“KURBAN BAYRAMI’NDA BESİN ÇEŞİTLİLİĞİ YARATIN”

Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme konusunda uyarılarda bulunan Diyetisyen Miray Türker Kaya, “Kurban eti demirinin emilimini artırmak için, sofralarınızda mutlaka sebze çeşitliliği bol olan limonlu salatalar tüketin. Yeterli ve dengeli beslenmek için, aşırı et ve tatlı tüketiminden kaçınılmalı, besin çeşitliliği yaratmaya ve su tüketimine özen göstermelisiniz” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Diyetisyen Miray Türker Kaya, yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile bayramda sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu.

Kurban Bayramı’nın, büyük sofraların kurulduğu, yılın en çok et tüketimi olduğu günler olduğu söyleyen Kaya, bu günlerde yoğun olarak kırmızı et tüketildiği için en çok diyabet, hipertansiyon, kalp-damar, mide hastalıkları olan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

“2 SAAT BEKLETİLMELİDİR”

Kırmızı etin, sindirimi zor besinlerden biri olduğunu belirten Kaya, “Özellikle yeni kesilmiş hayvanın etindeki sertlik, pişirme ve sindirimi daha da zorlaştırır. Bundan dolayı 2 saat bekletilmelidir. Eğer kişide mide veya bağırsakla ilgili problemi bulunuyorsa birkaç gün beklettikten sonra tüketebilir.

Kırmızı etin; görünür yağları alınsa dahi içeriğindeki yağ %20 oranındadır. Kalp-damar hastalığı, diyabet ve hipertansiyonlu bireyler yağlı etler tercih etmekten kaçınmalı, fazla miktarda tüketmemelidir” dedi.

“MİKTAR KADAR PİŞİRME YÖNTEMİ DE ÖNEMLİ”

Et tüketim miktarı kadar, eti pişirirken hangi pişirme yöntemi kullanıldığının da önemli olduğunu belirterek, pişirme yöntemleri hakkında da bilgi veren Kaya, “Geleneksel olarak toplumumuzda kurban eti kavurma ya da mangal yapılır. Kavurma yapacaksak; kuyruk yağı veya tereyağı eklemeden etin kendi yağı ve ile suyu pişmelidir. Mangalda ise; kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır. Etler ile ateş arası kömürleşme olmasını önleyecek mesafede yerleştirilmelidir. Yüksek ateşte pişen etlerde B1,B12, folik asit gibi vitamin kayıpları meydana gelir. Bunun yanı sıra ette su kaybının fazla olması ve yüzeyde proteinlerin katılaşmasından dolayı ette sertleşme olur. Bundan dolayı çok yüksek ateşte kurban etleri pişirilmemelidir” şeklinde konuştu.

“SU TÜKETİMİNE ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR”

Kurban eti demirinin emilimini artırmak için sofralarda mutlaka sebze çeşitliliği bol olan limonlu salatalar tüketilmesi gerektiğinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Kaya, “Sofrada gazlı içecekler yerine ayran, şalgam ve su tercih edilmelidir. Etlerin yanında pirinç pilavı veya makarna yerine bulgur tüketilebilir. Kurban Bayramı’nda yeterli ve dengeli beslenmek için; aşırı et ve tatlı tüketiminden kaçınılmalı, besin çeşitliliği yaratmaya ve su tüketimine özen gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.