Pazar , 18 Ağustos 2019
“MERSİN BAŞKANINDAN NE BEKLİYOR?”

“MERSİN BAŞKANINDAN NE BEKLİYOR?”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)’nın 5 Aralık 2018’de gerçekleştirdiği “Mersin Başkanlarından Ne Bekliyor?” temalı arama konferansının sonuçları açıklandı.

BİLGE ÇAKIR

Sonuçları açıklayan MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, 5 Aralık 2018 tarihinde MTSO öncülüğünde, 2 farklı oturum olarak, kentin sadece iş dünyasını değil, birçok farklı dinamiğini kapsayan, 200 kişiyle oldukça geniş katılımlı “Mersin Başkanlarından Ne Bekliyor?” temalı bir arama konferansı düzenleyerek, Bbr beyin fırtınası, bir ortak akıl buluşması gerçekleştirdiklerini belirtti.

BAŞKAN ADAYLARINA DA SUNULACAK

Kentin bütününü yansıtacak bir örneklemle bu sonuçları, kentin sayısız kurumu, kendi kurumları, plancılar ve uzmanlarla istişare ederek daha etkin, tarafsız ve bilimsel hale getirmeye çalıştıklarını dile getiren Kızıltan,  “Arama Konferansı çıktılarından en çok dile getirilen konulara yer verilmiştir. İşin özü budur. Daha detaylı rapor basılı halde Başkan adaylarına sunulacaktır” dedi.

5 TEMEL ALAN, 5 TEMEL KONU

Arama Konferansında 5 Temel alan, 5 Temel Konu başlığı ortaya çıktığını söyleyen Kızıltan, bu konuları şöyle sıraladı:

  • “Yönetim, yöneticiler ve işbirliği
  • Ulaşım
  • Kentsel dönüşüm ve alt yapı
  • Eğitim ve insan
  • Sosyal sorunlara çözümler”

Arama Konferansında yönetim ve yöneticilerle işbirliği, ulaşım, kentsel dönüşüm ve altyapı, eğitim ve insan, sosyal sorunlara çözümler olmak üzere 5 temel alan, 5 temel konu başlığı ortaya çıktığı bilgisini veren Kızıltan, bu alanlarda öne çıkan, en çok dile getirilen ortak tespit ve önerileri anlattı.

Yönetim, Yöneticiler ve İşbirliği’ alanında “master planların hazırlanması ve uygulanması; STK-üniversite-ortak akıl işbirliği kurulları oluşturulması; tarım, turizm, sanayi, lojistik gibi stratejik sektörlerin desteklenmesi; kentsel Ar-Ge ve inovasyona önem verilmesi; yatırımcılarla ilişkilerin güçlendirilmesi” taleplerinin öne çıktığı bilgisini veren Kızıltan, ulaşım alanında ise raylı sistem ve otobüs gibi toplu taşımaya gereken önemin verilmesi, otopark sorununa çözüm bulunması, alternatif ulaşım araçlarının kurgulanması ve çevre odaklı ulaşım planlaması yapılması isteklerinin gündeme getirildiğini kaydetti. 

Kızıltan, Kentsel Dönüşüm ve Altyapı alanında, altyapı sorunlarından kaynaklı felaketlerin önüne geçilmesi; kentsel dönüşümün ada bazlı, yeşil alanları, sosyal donatılarıyla birlikte bütüncül planlanması; turizm yatırım alanlarının planlanması; sektörel bazlı altyapı planlamalarının tamamlanması öne çıktı. Bu noktada önemli olan şey; imar planlarının sadece konut amaçlı rant sağlayan değil, üretime, ticarete; yani ekonomiye can verecek yeni bir yaklaşıma ihtiyacı var. Yeni ekonomi bölgeleri, sanayi ve ticaret bölgeleri imarda ilk düşünülmesi gereken şeyler olmalıdır” şeklinde konuştu.

Eğitim ve İnsan alanında ise, kentlilik kültürünün yerleştirilmesi, toplumun genel kültürünün artırılması, kültürel ve sanatsal faaliyetler ile sporun desteklenmesi, göç kaynaklı toplumların kente entegrasyonuna önem verilmesi, çeşitlilik, toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal hoşgörünün önemli konu başlıkları olduğunu vurgulayan Kızıltan, “Sosyal Sorunlara Çözüm alanında ise farklılıkların yönetilmesi, yoğun göçün adaptasyonu, Mersinlilik kültürünün oluşturulması, nitelikli beyin göçünün tersine çevrilmesi için iş imkanlarının tetiklenmesi, yeni yatırımcıların Mersin’e gelmesi için kentin cazibesinin artırılması, üniversiteler ve sanayi ile işbirliği çok önemli. Mersin sorunlarına değinen, gerçek çözüm önerileri sunan STK ve kuruluşlarla samimi bir diyalog içinde olunmalı” ifadelerini kulandı.

“MERSİN SEVDALISI BİR BAŞKAN”

Mersin’in, dürüst, şeffaf, kolay erişilebilen bir başkan istiyor istediğini sözlerine ekleyen Kızıltan, “Özetle, Mersin;  partizanlık yapmadan, herkese eşit mesafede duran, dürüst, kentin bütününü kucaklayan, insanı merkeze alan, Mersin sevdalısı bir Başkan istiyor. Umarım bu çalışmanın sonuçlarına kulak verilir. Çünkü bu, tüm Mersin’in ortak sesidir. Ben bu Arama Konferansına katılan, fikirleri ile destek veren, daha sonra düşünceleri ile katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. Mersin’e değer kattığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Toplantımızın tüm sonuçlarıyla hayırlı olmasını diliyor; sizleri şahsım ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum. Düşünceleri ile katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.