Pazartesi , 20 Mayıs 2019
Mersin Times 8. Yaşında

Mersin Times 8. Yaşında

Ekonomiden sanata, kentin gündeminden asayiş haberlerine kadar hayatın her alanı ile ilgili önemli haberlere imza atan Mersin Times Gazetesi, 8’inci kuruluş yıldönümünü muhteşem bir geceyle kutladı. Geceye siyaset, ekonomi ve iş dünyası yoğun katılım gösterdi.

8 yıl önce ‘Herkesin Haberi Olsun’ sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersin Times Gazetesi 8’inci yaşını Navon’a Otel’de düzenlenen gala gecesi ile kutladı.

HABER MERKEZİ

Mersin Times’ı anlatan tanıtım filminin gösterilmesiyle başlayan geceye, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin il Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, CHP Milletvekili Mahir Başarır, DP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz,  ilçe belediye başkan adayları, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, MÜSİAD Başkanı Serdal Yıldızgörer, MESİAD Başkanı Hasan Engin, MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, iş dünyası ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

“KENTE KATKI SUNANLARIN YANINDAYIZ”

Açılış konuşmasını yapan Mersin Times Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kerem Türk, gazetenin yayın ilkeleri ve yapısından söz etti. “Yerel medya kentlerin namusudur” diyerek konuşmasına başlayan Türk, “Anamızın al yazmasındaki motiftir. Karacaoğlan, Yunus Emre, Hacı Bektaş’tır. Zeybektir, Horondur Şemamedir” dedi. Hayatın her alanında yer alan gazetelerinin 8’inci yılına girmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kerem Türk, “Geride kalan 8 yılda; Gazetecilik değerlerinden hiç taviz vermeden, İlk günkü amatör ruhla, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün dünden daha güçlüyüz. Yarın da bugünden daha güçlü olacağız. Kentimizde de çok şey değişti. Biz de çok değiştik. Şimdi hem kendimiz için hem bu kentte yaşayan insanlarımız için yarına daha da umutla bakabiliyoruz. Hiçbir etki altında kalmadan, önyargılardan uzak, sadece kamuoyunu bilgilendirmek için çıktığımız bir yolda, eleştirilerimizi hep yapıcı bir üslup kullanarak aktarmaya çalıştık. Kimsenin özel yaşamına, kimsenin kutsallarına, kimsenin manevi değerlerine zarar verecek bir haber anlayışımız olmadı. Sadece, Mersin ve bölgemizdeki gelişmeleri objektif bir bakış açısıyla aktarmaya çalıştık. Eksiklikleri, yanlışları, kentimiz için yapılması gerekenleri yine olumlu eleştirilerimizle gündemleştirerek, kamuoyunu bilgilendirmeyi tercih ettik” ifadelerini kullandı.

“KİŞİSEL MENFAATLERİMİZİ ÖNE ÇIKARMADAN YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Kerem Türk; “Gazetemizin çalışanlarının da büyük emek ve katkılarıyla, her haberimiz interaktif üzerinden 2 yüz bine yakın bir tıklanma oranı ile okuma oranı konusunda bir başarıyı sağladık. Tabii ki, bu başarı, bu okuma yüksekliği gazetemizin ilkeli, doğru, objektif ve hızlı haber aktarımının bir sonucudur. Ayrıca, çok değerli büyüklerim Abdullah Ayan, Mustafa Güler, Bedrettin Gündeş, Naci Sapan gibi duayenlerin Mersin Times gazetesinin yazarları olmaları, gerçekten bizim için onur ve gurur vericidir. Söz veriyoruz, bu ilkeli ve etik değerleri hiçbir zaman göz ardı etmeden, herhangi bir beklenti içinde olmadan, kişisel menfaatlerimizi öne çıkarmadan yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“MERSİN TİMES GAZETESİ DOĞRU YOLDADIR”

Gazeteciliğin önemine vurguda bulunarak konuşmasına başlayan Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş, Mersin Times’in etik kurallar çerçevesinde önemli haberleri okurlarına ulaştırdığını anlattı. Gazeteyi ve çalışanlarını başarılarından dolayı kutlayan Demirtaş, başarılarının artarak devam edeceğine inandığını sözlerine ekledi.

