Perşembe , 23 Mayıs 2019
“Hukuk devletinde hukuk kuralları askıya alınamaz”

“Hukuk devletinde hukuk kuralları askıya alınamaz”

Mersin’de stajını başarıyla tamamlayarak ruhsatını almaya hak kazanan 9 avukatımız,  yemin edip cübbe giyerek, avukatlık ruhsatnamesini Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’dan aldı.

HABER MERKEZİ

Mersin Barosu Konferans Salonunda gerçekleşen ruhsat törenine, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Genel Sekreter Av. Adnan Günbay, Sayman Av. Kazım Yüksel, yemin eden avukatların ailesi ve yakınları ile çok sayıda avukat katıldı. Törende Av. Nilsu Karapınar, Av. Furkan Fatih Sakçak, Av. Ezgi Beri, Av. Saniye Depedelen, Av. Yunus Emre Öz, Av. Aslıhan Aksakal Polat, Av. Hakkı Burak Kırım, Av. Mehmet Mert Topçu ve Av. Muhammet Varli yemin edip cübbe giyerek, avukatlık ruhsatını Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’dan aldı.

“AVUKATLIK, ADALET VE DEMOKRASİ MÜCADELESİ DEMEKTİR”

Tören öncesi konuşma yapan Yeşilboğaz, Genç meslektaşımız bugün yemin ederek baromuza, hukuk ordumuza katılıyorlar. Genç meslektaşlarımız aramıza katılmakla birlikte adaletin, hukukun tecelli etmesi için mücadele verecek ve bu bize güç katacaktır. Mesleğimizi daima bağımsız, tarafsız bir şekilde yürütmemiz gerekir. Avukatlık mesleği, halkın adalete kavuşması adına büyük öneme sahiptir. Avukatlık mesleği demek, adalet ve demokrasi mücadelesi demektir. Etkin ve bağımsız savunmanın olmadığı bir yerde,  adaleti bir yaşamdan söz etmek mümkün değildir. Hukuk devletinde hiç kimsenin hukuk kurallarını askıya alıp; dilediğine uygulama, dilediğine uygulamama yetkisi yoktur. Bizler cübbelerimizi sırtımızda onurla ve hiç kimsenin önünde iliklemeden taşıyoruz. Meslektaşlarımız nasıl bir baroda meslek hayatlarını sürdürebileceklerinin farkındalar. Mersin Barosu’nun öncü, demokratik yönünü, adaleti ve hukuku benimsemiş olmaları mutluluk verici. Meslektaşlarıma hukuka uygun, adil bir yaşam diliyorum” diye konuştu.