Pazar , 19 Mayıs 2019
“İçsel dünya rüyaları etkiler”

“İçsel dünya rüyaları etkiler”

  • BİLGE ÇAKIR/ ÖZEL

Psikolog Bilgehan Turanlı, “Rüyalarımızda dış etkilerin rol oynadığını, ama içsel dünyamızın rüya içeriğini etkilemede daha baskın olduğunu belirterek, rüyanın,  kişinin psikolojik, psikiyatrik sorununun tam da merkezinden, kalbinden alınmış bir numune olduğunu vurguladı.

Turanlı, “Rüyalar, terapilerde bize yardımcı olmak için çok büyük bir etmen olup terapilerde ilerleme olup olmadığı, yani danışanın sorununda olumlu bir gelişme olup olmadığı yönünde de bize bilgi veren bir kaynaktır” dedi.

Psikolog Bilgehan Turanlı, rüyaların bireylerin iç dünyasını yansıttığını ve bu yüzden rüya terapileriyle bireylerin rüyası anlaşılırsa, onların hangi sorunlardan muzdarip olduğu ve bunların onun hayatını hangi ölçüde etkilediğinin de anlaşılacağını kaydetti.

Psikolog Bilgehan Turanlı, yaşamımızın 1/12’sinn rüyada geçtiğini belirterek, bunun ortalama bir yaşam süresinde 4-5 yıl demek olduğunu söyledi.  Eğer bir canlıda yaşamının bu kadar uzun süresini kapsayan bir aktivite varsa bunun hayati öneme sahip bir şey olduğunu vurgulayan Turanlı, “Rüya, uykunun daha çok REM dediğimiz döneminde görülür. 8 saatlik bir uykuda 4-5 kez REM dönemine gireriz ve bunların toplam süresi 90-120 dakikadır. REM, hızlı göz hareketleri demektir. Bu dönemde, göz kapaklarımız kapalı olmasına rağmen, göz küreleri bu esnada sanki bir olayı izliyormuş, yaşıyormuş gibi hızlı hareketler içindedir” dedi.

“GİDİŞATI BELİRLEYEN ASIL ETKEN KİŞİNİN İÇSEL DÜNYASIDIR”

Rüyalarımızda dış etkilerin rol oynadığını, ama içsel dünyamızın rüya içeriğini etkilemede daha baskın olduğunun altını çizen Turanlı, “Mesela birisi rüyasında açlığını ağaçtan topladığı meyvelerle giderirken, bir diğeri çevrede hiçbir yiyecek bulamadan rüyasında aç bir biçimde dolaşabilir. Başka bir kişi bir restaurantta gidip bir güzel yemek yiyip karnını doyurabilir, bir diğeri girdiği restaurantta yemek kalmadığını, tükendiğini görebilir. Özet olarak, bir dış veya bedensel etkenle başlasa bile rüyanın gidişatında sonsuz sayıda senaryodan bahsetmek mümkündür ve bu gidişatı belirleyen asıl etken kişinin içsel dünyasıdır” şeklinde konuştu.

Turanlı, “içsel dünya” terimini şöyle açıkladı: “Kişinin duyguları, düşünceleri, üzüntüleri, sevinçleri, beklentileri, korkuları, karşı karşıya olduğu problemler, yani özetle söylersek, içsel dünya kişinin psikolojik durumu diyebiliriz ve bu psikolojik durumu, rüya söz konusu olduğunda biraz daha sınırlayabiliriz. Şöyle ki; eğer ben bu gece bir rüya görmüşsem, bu, son birkaç gün içinde yaşadığım olaylar ve onların benim üzerimdeki psikolojik etkisi ile ilgilidir”

“RÜYALAR, KİŞİNİN KALBİNDEN ALINMIŞ BİR NUMUNE GİBİDİR”

Psikolojideki bilişsel terapinin kurucusu Dr. Beck’in, rüya için bir tür biyopsi benzetmesi yaptığını dile getiren Turanlı, “Biyopsi nasıl ki fiziksel hastalıklarda kesin tanıya götüren bir şeyse, rüya da aynı şekilde kişinin psikolojik, psikiyatrik sorununun tam da merkezinden, kalbinden alınmış bir numune gibidir. Bu nedenle, nasıl ki fiziksel biyopsi kişinin fiziksel hastalığının ne olduğunu ve derecesini tayin etmede çok etkili bir yöntemse, rüyalar da kişinin psikolojik dünyasını anlamada aynı işlevi görebilir. Kişinin rüyasını anlarsanız, hangi sorunlardan muzdarip olduğunu ve bunların onun hayatını hangi ölçüde etkilediğini de anlayabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“İÇERİK, PSİKOLOJİK SORUNUN TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİYOR”

