer gruplar. Siyasi içerikli mesaj vermekten tutun da, bilinçaltı mesaj vermeye kadar birçok yöntemi kullanıyorlar. Dernek olarak bu konuların da takibini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

A.ÖZTÜRKMEN: Mersin’deki seyirciyi nasıl buluyorsunuz?

R.KARTAL: Nitelikli seyirci sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu şehrimizde de bu şekilde. Özellikle Mersin Devlet Opera Ve Balesi’nin sahneye koyduğu temsiller kapalı gişe oynuyor. Bu kitle tiyatro temsillerinde de salonları boş bırakmıyor.

A.ÖZTÜRKMEN: Özel tiyatroların yaşadığı maddi kaygılar bilinen bir gerçek, bu durum Mersin’de nasıl?

R.KARTAL: Özel bir tiyatroysanız alanınızda fark yaratmanız şart. Fark yaratmazsanız sıradanlaşır, ayakta kalamazsınız. Bu genel durum Mersin için de geçerli. Özel tiyatroların Mersin’de salon sıkıntısı var. Biz de Mersin Tiyatrolar Derneği olarak bu sıkıntıyı yaşayan tiyatro gruplarına, temsillerini sahneleyebilecekleri sahnemizi, herhangi bir bedel talep etmeden kullandırıyoruz.

A.ÖZTÜRKMEN: Tiyatronun toplum üzerindeki etkileri sizce nelerdir?

R.KARTAL: Kültürel gelişimi sağlayan gizli ve etkili güçlerden biridir tiyatro. Ayrıca, bir yaşam bilimi ve toplum sanatıdır. Sağlıklı işleyen bir yapı içerisinde olursa; milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmayı, toplumsal ve ahlaki değerlerimizi her yaş grubuna aktarabiliriz. Gelecek nesli şekillendirecek en etkili güç sanat olacak, tiyatro da o gücün en etkili parçası.

A.ÖZTÜRKMEN: Son olarak söylemek istediğiniz şeyler neler?

R.KARTAL: Yeni projelerimiz var. Bu projelerle Mersin’in sanatta hak ettiği değeri bir nebze de olsa arttırmak için çalışıyoruz. Mersin Tiyatrolar Derneği her kesimi kucaklayan, nitelikli sanat yapmayı görev edinmiş, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir dernek. Kapılarımızı kapatmıyor sonuna kadar açıyoruz. Bu vesileyle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ”Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.” sözünü görev edinmiş ve sahne ışığı altında alnı terleyen herkesin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun.