Perşembe , 20 Şubat 2020
KADIN CİNAYETLERİNİ PROTESTO ETTİLER

KADIN CİNAYETLERİNİ PROTESTO ETTİLER

Mersin Kadın Platformu ve Kadın Meclisi, Adliye binası önünde Kübra Aşkın’ın öldürülmesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptılar.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

14 Şubat’ta boşandığı eşi tarafından öldürülen Kübra Aşkın cinayetinin duruşması öncesi Kübra Aşkın’ın akrabaları ve kadınlar bir araya gelerek, kadın cinayetlerinin son bulmasını istediler.

AĞUSTOS AYINDA 50 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Mersin Kadın Platformu adına ilk açıklamayı yapan Derya Narlı, “Ülkemizde Ağustos ayı içerisinde 50 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Kadın katliamlarının temelinde erkek egemen zihniyet yatmaktadır. Kadına yönelik şiddet eşitsizlikten ve ayrımcılıktan beslenir. Kübra Aşkın boşanması, yaşam hakkının elinden alınmasıyla sonuçlanıyorsa eğer, yasalar kadınları korumuyorsa,  hukuk kadınlar için işletilmiyorsa bunun sorumlusu erkek egemen hukuk ve İstanbul sözleşmesini etkin uygulamak yerine kaldırılması tartışmalarını açan, her fırsatta kadını yok sayan cinsiyetçi, ayrımcı söylemleri ile şiddeti besleyen AK Parti iktidardır” dedi.

KADINA ŞİDDET VE CİNAYET ARTIYOR

Kadına şiddet ve cinayetlerin arttığına dikkat çeken Narlı, “ Uzlaştırma ve boşanmayı önleme komisyonu kurarak, kadının nafaka hakkını gasp etmeye çalışarak, kadını şiddetten koruyabilecek tek yasa olan 6284 sayılı yasayı erkekler mağdur oluyor diye uygulatmayarak ve ortadan kaldırmaya çalışarak Kübra’nın katledilmesinde olduğu gibi diğer kadınların katledilmesinde de asıl suçlu erkek egemen iktidardır. Kadınların bir kazanımı olan 6284 sayılı yasanın tartışmaya açılması bile kadın cinayetlerinin politik olduğunun göstergesidir. Amaç kadınları güçsüz çaresiz bırakmak, yaşadıkları şiddete, aileye mahkûm etmektir Tüm bu politikaların sonucu olarak kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri giderek artmakta,  her üç kadından biri şiddete uğramaktadır” diye konuştu.

Kadın cinayetlerine tepkiler gittikçe artmaya devam ediyor. Özellikle son aylarda artan kadın cinayetlerine dur demek için kadınlar bir araya geldi.

Mersin Kadın Platformu adına konuşan Derya Narlı, “ Ne yazık ki erkekler tarafından 2018 yılında yaklaşık 409 kadın öldürüldü, Ayrıca Mersin kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin en yoğun olduğu illerden biridir” dedi.

DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Narlı, “Bizler Mersin Kadın Platformu olarak Kübra Aşkının katili sanık Davut Demir’in gerekli cezayı alana dek bu davanın takipçisi olacağız. Mahkeme heyetinin ağır tahrik indirimi gibi iyi hal indirimi gibi indirimler uygulamadan en ağır cezayı vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Tahrik indirimleri, iyi hal indirimleri kadına yönelik şiddetin artmasında kadın cinayetlerinin artmasında etken olmakta, failleri teşvik etmektedir.  Her gün ülkenin bir çok yerinde kadınlar en yakınları tarafından öldürülürken bu konuda hala hiçbir adım atmayan kadınları koruma kararlarına rağmen koruyamayan, öldürülmelerini engelleyemeyen yada engellemeyen iktidar, bütün kurumlar bütün sistem ve hala ses çıkarmayan bu toplum bütün bu cinayetlerin sorumlusudur. O yüzden kadın cinayetleri politiktir diyoruz ve ancak bütünlüklü politikalarla çözülür. Kübra Aşkın ve öldürülen tüm kadınlar için İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı yasanın etkili uygulanmasını sağlayın. Sağlayın ki başka kadınların öldürülmesini engelleyin.    ‘’Öldüren sevgi istemiyoruz’’ diye sokağa çıktığımız 14 Şubat sevgililer gününde Kübra katledildi. Kübra için ve tüm kadınlar için Öldüren sevgi istemiyoruz. Biz özgür, eşit bireyler olarak yaşamak istiyoruz. Yaşasın Kadın Dayanışması” diye konuştu.

TAHRİK İNDİRİMLERİNİ İYİ HAL İNDİRİMLERİNİ KABUL ETMİYORUZ

Kadın Meclisi adına bir açıklama yapan Fatma Menteş, “ Bugün 14 Şubat’ta boşandığı eşi tarafından önce araba kazası yaptırılan ve daha sonra silahla vurularak öldürülen Kübra Aşkın için buradayız. Fail ifadesinde, ”Beni aldattı. Konuşmak istedim. Bana hakaret etti” diyerek tahrik indirimi alabilmek için bunlara başvurdu. Biz bunları maalesef bütün kadın cinayetlerinde görüyoruz. Biz kadın cinayetlerinde caydırıcı cezalar olmasını istiyoruz. Faillere verilen tahrik indirimlerini iyi hal indirimlerini kabul etmiyoruz. Kadınlar her gün kendi hayatları hakkında karar almak isterken öldürülüyor. Bu ülkede kadınlar ölmemek için yıllardır mücadele ediyor. Peki devlet ne diyor? Savcısı, hakimi, kolluk güçleri bu ülkenin bakanları bu ülkede kadınlar öldürülürken ne yapıyorsunuz? Bu ülkede kadınlar yaşamak istiyor. En temel insan hakkı olan yaşamlarını istiyor. Kadın cinayetleri afet değildir. Kadın cinayetleri durdurmalı” şeklinde konuştu.

TEYZELERİN İSYANI

Cinayet kurbanı Kübra Aşkın’ın teyzeleri Ayşe Duman, Selver Deveci ve kuzeni Eda Koldamar, katil zanlısının en ağır cezayı almasını istediler.

Gözyaşları içerisinde konuşan Ayşe Duman ve Selver Deveci, kadın cinayetlerinin son bulması için çözüm yolu bulunmasını istediler.

Duman, “Her gün iki, üç kadın öldürülüyor. Bizi yönetenler neden bunu görmüyor. Yeter artık görsünler bu katliamları. Türkiye’nin dışına değil artık içine baksınlar. Hakimleri, savcıları göreve davet ediyoruz, bu canilere en ağır cezaları versinler” diye konuştular.