KIZILTAN, ODA ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, oda çalışmalarını anlattığı bir basın toplantısı düzenledi.

BİLGE ÇAKIR

MTSO olarak Türkiye’nin ve Mersin’in bir parçası olduklarını söyleyen Kızıltan, “Elbette ki bizler de birtakım çalışmalar, etkinlikler düzenliyoruz. Yatığımız etkinlikleri, bildiri göndermek suretiyle, sosyal medyada paylaşarak basınla paylaşıyoruz. Ama uzunca bir süredir basın toplantısı yapmamıştık.  Yaptığımız bazı etkinlikler ve çalışmalar var. Bunlarla ilgili sizlere bilgi vermemiz gerekiyordu” dedi. Kızıltan, MTSO olarak yaptıkları yurtiçi ve yurtdışı gezilerini, buralarda yaptıkları çalışmaları; Mersin içerisinde de ticaret ve sanayi alanında yaptıkları çalışmaları basınla paylaştı. 

“TÜRKİYE’NİN EN HUZURLU ŞEHRİ MERSİN”

MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol ise, “Başka Mersin yok, bir tek Mersin’imiz var. Bundan başka da gidecek yerimiz yok. Son kalemiz Mersin. Mersin’i güzel yerlere taşımamız lazım. Biz bu göreve geldiğimizden STK’lar ile çok iyi ilişkiler içerisine girdik. Hepsinin bütün etkinliklerine katıldık. Ayhan Başkan’la meclis ve yönetim kurulu olarak çok uyumlu bir meclisimizi var. Gerçekten bütün kararları oy birliği ile alıyoruz. Bu hepimizin birbirine olan saygısından ve Mersin’e sevgimizden kaynaklanıyor. Örnek gösterilecek bir oda haline geldik. Türkiye’de birkaç odayla görüştük. Mersin adına Mersin esnafı ile çok iç içeyiz. Onların sorunlarını dinliyoruz. Bizim görevimiz onların sorunlarını taşımak, üyelerimize hizmet etmek. Üyelerimizin ihtiyaçlarını hükümete belediyeye iletmek. Bugün Türkiye’nin en huzurlu şehri Mersin. Bununla gurur duyuyoruz. Bu da bizlerin sayesinde, hepimizin birlik beraberliğinden geliyor” şeklinde konuştu.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, göreve geldikleri günden beri hep “birlik ve beraberlik içinde olalım” dediklerini hatırlattı.

Kızıltan, “Bizim karakterimize uygun bir şekilde planlarımızı yavaş yavaş devreye soktuk. Pek çok aşama kaydettik. Bizim Şanlıurfa’ya ziyaretimiz olmuştu geçtiğimiz günlerde. Diğer illerle hinterlandımızı geliştirmek, diyalog geliştirirken ekonomik olarak ticari olarak ilişkilerimizi artırmak için yeni bir açılım başlattık. Bu anlamda Şanlıurfa’yı ziyaret ettik. Sayın başkanımız Hamit İzol organize etti bu toplantıyı. Çok verimli bir ziyaret etti. Hem Şanlıurfa’yı yöresel olarak daha iyi tanıma imkanı bulduk, hem de iş dünyası ile diyaloğumuzu geliştirdik Mersin aslıda hemen hemen tüm Türkiye’deki illerle yakın ilişkisi olan bir kenttir. Şanlıurfa da bunlardan biri.. Şanlıurfa’da bu ilişkimizi geliştirelim ve daha ileriye gidelim,  ticari anlamda, sanayi anlamda, kültür anlamında bağlarımızı geliştirelim diye düşündük ve kardeş olduk. Mersin’de bu çok sevinçle karşılandı. Şanlıurfa’dan döndükten sonra Malatya TSO beni aradı, bizimle kardeş oda olmak istediklerini söyledi. Onlar da geldiler, onlarla da kardeş oda olduk. Ardından Adıyaman geldi. Simdi belki diyeceksiniz ki kardeş oda olmak ne demek. İnsanlardaki düşünce değişimi çıkıyor ortaya. Demek ki Türkiye’de artık el ele, iş birliği ile kalkınmak istiyor herkes. Mersin olarak biz tek başımıza bir şey yapmak istediğimizde sadece kendi gücümüzle kendi kaynaklarımızla bir şeyler yapabiliyoruz ama hinterlandımızdaki diğer illerin gücünü de birleştirirsek tüm bölgeyi kalkındırmış oluruz. Bu anlamda kardeş oda olmak çok önemi bizim için” şeklinde konuştu.

