Pazartesi , 14 Ekim 2019
Mezitli’de bir ilk daha

Mezitli’de bir ilk daha

Mezitli Belediyesi ilkleri yapmaya devam ediyor. Kadın Üretici Pazarı ile Mersin’i dünyaya tanıtan Mezitli Belediyesi, şimdi de ‘Örgülü Sokak’la dikkatleri üzerinde toplamayı başardı.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Mezitli Kent Konseyi işbirliğinde hayata geçirilen ‘Örgülü Sokak’ın açılışı yapıldı. Ağaçlar, direkler ve banklara örgülerle kaplandı.

Mezitli Belediyesi Örgü Evi, Mezitli Kent Konseyi işbirliğiyle hayata geçirdiği ‘Örgülü Sokak’ yapılan törenle açıldı.

Birbirinden farklı ve ilginç figürlerin ortaya çıktığı ve çok sayıda kuruluşun destek verdiği Örgülü sokak açılışına, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul,  Mezitli Soroptimist Kulübü, TEMA Vakfı, Mezitli Belediyesi Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Merkezi, Mezitli Belediyesi Gönüllü Evleri, Kadın Üretici Pazarı ve vatandaşlar katıldı.

Törende, ‘Örgülü Sokak’ın oluşturulmasında katkıları bulunan Mezitli Kent Konseyi Kadın Meclisi Kültür ve Sanat Komisyonu Başkanı Melahat Kılıç, Kadın Meclisi Üyesi Nimet Sarıbay ve Seher Çelik’e teşekkür plaketi ve çiçek verildi. Mezitli Belediyesi Meclis Üyesi Nilgün Aşçı da kadınlara, günün anısına özel hazırladığı hediyeleri verdi.

1,5 AYLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNLERİ BUNLAR

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, sokağın hazırlığı için 1,5 aylık bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, “Biz bu sokağı oluştururken yerel ve otantik kültürümüzün tanıtılması ve yaşatılması, turizm açısından bir çekim alanı olması ve kadınlarımızın istihdamını amaçladık. Çeşitli faaliyetlerle sokağımızı sürekli canlı halde tutmaya gayret göstereceğiz” dedi.

BAŞARIMIZI KADINLARIMIZA BORÇLUYUZ

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Bu başarımızı Mezitli’de ki kadınlarımıza borçluyuz. Ben burada başarı sağlamışsam kadınlar sayesindedir. Türkiye’nin geleceğinin yine kadınlarımızın omuzlarında yükseleceğine inanıyorum. Çünkü kadının içerisinde olduğu hiçbir işin başarıya ulaşmama şansı yoktur. Bu nedenle kadınlarımıza özel destek vermeye çalışıyorum” diye konuştu.

MERSİN’İN YENİ YERLERE İHTİYACI VAR

Soli Pompeipolis dışında Mezitli’de gösterilecek bir yer olmadığına dikkat çeken Tarhan, “Mersin’in yeni yerlere ihtiyacı var. Bu sokak, Mersin’in en güzel sokaklarından birisi oldu. Mersin’e dışarıdan birisi geldiği zaman gezdireceğimiz bir yer yok. Bu sokağımız çekim merkezimiz olsun istiyorum. İnsanlara Soli Pompeiopolis dışında başka yerleri de gösterebilelim istiyorum. Bu amaçla Down Kafe bahçesinde bulunan halı sahayı söktük. Yerine özgün bir mimariyle hediyelik eşya çarşısı yapacağız. Yine yakın bölgede oluşturacağımız Sanat Sokağı ile dışarıdan gelen insanlara gezdirebileceğimiz alternatifler sunacağız. İnsanlarımız gelip bu sokakta oturdukça kendilerini daha huzurlu ve rahat hissedecekler” şeklinde konuştu.

MUTLU MEZİTLİ

Mezitli’yi sağlıklı ve güvenli bir şehir yapmak istediklerine dikkat çeken Tarhan,“Mutlu Mezitli’nin taşlarını tek tek örmeye devam ediyoruz. Sanat Evimiz, Gençlik Merkezlerimiz, Kent Konseyimiz, Gönüllü Evlerimiz, Aktif Yaş Alma Merkezilerimiz, Örgü Evimiz yaptıkları çalışmalarla önemli işleri başarıyorlar. Artık bu dinamikleri birleştirerek ortak hareket etmelerini sağlayacağız. Bu sokak birlikte hareketin örneklerinden birisi. Adeta sokağı oluşturmak için ilmek ilmek ördüler. Daha da önemlisi sevgi verdiler. Canlı müzikler olacak, kadınlarımız tarafından açılan stantlarda satışlar olacak. 24 saat yaşayan bir sokak olacak. Ben istiyorum ki kentimizin her köşesi 24 saat yaşayan bir kent olsun. Her şeyi daha güzel yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı.