“KEŞKE HER DOKTOR HAMİLE YOGASINA YÖNLENDİRSE”

Yoga Eğitmeni ve Yaşam Koçu Duygu Ertan, “Hamile yogası fiziksel olarak rahatlatırken hamileliğin getirmiş olduğu stres ve endişeyle de başa çıkılmasını sağlıyor. Aslında keşke her doktor hamile yogasına yönlendirse” dedi.

BİLGE ÇAKIR/RÖPORTAJ

Yoga Eğitmeni ve Yaşam Koçu Duygu Ertan hamile yogası ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

BİLGE ÇAKIR: Hamile pilatesini çok duyduk. Peki, hamile yogası nedir? Hamile yogası ile normal yoga arasında ne fark var?

DUYGU ERTAN: Hamile yogası fiziksel olarak rahatlatırken hamileliğin getirmiş olduğu stres ve endişeyle de başa çıkılmasını sağlıyor.

BİLGE ÇAKIR: Her hamile, hamile yogası yapabilir mi?

DUYGU ERTAN: Sağlıklı her hamile, hamile yogasını rahatlıkla yapabilir.

BİLGE ÇAKIR: Hamile yogasına ne zaman başlanabilir ve kaçıncı haftaya kadar devam edilebilir?

DUYGU ERTAN: Doktoru izin verdir vermez hamile yogasına başlayabilir çünkü oldukça güvenlidir, doğuma kadar devam edebilir.

BİLGE ÇAKIR: Haftada kaç gün hamile yogası yapılması idealdir?

DUYGU ERTAN: Haftada 2-3 gün yeterli olacaktır.

BİLGE ÇAKIR: Hamilelik döneminde yoga anne adayına ne kazandırır?

DUYGU ERTAN: Sırt ağrılarına iyi gelir, artan nabzınve nefes sayısının normale dönmesini sağlar, endişe gibi duygularla baş etmeyi kolaylaştırır, güçlü kol, sırt ve bacaklara sahip olunur, normal doğumu oldukça destekler, pelvis kaslarını güçlendirir, doğumdan sonra bedenin daha hızlı toparlanmasını sağlar. Görünmeyen bir etkisi de diğer anne adaylarıyla sosyalleşme ve sosyal destek de sağlanır. Aslında keşke her doktor keşke hamile yogasına yönlendirse.

BİLGE ÇAKIR: Anne adayları evde kendi imkanlarıyla hamile yogası yapabilir mi?

DUYGU ERTAN: Hamile yogasının özel bir eğitimi olduğu için kendi imkanlarıyla hamile yogası yapılmasını hiç tavsiye etmiyorum. Ancak gerçekten de iyi eğitimli bir eğitmen eşliğinde hamile yogası yapılmalıdır.

BİLGE ÇAKIR: Hamile yogasının bebeğe etkileri nelerdir?

DUYGU ERTAN: Bebek anne karnındayken stresi, endişeyi, korkuları algılar. Aynı zamanda mutluluğu ve huzuru da algılar. Bizim sloganımız “mutlu anne, mutlu bebek”

BİLGE ÇAKIR: Hamile yogası konusunda eğitmen ararken nelere dikkat etmeliyiz?

DUYGU ERTAN: Hamile yogası eğitmeninin eğitimine ve tecrübesine mutlaka bakılmalıdır. Eğitmenin bilgisi ve tecrübesi oldukça önemlidir.