“‘AKDENİZ’DE DİJİTAL EKONOMİ ZİRVESİ’ ADI ALTINDA BİR PANELE KATILDIK”

Mersin hinterlandındaki iller ve ülkelerle bağları geliştirme mantığı ile hareket ederken Mısır’dan bir davet aldıklarını belirten Kızıltan, “Akdeniz İçin Birlik Kurumu var Mısır’da. Akdeniz ülkelerinin Akdeniz’in gelişmesi için kurduğu bir birlik. Bu birlik de Akdeniz’de limanı olan ülkelerin kurduğu ticari bir birlik var.  Onun bir alt kuruluşu. Onlar bir panelde benim konuşma yapmamı arzu ettiler. Hemen gittik. Orada ‘Akdeniz’de Dijital Ekonomi Zirvesi’ adı altında bir panele katıldık. Orada dijital dönüşümün ticaretle olan ilişkisi ile ilgili bir konuşma yaptım. Orada biz Mısır Odalar Birliği Başkanı, Atina TSO Başkanı, Ürdün’den bir senatör, AB’den iki delege birçok önemli Akdeniz’deki ticaret odaları başkanlarıyla bir yemek yedik. Geçtiğimiz günlerde Erbil ziyareti yapık. Bu ziyareti de merkezi Mersin’de olan Türkiye Irak Sanayici İş Adamları Derneği (TISİAD) düzenlemişti, bize de rica ettiler. Biz de katıldık. Gerçekten de çok iyi oldu. Kuzey Irak sallandı gerçekten. Bütün bölgesel televizyonlar röportaj yapmak için sırayla girdiler. Kuzey Irak’ta çok popüler olmuşuz. Bir makama girince tanıştırıyorlar, tanıdıklarını söylediler. Çok yoğun ilgi vardı. Çok üst düzey bir karşılama oldu. Oranın valisiyle görüştük. Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi bize karşı, Türkiye’ye karşı o kadar sıcaklar ki… Türkiye gibi çağdaş bir yaşama sahip olmak istiyoruz diyorlar. Onun için biz Türkiye’nin bir ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz kendimizi diyorlar. Orada ekonomik sıkıntı var ama önümüzdeki günlerde yeni kabinenin açıklanması ile yatırımlar yeniden başlayacak. Mersin için iyi bir pazar ve oradaki Mersinli iş adamlarımız da büyük yatırımlara yeniden başlayacaklar. ‘Türkiye olarak önemli tecrübelere sahibiz; size destek oluruz, birlikte kalkınırız’ mesajı verdik” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMA İHTİYAÇLARI VAR”

TOBB’un programı kapsamında hafta sonunda da Kıbrıs’a gittikleri bilgisini veren Kızıltan, “Kıbrıs, Türkiye için stratejik anlamda önemli bir yer. Onun ötesinde bizim bir parçamız olan bir halk yaşıyor orada. Çok büyük desteğe ihtiyaçları var. Tabi ki destek vereceğiz. Son derce stratejik bir bölge orası. Şimdi o bölgede doğalgaz arama çalışmaları ile sıcak bir hareketlilik var. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e sahip olması, bunun için de güçlü bir KKTC’nin olması lazım. KKTC, dünya tarafından tecrit edilmiş bir ülke. Ticareti serbestçe yapamıyorlar. Mersin çıkış kapısı onların. Yatırıma ihtiyaçları var. Mallarının Türkiye’de rahatça dolaşabilmesi konusunda sıkıntıları var. en büyük avantajları da oraya Anamur’dan giden siyin tarımda kullanması ile çok büyük potansiyel var tarımda” dişe konuştu.

