Salı , 13 Ağustos 2019
Mezitli’de ambalaj atıkları kaynağında ayrıştırılıyor

Mezitli’de ambalaj atıkları kaynağında ayrıştırılıyor

Yaşanabilir bir kent için çalışan Mezitli Belediyesi, geri dönüşüm firması ÇEVDOSAN ile işbirliği yaparak ‘Sıfır Atık’ projesini hayata geçirdi.

Mezitli Belediyesi Çevre Mühendisi Derya Bozkurt ve ÇEVDOSAN firması Çevre Mühendisi Dilara Güngör’ün koordinatörlüğünde yürütülen proje ilk olarak Atatürk Mahallesinde uygulanmaya başlandı.

HABER MERKEZİ

Proje kapsamında oluşturulan ekipler, her Pazartesi ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanması konusunda apartmanlara ve sitelere bilgilendirme çalışması yapıyor ve geri dönüşüm kutusu dağıtıyor.

Önümüzdeki aylarda tüm Mezitli’yi kapsaması planlanan proje ile okullar, siteler, kamu kurumları, market ve iş yerlerine bilgilendirmeler yapılacak, broşürler dağıtılacak. Ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanarak katma değerinin artırılması amaçlanan projenin sağlıklı yürütülebilmesi için çeşitli işbirliklerine de gidilecek.

AMBALAJ ATIKLARININ AYRIŞTIRILMASI İÇİN EV EV EĞİTİM VERİLİYOR

Gelişmiş ülkelerde atıkların katma değerinin son derece yüksek olduğunu ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Geri dönüşüm maalesef ülkemizde çok ilkel koşullarda sağlıksız bir biçimde yürütülüyor. Belediyemiz adına ilçe sınırlarımızda ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanması konusunda çalışma yapan ÇEVDOSAN Atık Yönetimi San. ve Tic. A.Ş. ile ortak bir çalışma yürütmeye başladık. Tüm ilçemizde yaygınlaşmasını hedeflediğimiz proje ile kapsamlı bir şekilde ambalaj atıklarının apartman, site, kamu kurumu, okullar, satış noktaları gibi alanlarda kaynağında ayrıştırmayı hedefliyoruz. Projede yüzde yüz başarı sağlanması için Atatürk Mahallesini pilot bölge olarak belirledik. Yeniden değerlendirilmesi mümkün olan bu atıkların evsel atıklardan ayrı toplanmasını sağlayarak göstereceğiniz küçük çaba ile doğal kaynaklarımızın korunmasına katkı sağlarken,  gelecek nesillerin daha sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını koruyarak, vatandaşlık ödevimizi de yerine getirmiş olacağız” dedi.

ATIKLARI KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILARAK DAHA TEMİZ BİR MEZİTLİ HEDEFLENİYOR

Projede kısa sürede büyük ölçüde başarı sağladıkları belirten Başkan Tarhan, “Yaşadığımız kenti güzelleştirmek hepimizin görevi. Bunun en iyi yolu da temiz bir kent yaratmaktan geçiyor. Belediyenin bireysel çalışmaları ile bunda başarı sağlamak çok zor. Biz de halkımızı bilinçlendirerek, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi atıkların kaynağında ayrıştırılmasını hedefledik. Yapılan eğitimler çerçevesinde vatandaşlarımız daha bilinçli hareket etmeye başladılar. Bu durum bizleri çok memnun ediyor. Yaptığımız eğitimler ve bilgilendirme toplantılarına ara vermeden devam edeceğiz ve daha yaşanabilir bir Mezitli için bizden sonraki nesillere örnek olacağız. İlk etapta ambalaj atıkları için yaptığımız bu projeyi geliştirilerek, diğer evsel atıkların ayrıştırılmasına yönelik olarak ta büyütmeyi hedefliyoruz” diye konuştu