Hem Tıp adamı hem sanatçı….

TIP Dünyasının ünlü ismi Doç. Dr. Birkan Özkan ile hem sanatçılık yönünü hem de uzmanlık alanınızdaki çalışmalarını konuştuk.

Mersin Sahibi olduğu Çene Estetiği Kliniğinde Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Birkan Özkan ile çene ve yüz estetiğini ve sanatçılık tarafını konuştuk.

Özkan “Mersin’i seviyorum burada doğdum ve buraya hizmet etmekten çok mutluyum” dedi.

Birkan hoca mesleğini çok sevdiğini ve mesleğine saygı duyduğunu sık sık belirtirken, hani derler ya ‘Beş parmağında 10 marifet.”

 

GAMZE PALAMUT: Doç. Dr. Birkan Taha Özkan kimdir?

BİRKAN ÖZKAN: 1980’de Tarsus’ta doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Sadık Eliyeşil İlkokulu, Cengiz Topel Lisesi ve Özel Tarsus Lisesinde aldım. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Selçuk Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi’nde tamamladıktan sonra doktora eğitimimi aynı fakültenin Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Branşı’nda bitirdim. Doktora eğitimim süresinde, devlet bursu ile Erasmus programı çerçevesinde eğitimimi, 1 yıllık süreyle Finladiya’nın Oulu Üniversitesi Çene Yüz Cerrahisi Anabilim Dalı’nda gözlemci ve araştırmacı olarak yaptım. İran’ın Shahid Bhaesti Üniversitesi, Azad Üniversitesi ve Shiraz Üniversitesinin Çene-Yüz Cerrahisi ve Kafa-Çene-Yüz Cerrahisi Hastanelerinde, çene ve yüz alanıyla ilgili major ve estetik ameliyat deneyimlerimi, 3 ay süreyle katıldığım yoğunlaştırılmış programlarla artırdım. Tıbbi rotasyon eğitimimi, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde (Anestezi ve Reanimasyon, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Kulak Burun ve Boğaz Bölümlerinde) tamamladım. Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Doktora ve Uzmanlık eğitimlerimi takiben, vatani görevimi Haydarpaşa GATA ve Kuleli Askeri Lisesi’nde yedek subay olarak yaptım.

GAMZE PALAMUT: Van’ın sizin hayatınızdaki yerinin çok önemli olduğunu söylediniz. Neden bu kadar önemli?

BİRKAN ÖZKAN: Van benim yaşamımda çok özel bir ildir.  Akademik hayatıma 2009 yılında, Yüzüncü yıl Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’ nda Yardımcı Doçent olarak başladım. Anabilim Dalı Başkanlığını, 2009 – 2012 yılları arasında, 3 yıl süreyle sürdürdüm. 2014 yılında, Doçentlik unvanını almayı başardım. Yabancı dil olarak İngilizce, Almanca ve Fince biliyorum. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış 32 makalem, uluslararası ve ulusal bilimsel kongrelerde sunulmuş 18 adet sunumum bulunmaktadır. Benim geliştirdiğim çene cerrahisi ameliyat teknikleri, uluslararası saygın dergilerde İngilizce olarak yayınlandı.

GAMZE PALAMUT: Bunun dışında farklı alanlarda etkinlikleriniz var mı?

BİRKAN ÖZKAN: Hekimlik alanındaki 12 yıllık mesleki tecrübemin ötesinde sportif, sanatsal faaliyetler ve teknik becerileri de içeren pek çok hobim bulunmaktadır.

GAMZE PALAMUT: Gördüğümüz kadar ile mesleki ve örgütsel becerileriniz ön planda..

BİRKAN ÖZKAN:  Evet. Ben hayatın parçacıklarını bir araya getirip, bir bütün olarak görürüm.

GAMZE PALAMUT: Yurtdışı seminerleriniz var mı?

