Perşembe , 20 Haziran 2019
MESİAD 12. Yılın İş İnsanı ödül töreni

MESİAD 12. Yılın İş İnsanı ödül töreni

MESİAD, 12. Yılın İş İnsanı Ödül Töreni kapsamında dün, Tenis Kulübü Restaurant’ta Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin tarafından basın açıklaması yapıldı.

HABER MERKEZİ

Engin, “2018 yılı; özellikle siyasi ve ekonomik olaylar açısından çok hareketli bir sene oldu. Gümrük ve ticaret savaşları buna bağlı korumacı politikalar neticesinde dünyanın birçok bölgesinde finansal sorunlar yaşanmaya başladı. Ülkemizde de daralan piyasalar birçok işletmeyi etkilemiştir” dedi.

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, “Finansal sıkıntıların yaşandığı bu durumda iflas eden her işletme, kendisinden ürün alan-veren birçok ticari kuruluşu ağır şekilde etkiledi. Zaman kayıp etmeden, bu işletmelerin yeniden ticarete kazandırılması önemlidir” dedi.

Engin, “MESİAD olarak Haziran, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında yaptığımız çağrılarda finansal sorunların en erken Küçük İşletmeleri etkilediğini; işletmelere sahip çıkılması gerektiğini belirtmiştik. Nitekim Hükümetiz bu hafta yaptığı açıklamalarda; kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere, KOBİ’lere ve esnafa düşük faizli kredi verileceğini belirtti. Bu durum kısa vadeli de olsa piyasaların rahatlamasını sağlayacaktır. Uzun vade de ise yeni düzenlemelerin yapılması şüphesiz bu durumu atlatmamıza vesile olacaktır. Ülkemiz ile birlikte, dünya ülkelerinde de benzer sorunlar yaşanmaktadır. İş dünyası olarak; yaşadığımız bu zor günlerde, hayallerimizi ve umutlarımızı kaybetmeden, yaşanılan bu sürecin geçici olduğunun farkına varmalıyız. MESİAD olarak inanıyoruz ki; Sanayici ve üreticilerimiz; kısa süre içerisinde toparlanıp, panik yapmadan, birlik, beraberlik içinde, ülkemizin kalkınmasına her zaman olduğu gibi direk katkı sunacaktır. Devletimizden de beklentimiz; herkesi kucaklayarak coğrafyamızın her köşesinde yaşayan vatandaşımıza, eşit gelir dağılımları pay ederek, tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmesidir. Ekonomik açıdan başarılı olmanın temel ilkesi; birlikte ve birbirini destekleyerek hareket etmektir. Finans kuruluşları, iş insanları ve devletimizin üçlü uyum içinde çalışması gücümüzü arttıracaktır. Yatırımcıların ülkemizi tercih etmesi için ihtiyaç duyulan, ekonomi, adalet ve demokraside reformlar yapılmalıdır. Güçlü demokrasi ve hukuk sisteminin olduğu ortamları seçen sermaye, bu gelişmeler ışığında, potansiyeli yüksek ülkemize gelmeye başlayacaktır. Dışarıdan ülkemize gelen her yatırım sayesinde ticaretimiz ve üretimimiz gelişecektir. Yenin bir cazibe merkezi yaratmalıyız. Bir kez daha belirtmek isteriz ki; sefaletten mutluluk doğmaz… Çok sevdiğimiz kentimizin güzelleşmesi ve ülkemizin kalkınması için üstümüze düşen birçok görevi yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda, yeni iş insanlarını üretim ve yatırıma teşvik etmek, önceki yatırımcıları onure etmek, vergi ödemelerinde, istihdam ve yatırımda öne çıkanları ödüllendirmek adına başlattığımız Yılın İş İnsanı Ödül Töreninin, bu yıl 12’ncisini düzenlemekteyiz. İnanıyoruz ki bu zor ortamda, büyük özveri ile gerçekleştireceğimiz ödül törenimiz, iş insanlarımıza moral ve motivasyon sağlayarak, bir arada bulunup iletişimlerini tazelemelerine katkı sunacaktır.

Ödül komitemiz yaklaşık 3 aylık titiz bir çalışma neticesinde Ödül alacak firmaları belirlemiştir.

Ödülleri belirlerken MESİAD Ödül komitesi, iş akış şeması içerisinde, 13 ilçe Belediyesinden, Kaymakamlıklardan ve odalardan yazılı öneri almıştır. Bu vesile ile; MESİAD Ödül Komitesi’nde bulunan başta Ödül komitesi başkanı Rıdvan Arıç’a, Ramazan Öz’e, Mehmet Avcılar’a, Bedrettin Gündeş’e ve Zeynep Aykın Keskin’e çalışmalarından ötürü teşekkür etmek istiyorum.

Ödül gecemize sponsor olarak, katkı sunan değerli firmalarımıza da bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Bu yıl Ödül Komitemizin belirlediği başlıklar şu şekildedir:

MESİAD YILIN İŞ İNSANI ÖDÜLÜ                                               :

MESİAD YILIN MARKASI ÖDÜLÜ

MESİAD YILIN İŞ İNSANI GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLÜ

MESİAD YILIN İŞ İNSANI TEŞVİK ÖDÜLÜ

MESİAD YILIN ÇEVRE VE ENERJİ ÖDÜLÜ

MESİAD YILIN ONUR ÖDÜLÜ

MESİAD YILIN HİZMET ÖDÜLÜ

Mersin iş dünyasını, kentimizin yerel yönetimlerini, bürokratlarımızı ve hemşerilerimizi bir araya getirecek bu anlamlı gece,  18 Ocak 2019 Cuma günü saat:18.00’da,Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacaktır. MESİAD 12. Yılın İş İnsanı Ödül Törenine sizleri de aramızda görmekten onur duyacağız.”