“ORUÇLUYKEN YAĞ YAKABİLMENİZ MÜMKÜN”

Pilates Eğitmeni Nuray Fırıntepe, “Ramazanda “Hafif ve küçük öğünler tüketirseniz ve bunun yanına egzersizi eklerseniz sindirim sisteminizin çalışması ve kaslarınızın harcadığı enerji ile birlikte metabolizmanız hızlanacaktır. Böylece bu depolama sürecinin aksine, vücudunuz yağ yakımını gerçekleştirecektir” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Pilates Eğitmeni Nuray Fırıntepe, Ramazan ayında egzersiz yapma ile ilgili merak edilenleri gazetemize anlattı.

Oruç tutarken yağ yakabilmenin mümkün olduğunu söyleyen Fırıntepe,  “Açlık metabolizmasında sindirim sistemi yavaşlar, vücut enerji depolarını koruma altına alır ve enerji harcamalarını kısıtlar. Bu sebeple bazal metabolizma hızında bir düşüş gerçekleşir. Yemek saatlerinde vücudunuza aşırı derecede besin yüklediğiniz takdirde, vücut bu enerji fazlasını yağ depolarına gönderecektir. Bunun aksine hafif ve küçük öğünler tüketirseniz ve bunun yanına egzersizi eklerseniz sindirim sisteminizin çalışması ve kaslarınızın harcadığı enerji ile birlikte metabolizmanız hızlanacaktır. Böylece bu depolama sürecinin aksine, vücudunuz yağ yakımını gerçekleştirecektir” dedi.

“ORUÇLUYKEN HAFİF SPORLARI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ”

Oruçluyken spor yapmanın mümkün olduğunu, ancak yapılan egzersizin şiddetini azaltmak gerektiğini vurgulayan Fırıntepe, “Karaciğerinizde ve kaslarınızda depo edilen şeker azaldığı ve terle kaybedilen su arttığı için, yüksek yoğunluklu egzersizler tercih etmemelisiniz. Oruçluyken terletmeyen egzersizler, örneğin pilates, yoga, reformer pilates, düşük tempolu yürüyüş veya yüzme gibi düşük şiddetli aerobik egzersizler yapılabilir. Egzersiz programının şiddetini, antrenman sürelerini kısaltıp dinlenme sürelerini artırarak, set sayıları ve kullandığınız ağırlıkları azaltarak ayarlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“İFTARDAN ÖNCE DE EGZERSİZ YAPILABİLİR”

Egzersizin iftardan önce de yapılabileceği bilgisini veren Fırıntepe, “Egzersiz iftardan önce yapılacaksa iftar ve sahur arasında yeterli miktarda sıvı, karbonhidrat ve protein alındığından emin olunmalıdır. Sabah saatlerinde yapacağınız pilates ve yoga ise vücudun kan akışını hızlandırarak kendinizi gün içinde enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. İftardan sonra yapılacak egzersiz için de yemekten sonra 1-1.5 saat beklenmelidir. Kısa süreli, düşük yoğunluklu bir egzersiz yapılabilir. Düşük tempolu yürüyüş, bisiklet yüzme gibi yağ yakımını da uyaracak egzersizler yapılabilir. Pilates, yoga gibi egzersizler sindirim sistemini de harekete geçirerek hazımsızlığı giderecek ve vücudunuzdaki ödemi dağıtacaktır. Eğer yüksek şiddetli kardiyo egzersizi veya ağırlık antrenmanı tercih ediliyorsa, kaslar kendini yenilemek için yeterli miktarda besin kaynağı bulamayacağından kas lifleri kendini yenilemeyecek ve iyileşme yeteneğinin azalacağından sakatlanma riski artacaktır” ifadelerini kullandı.

“YETERİNCE SU İÇİLMELİ”

Sıvı kaybının en aza indirgenmesi için oruçluyken terletmeyen egzersizler yapılması gerektiğinin altını çizen Fırıntepe, “İftarla sahur arasında vücut ağırlığının her kilogramı başına en az 30 ml kadar su tüketilmeli ve iftardan spora kadar 500 ml su tüketilmiş olunmalıdır. Sıvıyla birlikte mineral kaybınız olacağından suyun içine limon suyu maden suyu gibi mineral kaynakları eklenerek kas tonusunun önüne geçebilirsiniz” diye konuştu.