Perşembe , 20 Şubat 2020
Down Sendromlu Batuhan’ın Başkan Seçer Sevinci

Down Sendromlu Batuhan’ın Başkan Seçer Sevinci

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 19 yaşındaki Down Sendromlu Batuhan Antmen’i de okulun ilk gününde yalnız bırakmayarak, heyecanına ortak oldu.

HABER MERKEZİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk gününde okulları ziyaret ederek öğrencilerle buluştu.

Seçer, 19 yaşındaki Down Sendromlu Batuhan Antmen’i de okulun ilk gününde yalnız bırakmayarak, heyecanına ortak oldu. 31 Mart seçimleri öncesi adaylık sürecinde yaptığı bir konuşmayı dinleyip kendisine uzun zamandır içten bir sevgi besleyen Batuhan, daha önce çektiği video ile Seçer’e ulaşarak sevgisini ve heyecanını paylaşmıştı. Seçer, Batuhan’ın daveti üzerine yeni eğitim-öğretim döneminin ilk gününde okuduğu Yenişehir İlçesi’ndeki Hüseyin Polat Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ni ziyaret ederek, Batuhan’ın yanında oldu. Başkan Seçer, okuldaki çocuklarla tek tek sohbet ederek, onlarla becerilerini geliştirecek hediyeler paylaştı.

BATUHAN, SEÇER’İ ZEYBEK OYUNUYLA KARŞILADI

Başkan Seçer’i okulda zeybek oyunuyla karşılayan Batuhan ve arkadaşları, ziyaret boyunca Seçer’in yanından ayrılmadı. Yeni eğitim-öğretim döneminin ilk gününde Başkan Seçer’in kendisini ziyaret edeceğini öğrendiği andan itibaren büyük bir heyecan ve mutluluk duyan Batuhan, duygularını “Geldi, gittim, sarıldım, öptüm. Seni seviyorum Vahap Seçer dedim” sözleriyle anlattı. Okuduğu okulda başarılı bir öğrenci olan Batuhan, “Burada okuyoruz, yazıyoruz. Okul bitsin ben de başkan olacağım” diyerek hayallerini paylaştı.

“BURAYA GELMESİ BİLE ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

Anne Feride Antmen, Batuhan’ın Başkan Seçer’e olan sevgisinden bahsederek, sokaklarda fotoğraflarını gördüğünde dahi mutlu olduğunu söyledi. Anne Antmen, “Vahap Seçer, bizim mahalleye gelmişti. Orada gördü, konuşmalarını dinledi, gitti, sarıldı, öptü kendisini. Okula geldiğinde öğretmenine anlatmış çok sevdiğini. Video çekmişler, videoyu da öğretmenimiz ulaştırdı kendisine. Şu anda da kendisi gelecek diye çok sevinçli, heyecanlı Batuhan. Çok seviyor, gerçekten de kalpten çok seviyor. Gördüğü an sarılmak istiyor. Resimlerini gördüğü zaman bile ‘Bak anne, Vahap Seçer’ diyor. Öyle içten bir sevgisi var, zaten bunlar mutlu olmayı, mutlu edilmeyi çok seviyorlar. Vahap Seçer’e ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Engelliler için böyle bir şey yapması, onlarla beraber olması, buraya gelmesi bile çok güzel bir duygu” dedi.

“EĞİTİM TOPLUMLAR İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, özel çocuklarla bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bugün güzel bir gün. Bugün eğitim ve öğretim yılına başlıyoruz. Tüm Türkiye’de ilköğretim düzeyinde çocuklarımız heyecan yaşıyorlar. Batuhan da yaşıyor, bugün okulu başladı. Burası özel bir eğitim merkezi. Farklı alanlarda özel çocuklarımız olan öğrencilerimizin olduğu bir okul. Bugün buraya Batuhan’ın daveti üzerine geldim. Çok seviyorum, o da beni çok seviyor. Aramız son derece iyi. Onlara da hayırlı olsun demeye geldim” dedi. Eğitimin kendileri için büyük bir önem taşıdığını dile getiren Başkan Seçer, özel çocukların eğitiminin daha önemli olduğunu vurgulayarak, “Eğitim toplumlar için son derece önemli bir alan. Bu standart eğitimlerdir, özel eğitimlerdir fark etmiyor. Eğitimli bir toplum olmak zorundayız. Bu çocuklarımızın eğitimi çok daha önemli, çok daha özel” diye konuştu.

“ÖZEL ÇOCUKLARIMIZIN YANINDA OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Seçer, özel çocuklara sahip ailelerin yaşadıkları zorlukların farkında olduklarını belirterek, yöneticilere bu noktada büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sorumluluğunun farkında olduğunun altını çizen Seçer, şöyle devam etti: “Eğer sosyal devletseniz, bunları yapmak zorundasınız. Bu görevinizi yerine getirmek zorundasınız. Özellikle özel çocuklarımızla ilgili ailelerimiz çok büyük sorunlar yaşıyor. Down sendromlu, otistik ya da farklı araz taşıyan çocuklarımızın bakımları, ailelerimize çok büyük külfet. Eğitimleri son derece önemli külfet. Hem maddi külfet hem manevi külfet. Burada tabii ki devletin şefkatli elinin buna değmesi gerekiyor. İmkanların seferber olması gerekiyor. Bunu devletimiz yapıyor eksiğiyle, gediğiyle ama hakikaten bir gayret var, bunu görmek lazım. Eksikleri de tamamlamak lazım. Biz yerel yönetimler olarak birçok alanda yanlarında olmaya çalışıyoruz. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığımız var. Özel çocuklarımızın eğitimi de bunlardan bir tanesi. Tabii bizim de kendi görev alanımız içerisinde, yetkilerimiz ve imkanlarımız ölçüsünde bunları yapacağız.” Yeni eğitim-öğretim döneminde öğretmenlere, velilere ve çocuklara başarı temennisinde bulunan Seçer, “Bizim için gelecek, eğitim. Çünkü çocuklarımızı kurtaracak olan eğitim. Toplumu kurtaracak olan eğitim. Eğitimsiz bir toplum çürümeye mahkum. Birinci görevi yöneticilerin, eğitim alanında önemli çalışmalar yapmak. Yeni eğitim öğretim yılında başta öğretmenlerimize, esas meşakkati çeken onlar, velilere ve öğrencilerimize başarılar diliyorum” diye konuştu.