Perşembe , 10 Ekim 2019
NURAY HOCA İLE EVDE PİLATES KEYFİ

NURAY HOCA İLE EVDE PİLATES KEYFİ

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Pilates Eğitmeni ve Özel Yaşam Koçu Nuray Fırıntepe, artık evlerde özel pilates dersleri veriyor.

1 saat süren bu özel derslerin, grup dersinden farkı ise; hocanın doğru egzersizi yaptırma, yapılan hareketi daha iyi gözlemleme ve kontrol etme şansının olması; kişinin hastalık, eklem problemleri ve bölgesel yığılmalarına göre antrenman çizelgesinin kişiye özel olması. Fırıntepe’ye, Instagram’da pt_nur_pilates kullanıcı adıyla ya da 05551841861 numarasıyla ulaşılabiliyor.

Neden pilates yapılması gerektiğinden bahseden Fırıntepe, “Pilates, kas güçlendirmede ve vücuda esneklik kazandırmada faydalıdır. Vücuda atletik bir görünüm kazandırır. Pilates kilo verdirmez, vücudu şekillendirir. Kilo vermeye diyet eşliğinde yardımcıdır. Pilates gençleştirir. Yağlanmaya engel olur ve aynı zamanda ruhsal rahatsızlıklara iyi gelir” dedi.  

EĞİTMEN GÖZETİMİNDE PİLATES

Pilatesin onca yararlarının yanında, yanlış uygulanmasının sağlık problemlerine neden olabileceğini vurgulayan Fırıntepe, eğitmen gözetiminde pilatesin yararlarından söz ederek, “Pilates, uzman eğitmen eşliğinde yapılmalıdır. Düzenli olarak uzman eğitmen gözetiminde yapılan pilates hareketleri, kasların esneklik kazanması ve güçlenmesi için tartışmasız en iyi tercihtir. Kan dolaşımını hızlandırır. Damar tıkanıklığının önüne geçer. Duruş bozukluklarını düzeltir. Omurga sistemindeki eğriliklerin zaman içerisinde düzelmesini sağlayarak kişinin duruşunu omurga yapısının daha esnek ve sağlam olmasını sağlar. Eğitmen gözetiminde yapılan egzersizler, sakatlanmaları önler, doğru egzersiz yapılmasını ve hazlı bir şekilde sonuç alınmasını sağlar” şeklinde konuştu.

“KENDİNİZİ MOTİVE EDİN”

Pilatesin hem zihin hem de vücudun potansiyelini kullanmasını sağladığının altını çizen Fırıntepe, buna ayırdığınız zamanın aynı zamanda keyifli bir deneyim olması için gayret gösterin. Evde olsanız bile en güzel pilates kıyafetlerini giyin ve kendinizi motive edin. Joseph Pilates’in de dediği gibi, ‘Eğer gerçekten çok üşümüyorsanız asla eşofmanlarla egzersiz yapmayın’ İçinizdeki Divayı serbest bırakın ve evde egzersiz yapmanın keyfini yaşayın” diye konuştu.

“NURAY FIRINTEPE KİMDİR?”

04 Mayıs 1987 tarihinde Eskişehir’de doğan Nuray Fırıntepe, İlkokul 4 sınıfta kros seçmelerine girerek birinci oldu ve bu şekilde sporla tanıştı.  Birkaç ay sonra Anadolu Üniversitesi Kulübü’ne seçilerek ücretli kadrosuna alındı. Kros yarışmalarına takım olarak bir kaç yıl devam etti. Ortaokul ve lise döneminde basketbol, kros ve atletizmi beraber devam ettirdi. Atletizmde 800-1000-1500-3000 -3000 engelli uzun mesafe koşularında yer aldı. Bir dönem sırık atlama yapan Fırıntepe’nin bu alanda dereceleri var. 143 madalyası bulunan Fırıntepe, 2005 yılında Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na girdi. Üniversite yıllarında yarı maraton ve dağ kros koşularına ağırlıklı devam etti. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Kulübü’nde uzun mesafe yarışmalarımda bulunmaya devam etti. Antrenmanlarını milli takım kamplarında yapan Fırıntepe, üniversite döneminde çoğu dalda hakemlik ve antrenörlük belgesi aldı. Basketbol hakemliği, atletizm antrenörlük, badminton antrenörlük bunlardan bazıları. 20 yaşında kulübünü bırakarak pilatese yönelen Fırıntepe,  evde, spor salonunda, site içerisinde uygun olan, pilates yapılabilen her yerde birebir özel dersler ve grup dersleri vermeye başladı. Fırıntepe bunun yanı sıra reformer pilates, zumba dansı, piloxing, kongo jumps, tranbolin, fitness, bölgesel egzersiz, çocuk yogası, özel yaşam koçluğu yapıyor.