Salı , 20 Ağustos 2019
Prof. Dr. Mandal MEÜ’ye konuk oldu

Prof. Dr. Mandal MEÜ’ye konuk oldu

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile TÜBİTAK işbirliğinde düzenlenen konferansa katıldı. Prof. Dr. Mandal; “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler” adlı konferansta bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelere değindi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile TÜBİTAK işbirliğinde düzenlenen konferansa katıldı.

HABER MERKEZİ

Konferansa Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Mazmanoğlu, Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker, KKTC Eğitim-Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kutlu, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, çeşitli kamu kuruluşlarının il müdürleri, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Konferansın açış konuşmasını yapan Rektör Çamsarı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal konferansta 2002-2017 yılları arasında Ar-Ge yoğunluğunda yüzde 88, araştırması sayısında ise 4.7 kat artış sağlandığına dikkat çekti. Toplam Ar-Ge harcamalarında en büyük paya imalat ile bilgi ve iletişim sektörlerinin sahip olduğunu belirten Mandal, Ar-Ge harcamalarının bir önceki yıla oranla yüzde 5 arttığını ifade etti.Mandal, “TÜBİTAK iki önemli görevi var. Bunlardan ilki, akademi ve sanayinin desteklenmesi, toplumda bilimsel ve teknolojik farkındalığın artırılması, uluslararası ilişki ve işbirliği süreçlerinin geliştirilmesi. İkinci ise özellikle savunma sanayi, uzay sanayi gibi alanlar başta olmak üzere kritik alanlarda, kritik teknolojilerde araştırma yapılması” dedi.   Yeni TÜBİTAK Stratejik Yaklaşımı’nın nitelikli insan ve nitelikli bilgiye odaklandığının altını çizen. Mandal “Ar-Ge ve yenilik çıktılarına/etkilerine odaklanma, ulusal hedeflere odaklı çıktılar ve çıktıların toplumsal ve ekonomik faydaya dönüşümü” gibi hedeflerinin olduğunu söyledi. MEÜ’nün geliştirilebilecek yönlerine de vurgu yapan Prof. Dr. Hasan Mandal, Üniversitemizin özellikle nitelikli dergilerdeki yayın sayısının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ifade etti. Konferans sonunda Rektör Çamsarı tarafından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a plaket takdim edildi.