“Gün içinde öğünleri atlamadan düzen oluşturulmalıdır”

Diyetisyen Miray Türker Kaya, “Ramazan boyunca değişen yeme düzenimizi tekrar üç ana, iki ya da üç ara şeklinde düzenlememiz için, bayramın ilk günü saatlere ve öğünlerimizin içeriğine dikkat ederek besinlerimizi tüketmek önemlidir. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayarak gün içinde öğünleri atlamadan düzen oluşturulmalıdır” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

 “Gün içinde öğünleri atlamadan düzen oluşturulmalıdır”

Diyetisyen Miray Türker Kaya, yılın en çok tatlı tüketilen zamanının Ramazan Bayramları olduğunun altını çizdi.

Diyetisyen Miray Türker Kaya, Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu.

“SAĞLIKLI BİR KAHVALTIYLA BAŞLAYIN”

Ramazan’da 30 gün boyunca değişen yeme düzenini tekrar düzene koymanın önemli olduğunu vurgulayan Kaya, “Ramazan boyunca değişen yeme düzenimizi tekrar üç ana, iki ya da üç ara şeklinde düzenlememiz için, bayramın ilk günü saatlere ve öğünlerimizin içeriğine dikkat ederek besinlerimizi tüketmek önemlidir. Gece sahura kalkma bir ay boyunca alışkanlığa dönüşebileceğinden gece kalkıp yemek yeme isteği oluşabilir. Bunu önlemek için güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayarak gün içinde öğünleri atlamadan düzen oluşturulmalıdır” şeklinde konuştu.

“BAYRAMIMIZI HÜSRANA DÖNMESİN”

Ramazan bayramı deyince insanların aklına çikolatalar, şekerler, lokumlar, baklavalar, geniş sofralar ve bol bol yemek yemek geldiğini belirten Kaya, “Bu kadar yoğun içerikli ve enerjili besinleri çok fazla miktarda besin tüketimi sonrasında sindirim sistemi sorunları, şişkinlik gibi problemler şeker gibi bayramımızı hüsrana çevirmesin. Farklı bir noktadan aşırı besin tüketimi yavaşlayıp düzene girmeye çalışan metabolizma için de ilerleyen günlerde kilo kazanımı ile mücadele etmeye neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kaya, “İkram edilen birbirinden lezzetli tatlılar, çeşitli çikolata ve şekerler karşı koymamızı oldukça zordur. Kültürel açıdan da misafire verilen değerden kaynaklı güzel ikramlar sunmak isteriz. Tamamen şekerden kaloriden uzak bir bayram düşünülemez. Ama hafif tercihler yapıp, ölçülü tüketip, besinleri çeşitlendirip sağlıklı olarak öğünlerimizi dengeleyebiliriz” diye konuştu.

“KAHVALTI METABOLİZMANIN ÇALIŞMASINI BAŞLATIR”

Sabah hafif bir kahvaltıyla başlamanın; hem metabolizmanın çalışmasını başlattığını, hem de gün içerisinde oluşabilecek açlıkla aşırı tüketimi önlediği bilgisini veren Kaya, şu önerilerde bulundu:

  • “Bayram ziyaretlerine elimizden geldiğince yürüyerek gidilmelidir.
  • Bayramların vazgeçilmezi ikramlar; ikramları aşırı tüketmemek için misafirliğe aç karnına gitmeyiniz. Böylece ikramları tüketimde ölçülü olunur.
  • Misafir ağırlayacaksanız ikramlıklarınızı hafif olmasına özen gösterilmelidir. Meyve salataları, dondurma ve sütlü tatlıları tercih edilebilir.
  • Bayramda fazla tüketeceğinizi düşünerek ana öğünleri atlanır ve gün boyu aç kalınırsa kan şekerini dengelenemez ve tatlı krizleri yaşamak kaçınılmaz olur.
  • Öğününüzde et tüketecekseniz ızgara, fırında veya tencere yemeği olarak tüketilebilir. Sofrada mutlaka salata, yoğurt ile öğün dengelenmelidir.
  • Şeker, besin kalitesi yok denecek kadar az olan boş enerji kaynaklarıdır. Bundan dolayı şeker ve şekerli ürünler beslenmemizde ne kadar az olursa, beslenmeniz o kadar sağlıklı olur. Tatlılarınızı yemeklerden 2 saat sonra tüketilebilir. Daha çok sütlü tatlıları tercih edilmelidir. Şeker, çikolata ve tatlı tüketimi olabildiğince az olmalıdır.
  • Bayramda gün içerisinde 2-2.5 lt mutlaka su tüketilmelidir. Yaz aylarına denk gelmesiyle bayramın suya ihtiyacımız daha da artmaktadır.”