“MODEL FABRİKA VE İNOVASYON MERKEZİ İNŞAATI İÇİN PROJELER HAZIR”

Mersin sanayisinin gelişmesi ile ilgili olarak bir projeleri olduğunu ve onu yürürlüğe soktuklarının bilgisini aktaran Kızıltan, “Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) ile birlikte yürüttüğümüz. Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi dediğimiz bir yatırım. Model Fabrika başta KOBİ’ler olmak üzere katma değeri yüksek ürünler üretebilme ve uluslararası seviyede rekabet edebilme kabiliyetine ulaşmaları için kurulan bir tesistir. Sanayi tesislerinde çalışan mühendis ve üst düzey yöneticilerin eğitimleri yapılacak dijital dönüşüme uyumları sağlanacak ve üretim tekniklerini model fabrikada deneme suretiyle verimliliğin artırılması çalışmaları yapılacak. Üretim tesisinin verimliliği yüzde 40-50’ye varan bir iyileştirilmeye kavuşacak. Yine bu kapsamda, OSB’de KOBİ Tasarım ve Danışma Merkezi kurulmaktadır. Burada da KOBİ’lere her türlü danışmanlık yapacak dış ticaretten tutun da üretimde iyileştirmeye, verimlilik artışından yeni ürünler tasarlamaya kadar her türlü danışmanlık hizmeti ve destekler verilecek. Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi inşaatı için projeler hazır. Kısa sürede inşaat başlayacak ve kısa sürede faaliyete geçecek” dedi.

“STRATEJİK KALKINMA PLANI YAPMAMIZ LAZIM”

Artık Türkiye’de Marmara dışında yeni ekonomik bölgelerin oluşturulması gerektiğini, bunu yaklaşık bir ay önce katıldığı İSO Meclisinde de dile getirdiğini kaydeden Kızıltan, bu kapsamda Çukurova Bölgesel Stratejik Kalkınma Planı yapılmasının en büyük hayali olduğunu söyledi. Çukurova Bölgesinin, Marmara’nın daha üstünde olabilecek bir bölge olduğuna dikkat çeken Kızıltan, “MTSO olarak, Çukurova’nın bir ekonomik bölge olması konusunda kamuoyunu sürekli bilgilendiriyoruz. Benim bir düşüncem var ama Adanalıları, Hataylıları artık ikna etmemiz lazım, hepsi sıcak bakıyor ama masaya oturup işi bitirmek lazım. Çukurova Bölgesel Stratejik Kalkınma Planı yapmamız lazım. Her şeyimizi planlayıp Çukurova’yı ona göre yönlendirmeliyiz. Ne tür sanayiler kurulacak, nerede, hangi bölgelerde tarım ürünleri üretilecek? Lojistik konusunda limanımız var ama belki birkaç liman daha yapılması lazım bölgede. Bu konuda bir plan yaparsak süratle Çukurova’yı kalkındırırız. Diyoruz ki, ‘bir otomobil fabrikası gelsin burada yatırım yapsın’. Dışarıdan bir heyet geliyor, ‘bunlarla konuşalım da burada yatırım yapsınlar’ Bizim önlerine bir plan koymamız lazım. ‘Çukurova’nın röntgeni bu, buralarda şu yatırımı yaptığınızda şöyle avantajınız olur’ gibi somut veriler sunabilmeliyiz. Planlarımızı yapmamız lazım. Bunu sadece MTSO planlarsa belki eksik kalır. Adana, Mersin, Hatay ve hinterlandındaki illerin de potansiyeline göre bir kalkınma planı yapmamız lazım. Henüz hayata geçiremedik ama yönetimimin en büyük hayallerinden birisi bu. Bunu başarırsak Çukurova’yı dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline getirebiliriz” şeklinde konuştu.