BASIN KURULUŞLARININ KAMU VAZİFESİ ÜSTLENİYOR

Vali Ali İhsan Su ise; halkın doğru ve tarafsız bir şekilde haber almasını sağlayan basın kuruluşlarının önemli bir kamu vazifesi üstlendiğini belirtti. Yerel basının çalışma şartlarına dikkat çeken Vali Su, “Mersin Times’ın 8. yılında sizlerle beraber olmaktan, bu güzel akşamı paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Efendim hepinizin malumu olduğu üzere, basın hakikaten hem dünyada hem ülkemizde çok önemli bir yeri olan ve insanların doğru haber almasını sağlayan önemli bir iletişim aracı. Çağımızda artık basın çok çeşitlendi. Sosyal medya bir taraftan, yazılı basın, görsel basın derken hakikaten her alanda basın dünyası kendini çok müthiş bir şekilde geliştirdi. İlimizde de hakikaten basın dünyasında çok önemli gazetelerimiz, televizyonlarımız var. Bu çerçevede tabi Mersin Times’da yaptığı hizmetlerle basın dünyasında önemli bir yer edinmiştir. Basın hem bizim bilgi almamızı sağlıyor hem vatandaşımızın bilgilenmesini sağlıyor. Biz zaman zaman basından da bazı aksaklıkları, eksiklikleri de görebiliyoruz. Onları düzeltme imkanına sahip oluyoruz. Bazen bize sorunların direk aktarıyorlar. O sorunları çözme imkanına kavuşuyoruz. Basın gerçekten hem bizim bilgilenmemizi hem de vatandaşın yapılan hizmetlerle ilgili bilgilenmesini sağlıyor. Sorunların ortaya çıkarılmasında önemli bir rol oynuyor. Mersin Times’a da ben bu çerçevede yaptığı hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Tüm çalışanlarına başarılar diliyorum. Bundan sonraki hizmetlerinde de üstün gayretler ve başarılar temenni ediyorum” dedi.

ELVAN, BAŞARI DİLEDİ

Son olarak konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, “Mersin Times’a özellikle teşekkür ediyorum ve 8. Yılını kutluyorum. Basın gerçekten çok önemli. Çok değer verdiğimiz bir alan ve değer vermemiz gereken bir alan. Hele hele yerel basın dediğimizde zor koşullar altında çalışan, fedakarlık yapma gereği duyulan bir alan özellikle yerel basın.. Ben fedakarca çalışan Kerem kardeşimize, tüm ekibine teşekkür ediyorum. Sadece onlar değil, burada Kanal 33 ailesi, diğer televizyon kanallarımız, yine yazılı görsel basınımızın değerli yetkilileri de var. Onları da tebrik etmek istiyorum. Gerçekten zor koşullar altında emek veriyorlar, gayret sarfediyorlar. Vatandaşlarımızı bilgi sahibi edinmesi yolunda çaba sarfediyorlar. Her birine ben çok teşekkür ediyorum.

“GURURLA İFA DE ETMEK İSTERİM Kİ, HEP BASINIMIZ HEP BÜTÜNCÜL DAVRANMIŞTIR”