BİRKAN ÖZKAN:  Evet var. 2000-2003 Diş hekimliği öğrenciliği yıllarımda, Türkiye’yi ve Selçuk Üniversitesini temsil hakkı kazanmış, Slovenya, Yunanistan ve Makedonya’da düzenlenen bilimsel toplantı ve kongrelere ülkemi ve üniversitemi temsilen katıldım. 2002 yılında, Selçuk Üniversitesi genelinde, öğrenciler arasında yapılan sınavlar neticesinde, Amerika’nın Texas Üniversitesini burslu olarak kazanan ilk 10 kişi arasına girmeyi başardım. 2004-2005 dönemleri arasında Finlandiya’nın Oulu Üniversitesinin Çene ve Yüz Cerrahisi Bölümünde Master’ını yapmış, aynı zamanda çok sayıda çene ve yüz ameliyatlarına katıldım. 2007-2008 yıllarında, 3 aylık bir dönemde İran’ın Tahran ve Şiraz şehirlerinde, 4 ayrı hastane merkezinde, yoğunlaştırılmış çene ve yüz estetiği ameliyatları uyguladım.

AÇBİD (Ağız Çene ve Yüz Cerrahisi Birliği Derneği) asistanlar birliği derneği kurucular kurulu üyesi olarak yer aldım. Uluslararası 1000 üyeli EDSA (European Dental Students Association) (Avrupa Dişhekimliği Öğrencileri Kuruluşu) Kulübü resmi Türkiye Delege’liğini 2000-2004 yıllarında sürdürdüm.

2011 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri alanında, en çok yayın yapan ve uluslararası bilimsel literatüre katkıda bulunan Öğretim üyeleri arasında dereceye girmiş ve bilim ödülüne layık görüldüm.

GAMZE PALAMUT: Biraz da sportif, sanatsal faaliyetler ve teknik becerileriniz hakkında konuşabilir miyiz?

BİRKAN ÖZKAN:  1996 – 1998 Adana Çukurova ve Yıldırımspor Basketbol takımı kulüplerinde lisanslı olarak oynadım. 1998 – 2003 S.Ü Diş hekimliği Fakültesinin Voleybol ve Basketbol takımlarında lisanslı olarak oynadım. Daha sonra  2001-2004 yılları arasında S.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Voleybol takımı sorumluluğunu üstlendim. 1998 – 2004  yıllarında aktif TEMA üyesi olarak sosyal organizasyonlarda yer aldım. 2009 yılında dalgıçlık brövesi almış ve su sporlarına ilgi duydum.  2007 yılında, Hilton Konya Sağlık Kulübünün düzenlediği tavla turnuvasında 3.cü oldum. 2005’ ten günümüze,  Türk-Fin Dostluk grubu üyeliğim devam etmektedir. 1997 yılında, TRT’nin Mersin’de düzenlediği Türk Sanat Müziği solo yarışmasında 60 yarışmacı arasında 4.cü oldum. 2000 – 2003 yılları arasında, EDSA Kulübünün uluslararası alanda, Sırbistan, Yunanistan ve Slovenya’ da, her yıl olağan olarak düzenlenen Minieurovizyon Şarkı Yarışmasında, Türkiye’yi ve ayrıca Selçuk Üniversitesini temsilen katıldım ve 3 kez uluslararası birincilik ödülü aldım. Hobi amaçlı keman ve piyano çalıyorum.  Söz ve müziği kendisine ait olan 40 eseri bulunmakla birlikte, ilk müzik albümünü amatör anlamda 2009’da, 2. Müzik albümünü profesyonel anlamda ise maksi-single olarak 2014’te yaptım. Çene Cerrahisini ilgilendiren aletleri, kendisine ait küçük bir atölyede amatör olarak tasarlayıp ürettim.

GAMZE PALAMUT: Peki bilimsel faaliyetleriniz?

BİRKAN ÖZKAN:  Son 2 yıldır Uluslararası Bilimsel Derginin (International Journal of Dental Case Reports) Baş Editörlüğüm devam etmektedir. Uluslararası ve Ulusal literatüre geçmiş çok sayıda bilimsel makale ve sunumlarım bulunuyor.