“ARTIK DENİZLERİMİZİ DE ETKİN KULLANMAMIZ LAZIM”

Mersin’deki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün çok önemli çalışmalar yaptığını sözlerine ekleyen Kızıltan, AB’den aldıkları destekle Karadeniz’de araştırmalar yapan enstitünün, şimdi bu projenin daha büyüğünü Mersin’de, Doğu Akdeniz’de gerçekleştirmek istediğini aktardı. Kızıltan, “Nasıl biz karada imar planı yapıyoruz, sanayi, ticaret, konut alanlarını belirliyoruz; deniz için de ne gibi yatırım yapılabilir, deniz yatırım alanları belirlenebilir çerçevesinde deniz imar planı çıkaracaklar. ‘Bu bölgede liman yapılabilir, bu bölgede balık çiftlikleri olabilir, şurada doğalgaz araştırmaları yapılabilir’ diye bir çalışma yapacaklar. Biz de destek veriyoruz. Çukurova Kalkınma Ajansı ile de destek almak için yarın görüşecekler. Artık denizlerimizi de etkin kullanmamız lazım. Bu yönden önemli bir çalışma olacak” ifadelerini kullandı.

EN YETKİLİ KİŞİ İLE BİR GÖRÜŞME PLANLIYORUZ

Volkswagen’in Türkiye’de yapacağı yatırıma ve Mersin’in bu yöndeki talebine de değinen Kızıltan, yaptıkları araştırmada Mersin’in adının geçmediğini kaydederek, “Devlet tarafından Manisa önerilmiş. Mersin kamuoyu devreye girdi ve biz de gerekli girişimlerin yapılması için görüşmeler gerçekleştirdik. Mersin’de yer hazır. Yan sanayi de var Mersin’de ve geliştirilmesi de çok kolay. Mersin-Adana olarak ele alırsak otomotiv konusunda deneyimi olan bir kent. Türkiye’de zamanında ilk kamyon üretilen yer Mersin. Adana’da da benzeri yatırımlar vardı. Adana’da üniversitede otomotiv kürsüsü bile var. Çok büyük avantajlar var. Biz bu avantajlarımızı ilettik. İşin daha da ciddi olması için Volkswagen’in Türkiye’deki en yetkili kişisi ile bir görüşme planlıyoruz, randevu aldığımız takdirde gidip konuşacağız” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN EN HUZURLU ŞEHRİ MERSİN”

Kızıltan’ın çalışmaları anlatmasının ardından bir konuşma yapan MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol ise, “Başka Mersin yok, bir tek Mersin’imiz var. Bundan başka da gidecek yerimiz yok. Son kalemiz Mersin. Mersin’i güzel yerlere taşımamız lazım. Biz bu göreve geldiğimizden bu yana odanın bütün kapılarını üyelerimize açtık. Diğer STK’lar ile çok iyi ilişkiler içerisine girdik. Hepsinin bütün etkinliklerine katıldık. Ayhan Başkan’la meclis ve yönetim kurulu olarak çok uyumlu bir meclisimizi var. Gerçekten bütün kararları oy birliği ile alıyoruz. Bu hepimizin birbirine olan saygısından ve Mersin’e sevgimizden kaynaklanıyor. Örnek gösterilecek bir oda haline geldik. Türkiye’de birkaç odayla görüştük. İlçelerde dahi muhalefet olmayan oda yoktur. Biz hariç. Bizde de var muhalefet ama biz birbirimizle o kadar uyum içindeyiz ki sanki kimse yokmuş gibi bu tür kararları alıyoruz. Mersin adına Mersin esnafı ile çok iç içeyiz. Onların sorunlarını dinliyoruz. Bizim görevimiz onların sorunlarını taşımak, üyelerimize hizmet etmek. Üyelerimizin ihtiyaçlarını hükümete belediyeye iletmek. Belediyeyle ilişkilerimiz çok iyi. Çünkü bu oda hiç kimseyle küs olmamalı herkesle eşit şekilde çalışmalı ki Mersin’de ses getirsin, Mersin’in sorunlarına çözüm getirebilsin. En başta huzur ve kardeşlik önemli ki bu da bütün Mersin’i saran bir şey. Bugün Türkiye’nin en huzurlu şehri Mersin. Bununla gurur duyuyoruz. Bu da bizlerin sayesinde, hepimizin birlik beraberliğinden geliyor” diye konuştu.