Elvan sözlerine, “Mersin bizim için, özel ve önemli bir kent. Tarihi dokusu itibariyle özel bir kent. Güzellikleriyle, coğrafi konumuyla, ticaretiyle, lojistiğiyle, tarımıyla sanayisiyle yine özel bir kent. Ama hepsinden önemlisi demografik yapısıyla özel bir kent. Düşünün bu kentte yörük kardeşlerimiz var, Arap kardeşlerimiz var, Kürt kaderlerimiz var. Arap Alevilerimiz var. Anadolu Alevilerimiz var. Hristiyan kardeşlerimiz var. Demografik yapı itibariyle çok değişik kesimden, etnik yapıdan kardeşlerimiz var. Fakat ben şunu gururla ifade etmek istiyorum. Hangi yapıdan olursa olsun, bu güne kadar hem basınımız hem de Mersin siyasetindeki arkadaşlarımız, yine değişik STK’lardan arkadaşlarımız hep bütüncül, birlikte olmayı gerektiren bir yaklaşımla hareket ettiler. Hangi STK’ya gitsem, birlik ve beraberlikten bahsettiğimiz anda, gerçekten mutlu olduklarını gördüm. Ben huzurlarınızda tüm siyasi partilerimize, STK’larımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Bizim için bir insanın etnik yapısının ne olduğu hiç önemli değil, ister Yörük olsun, ister Türkmen olsun, ister Arap olsun, ister Sunni olsun, ister Kürt olsun, bunun ne önemi var. Bunun hiçbir önemi yok. Önemli olan insan olmak. İnsança yaşamak. Birlik beraberlik bütünlük içinde yaşayabilmek.. Bunu ben Mersin’de sağladığımıza inanıyorum. Bu bütünlük içinde bir çalışma yürütüldüğüne inanıyorum. 3 yıldır Mersin’deyim. Aksi yolda bir tutumu hiç görmedim. Hiç karşılaşmadım hangi kesime gidersem gideyim. Şu anda biliyorsunuz bir seçim atmosferindeyiz. Siyasi partilerimizin her birisi demokratik bir ortamda, demokratik bir süreçte çalışmalarını yürütüyorlar. Huzur içinde yürütüyorlar. Önemli olan hizmet. Mersin için birşeyler yapabilmek. Bununda yapılacağına inanıyorum. Mersin içinde güzel şeyler olacağına inanıyorum. Ben tekrar Mersin Times’ın 8. Yılını kutluyorum. Kerem Bey’in ailesi ve tüm Mersin Times çalışanlarını tekrar tebrik ediyorum”  ifadelerini kullandı.

ZAFER ÇAĞLAYAN DA KUTLADI

Aynı tarihte önceden belirlenen Ankara’daki programları sebebiyle geceye katılamayan Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan gönderdiği mesajında şu ifadelere yer verdi: “8. Kuruluş Yıldönümü Programınızın başarılı geçmesini diler, şahsınıza tebriklerimi, tüm katılımcılara selamlarımı iletirim.”

ONUR PLAKETİ AYHAN KIZILTAN’A

Aynı zamanda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Elvan, Mersin Times Gazetesi adına düzenlenen teşekkür Plaketini, Mersin Ekonomisine katma değer sağlayan Özman Global A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özmen, Adaoutdoor Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bozkurt, Hacıbaba Et Lokantalarının sahibi Şehmus Ceylan, Özkiraz Nakliyat Sahibi Murat İlça,  Beypet petrollerin Sahibi Beyhan Esatoğlu, Selman Reklamın sahibi Selman Ebe ve Mirbey Nakliyat Limitet Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Ergün’e taktim etti.

Ardından Mersin Valisi Ali İhsan Su ise, Onur Plaketini seçildiği Mersin Ticaret Sanayi Odası Başkanlığına seçildiği günden bu yana, kentimizin hacmine katma değer sağlamaya çalışan ve kentimizin gelişimine yönelik yaptıkları üstün gayretlerinden ötürü Ayhan Kızıltan’a verdi.

Son olarak, Gazetenin imtiyaz sahibi Türk, Mersin ilimize yapılan yatırımlar konusunda üstün başarı ve gayret sarf eden Bakan Lütfi Elvan’da Mersin Times Gazetesi yönetimi adına, teşekkür plaketi verdi.

Tüm siyasi parti temsilcilerinin hazır bulunduğu Galada, alkışlar arasında Mersin Times’in 8’inci yıl pastasını Türk, vali Su, ile birlikte kesti.

Davetlilerin hoş zaman geçirdiği gece geç saatlere kadar halaylarla devam ederken, çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi.