Perşembe , 18 Nisan 2019
“Her çocuğun uyku düzeni başkadır”

“Her çocuğun uyku düzeni başkadır”

  • BİLGE ÇAKIR /ÖZEL

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, “Her çocuğun uyku düzeni başkadır. Uyku eğitimi adı altında her çocuğa yazılmış reçete gibi kurallar koymak, muhtemelen sizin çocuğunuzda işe yaramayacaktır. Çocukla ve uyku ile ilgili temel bilgileri bildikten sonra annenin içgüdüleri ve çocuğun kişiliğine göre uyku düzenini oluşturması gerekir” dedi.

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, bebeklerin anneleriyle uyuması konusunda açıklamalarda bulundu.

Öncelikle her çocuğun biricik olduğunu vurgulayan Yarım, “Her çocuğun uyku düzeni başkadır. Uyku eğitimi adı altında her çocuğa yazılmış reçete gibi kurallar koymak, muhtemelen sizin çocuğunuzda işe yaramayacaktır. Çocukla ve uyku ile ilgili temel bilgileri bildikten sonra annenin içgüdüleri ve çocuğun kişiliğine göre uyku düzenini oluşturması gerekir” şeklinde konuştu.

“UYKU HALİNDEYKEN DE ETKİLEŞİM DEVAM EDİYOR”

Karada yaşayan bütün memelilerin yavrularının annelerinin çok yakınında uyuduklarından bahseden Yarım, “Geçmiş zamanlarda insanlarda da durum böyle iken, insanların batı kültüründen etkilenmesi ile birlikte bu durum gittikçe azalmıştır. Bebeğin bireysel uyuması daha normal olarak karşılanmıştır. Yeni doğan bebekler için özellikle anne sütü az kalorili gelir. Bu durumdan dolayı bebek sık sık uyanıp anneden beslenme talep eder. Bu durum sonucunda annenin artan antikorları bebeği hastalıktan koruduğu gibi, uzun dönem emziren anneler meme kanserinden korunur. Emme dışında bebeğin anne kokusu, annenin hareketlerini ve dokunmasını bebeğe olan yakınlığı hem bebeğin ağlamasını azaltıyor, hem de vücut ısısını, kalori emilimini, stres hormon seviyesini ve bağışıklık sistemini dengeliyor. Anne ve bebek birlikte uyku halindeyken de etkileşim devam ediyor. Bu etkileşim bebeğin beyninin olgunlaşmasına katkıda bulunuyor. Beyin gelişimi için başka bir beyinle iletişime geçmek zorunda, bu yüzden bu durum size çok bağımlı bir durum olarak görülse de ileride çocuğun bağımsızlaşması ve özgüveni için gerekli bir durumdur” ifadelerini kullandı.

“BEBEKLERİN BAĞLANMA İHTİYACI ÇOK GÜÇLÜDÜR”

Bir bebeğin kendi başına uyumasının; onu daha bağımsız, daha akıllı yapmayacağının altını çizen Yarım, “Genellikle toplumda böyle bir algı vardır. ‘Benim çocuğum çok uslu. Bütün gece kendi başına deliksiz uyudu’ gibi… Anne sütü alamayan, yüksek kalorili besin alan çocuklarda deliksiz uyku görülebilir. Erken yaş döneminde deliksiz uyku çocuk ani ölümleri için tehlikeli olabilir. Bebeklerin bağlanma ihtiyacı çok güçlüdür. İlk birkaç yıl boyunca hem gündüzleri hem geceleri yakın fiziksel temasa ihtiyaç duyarlar. Eğer annenin alkol ya da sigara kullanımı varsa, onu uyutacak ilaçlar kullanmak durumundaysa, çok kilolu ise, uyku apnesi varsa birlikte uyumayı önermiyoruz. Böle durumlarda anne çocukla bütün gün fiziksel temas kurup, kendi yatağında uyumasına izin vermelidir” diye konuştu.