Salı , 20 Ağustos 2019
“Önemli olan, ruhsal ve toplumsal anne baba olmaktır”

“Önemli olan, ruhsal ve toplumsal anne baba olmaktır”

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN/ÖZEL

Uzman Psikolog Nevin İlgün, “Biyolojik olarak anne baba olmak kolaydır. Ama önemli olan, ruhsal ve toplumsal anne baba olmaktır” diyerek ebeveynlerin çocuk yetiştirirken dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Uzman Psikolog Nevin İlgün, çocuk yetiştirirken ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Biyolojik olarak anne baba olmanın kolay olduğunu, önemli olan ruhsal ve toplumsal anne baba olmak olduğunu söyleyen İlgün, “Biyolojik olarak anne baba olmak için bireyin belirli bir olgunluğa gelmesi yeterlidir. Ruhsal ve toplumsal anne baba olmak ebeveynin çocuğunun bu yönde gereksinimlerini karşılaması ve yine ebeveynin bunu yaptığında mutluluk duyması anlamına gelir” dedi.

Ebeveynlerin çocuk yetiştirirken dikkat etmesi gerekenler hakkında önerilerde bulunan İlgün, bu önerileri şöyle sıraladı:

  • “1.Adım: Eşit Sorumluluk

Öncelikle anne baba çocukla aynı derecede ilgilenmelidir. Anne baba çocuklar karşı uygulayacakları davranışları ortak olarak belirlemelidir.

  • 2. Adım: Onları Dinleyin

Anne- babalar çocuklarını dinlemeyi bilmelidirler. Çocuklar duygu ve düşüncelerini anne babalarına rahatça açıklayabilmeli. Çocuklar duygu ve düşüncelerini rahatça açıklarlarsa kişilikleri kısa zamanda gelişir.

  • 3.Adım: Hoşgörü Şart

Bir evde elbette bir ölçüde disiplin olmalı. Çocukları sıkmadan isyan ettirmeden disiplin kurmak ancak sevgi ve hoşgörüyle mümkün olur. Kurallar tatlı bir dille bazı örnekler verilerek açıklanmalı.

  • 4.Adım: Saygı olmalı

Büyüklerin çevrelerindeki kişilerle ilişkileri çocuklara örnek olur. Saygılı olmayı büyüklerinden öğrenir.

  • 5.adım: TV Süresini Kısaltın

Çocuklarınıza TV izledikleri süreyi belirlemek gerekir. Çocuklara tek eğlence ve meşguliyetin TV izlemek olmadığı öğretilmeli.”