Kaleağası MS’i anlattı

Sinsi hastalık olarak adlandırılan MS hakkında bilinmesi gerekenleri Mersin Özel Ortadoğu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Cansel Kaleağası anlattı.

HABER MERKEZİ

Hızla yaygınlaşmasına rağmen tanısı zor konan hastalıkların başında gelen Multipl Skleroz (MS) hastalığı hakkında açıklamalarda bulunan Mersin Özel Ortadoğu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Cansel Kaleağası, MS’in toplum genelinde çok bilinmediği için korkulan bir hastalık olduğunu belirtti.

Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Cansel Kaleağası,MS’in, iki önemli bölümden, beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemine ait bir hastalık olduğunu söyledi.

Dr. Kaleağası, “Merkezi sinir sisteminde sinir liflerini çevreleyen ve koruyan miyelin isimli yağlı bir doku vardır ve bu doku sinir liflerinin elektrik uyarılarını iletmelerine yardımcı olmaktadır. MS’de miyelin skleroz adı verilen nedbeler bırakarak birçok bölgede yok olur. Hasar gören bu bölgeler plaklar veya lezyonlar olarak da bilinmektedir. Miyelin sadece sinir liflerini korumakla kalmayıp, görevlerini yerine getirmelerini de sağlar. Miyelin yok olduğunda veya hasar gördüğünde, sinirlerin beyine giden veya beyinden gelen elektrik uyarılarını iletebilme kapasiteleri kesintiye uğramakta ve bu durum çeşitli MS belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. MS bulaşıcı değildir. Ailenizde hiç kimse sizden bu hastalığı almayacaktır, bu konuda içiniz rahat olsun” dedi.

MS’İN KESİN BİR NEDENİ YOK

MS’in nedeninin bilinmediğini söyleyen Kaleağası, birçok araştırmacının miyelin hasarının vücudun bağışıklık sisteminin anormal bir yanıtından kaynaklandığına inandığını dile getirdi. Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Cansel Kaleağası, “Normal koşullarda, bağışıklık sistemi virüsler veya bakteriler gibi yabancı ”istilacılara” karşı vücudu korur. Otoimmün hastalıklarda vücut istemeyerek kendi dokularına saldırır. MS’de ise, saldırılan madde miyelindir. Bilim adamları miyeline saldırması için immün sistemi tetikleyenin ne olduğunu henüz bilmemektedir. Birçoğu çok sayıda faktörün devreye girdiğini düşünmektedir” dedi.

“MS’İ OLAN KİŞİ BİRDEN FAZLA BELİRTİ YAŞAR”

Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Cansel Kaleağası MS’in belirtileri şöyle sıraladı: “Belirtiler merkezi sinir sisteminin hangi bölgelerinin etkilendiğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Herkes aynı şekilde etkilenmez. Belirtiler sadece kişiden kişiye değişiklik göstermekle kalmayıp, aynı kişide zaman içinde de değişiklik göstermektedir. Bu belirtiler ciddiyet ve süre açısından da çeşitlidir. MS’i olan bir kişi genellikle birden fazla belirti yaşar ancak bu belirtilerin hepsi herkesde görülmez. Belirtiler, halsizlik, karıncalanma, hissizlik veya doku zayıflaması, koordinasyon zayıflığı, yorgunluk, denge problemleri, görme bozuklukları, istemsiz hızlı göz hareketi (nistagmus da denir), titremeler, spastisite veya kas sertleşmesi, bozuk konuşma, bağırsak veya mesane problemleri, yalpalayarak yürüme (ataksi), cinsel işlev sorunları, ısıya hassasiyet ve kısa süreli bellek sorunları, hüküm veya muhakeme problemlerinden (kognitif problemleri) oluşmaktadır. Ciddi durumlarda MS kısmi veya tam felce neden olabilmektedir. MS’i olan kişilerin çoğunda bu belirtilerin tamamının görülmediğini unutmayalım.”

TANI İÇİN GEREKLİ TESTLER

“Tek başına hiçbir test MS tanısı koyamadığı için çeşitli test ve yöntemlere gerek duyulmaktadır” diyen Kaleağası, tanı koymak için gerekli testleri şöyle açıkladı:

Doktorun geçmiş belirti ve bulguların varlığını araştıracağı tıbbi öykü

Ayrıntılı bir nörolojik muayene

Beyin ve omuriliğin kesin ve oldukça detaylı görüntülerini veren ve görece yeni bir görüntüleme içimi olan MRG (manyetik rezonans görüntüleme)

”Uyarılmış potansiyeller” adı verilen ve merkezi sinir sisteminin belli bir uyarıya verdiği yanıtı ölçen çalışmadır.

Daha az kullanılan ancak tanının olağandan daha zor olduğu durumlarda faydalı olan diğer bir inceleme de spinal kanalı çevreleyen sıvının (serebrospinal sıvı veya SSS ) bileşimini araştıran beyin omurilik sıvısı incelemesidir.

TEDAVİSİ VAR MI?

Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Cansel Kaleağası MS tedavisini de şöyle anlattı: “Temel olarak MS’in iki tür tedavisi vardır. Bunlardan ilki hastalığı tetikleyen mekanizmalar üstünde çalışılmasıdır. Tıbbi araştırmalarla sinirleri hasar görmekten korumaya destek olan bazı ilaçlar geliştirilmiştir. Lezyonların gelişimini önleyebilen ya da en azından bunu yavaşlatan beta-interferonlar bu ilaçlardan bazılarıdır.  İkinci tedavi türü ise, belirtilerin tek tek tedavi edilmesidir. Akut krizlerin süresini ve sertliğini azaltmada genel olarak kullanılan yöntem kortikosteroid kullanımıdır. Kortikosteroidler alevlenmeyi frenlemektedir. Öteki bir olasılık ta belirtilerin tek tek tedavi edilmesidir. Ortaya çıkabilecek belirtilerin sıralaması karamsarlığa götürebilecek türdendir (bunlara koordinasyon bozuklukları, ciltte yanma ya da iğnelenme hissi, konuşma ve görme bozuklukları, mesane problemleri, bacaklarda sertleşme ve kramplar, patolojik bitkinlik ve depresyon da dahildir). Fakat MS hastası her insan bu emareleri göstermez ve bunların bir çok ilaç tedavisi, fizyoterapi, danışmanlık, iyi bir rejim ve yaşam tarzında göreceli olarak kolay değişimlerle halledilebilir. Doktorunuz, hemşireniz ya da öteki sıhhat uzmanları hususi durumunuza en uygun tedaviyi seçmenizde size destek olacaklardır. Bir çok durumda alevlenmenin oluşumunu ve sertliğini azaltabilen ilaçlar mevcuttur. Ek olarak, MS hastası kişilerin yaşamış olduğu çeşitli emarelerde kullanılabilecek fazlaca çeşitli destek tedavileriyle beraber, yaşanmış olan krizin sertliğini azaltmada kullanılan tedaviler de bulunmaktadır.”