Psikolojik sorunlar yaşayan bireylerde rüyanın içeriğinin nasıl olduğu hakkında da bilgi veren Turanlı, “İçerik, psikolojik sorunun türüne göre değişiyor. Örneğin depresyonu ele alalım. Depresyonda kişide kendisine, çevresine, tüm dünyaya ve geleceğe yönelik olumsuz duygular vardır. Kişi duygusal olarak çökkündür, her şey kötüdür ve kötüye gitmektedir, hiçbir umut yoktur, kişi çaresizlik içindedir. Mesela depresyondaki kişilerin rüyasında bu temaları ve özellikle de ‘çaresizlik’ temasını belirgin bir biçimde görebiliyoruz. Örneğin yoğun depresyondaki bir kişi şöyle bir rüya görebiliyor. Evdeyim, yalnızım her zaman olduğu gibi ve dışarıdan bomba sesleri geliyor. Bombalar patlıyor ve o anda ben başım ellerimin arasında büzüşmüş bir şekilde yerde çömelmiş duruyorum. İşte bu rüyada kişinin bir şey yapmadan duruşu ile uyanık hayatındaki tutumu paralellik gösteriyor, uyanık hayatında da olaylar karşısında ‘çaresizlik’ içinde hiçbir şey yapmayabiliyor. Yapmaya da kalkışmıyor çünkü ne yaparsa yapsın durumu değiştiremeyeceği inancı hakim; yani yapacağı hiçbir şey bir ‘çare’ olmayacak, olumsuz gidişi değiştirmeyecek inancı. Depresyon düzelmeye başlayınca, bunun yansımalarını rüyalarda da görebiliyoruz. Kişi rüyalarındaki olaylar karşısında nispeten daha aktif bir hale geliyor. Kaygı,  anksiyete problemlerinde ise daha çok ‘tehlike’ temalı, korkutucu rüyalar öne çıkıyor. Örneğin rüyada kişinin peşinde, onu takip eden birileri var ve kişi sürekli ondan kaçmaya çalışıyor, sürekli korku ve panik halinde de olabiliyor. Tabi bu içerikler kişinin yaşadığı sorunun şiddetine, yoğunluğuna göre derece farkı gösteriyor” diye konuştu.

RÜYA TERAPİLERİ NASIL OLUYOR?

Rüyaların terapilerde uzmanlara yardımcı olmak için çok büyük bir etmen olduğunu ve terapilerde ilerleme olup olmadığı, yani danışanın sorununda olumlu bir gelişme olup olmadığı yönünde de bilgi veren bir kaynak olduğunu kaydeden Turanlı,  “Örneğin, terapinin başında rüyasında büyük bir balonun içinde hapsolduğunu söylerken  terapi süreci devamlılığında rüyasında iple bağlanmış bir balonu tutarak göğe yükseldiğini ifade etmektedir” diyerek, rüya terapilerinin nasıl olduğu hakkında bilgi verdi. Turanlı, “Seanslar, bir ya da bir buçuk saat sürüyor.  Rüya terapisinin ilk seansı, bilgilendirme sürecinden oluşuyor. Bu seansta uzman, beyin ve işlevleri hakkında bilgi edinmenizi sağlıyor. Ardından size gördüğünüz rüyaları not etmenizi istiyor. Gördüğünüz rüyaları, uyanır uyanmaz ya da en geç kahvaltıdan önce tek tek not etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde üst beyin devreye girerse, rüyalarınızı yorumsuz olarak yazmanız mümkün olmuyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey, rüyanızı kimseye anlatmamak ve yorumlatmamak. Çünkü, yanlış bir yorum, alt beyninizin takıntılarını artırıyor. Rüyalarınızın sayısı 5-6’yı bulduğunda ise seansın ikinci bölümü başlıyor. Bu seansta, rüyalarınız analiz edilerek takıntılarınızın su yüzüne çıkması sağlanıyor. Amaç, takıntılardan kurtulmanızı sağlayarak, daha mutlu, güçlü ve başarılı olmanızı sağlamak” ifadelerini kullandı.