Çarşamba , 17 Temmuz 2019

DİKKAT…!   UYUŞTURUCU (NARKOTİK)

Hep aklımda olan ,ama detaylarıyla yazmayı düşündüğüm konulardan birdir.

Bu gün haberleri izlediğimde kanım dondu.

Düşününki bir okulun bahçesinde bir grup öğrenci uyuşturucu kullanıyor ve o okulun idaresi bu çocuklara müdahale edemiyor.

Allah aşkına, burada suç çocuklarda mı, okul idaresinde mi yoksa anne ve babada mı?

Yorumu siz saygıdeğer okurlarıma bırakıyorum

Sevgili anne babalar; Siz, bu çocukları okula gönderirken sabah kahvaltısından tutunda, akşam yemeğine, uykusundan, evdeki hal ve hareketlerine kadar okuldaki öğretmeler ve idareciler mi sorumlu?

Bir çocuk veya ergen yaştaki genç evladınızın tutum davranışları,  yerli, yersiz agresif hareketleri, aşırı para harcamaları, size her gün bir bahaneyle yalan atıp para istemeleri okuldaki eğitimcilerin suçu mu?

Siz hiç karşınıza evladınızı alıp da konuştunuz mu?

Bu kadar parayı ne yapıyorsun, bu harcamalarına bir anlam veremedim, eskiden bu kadar masrafın yoktu, bu sene neden böyle dediniz mi?

Ev getirdikleri arkadaşlarını ve ailelerini ne kadar tanıdınız.

Veya sizin çocuklarınız sık sık bir başka arkadaşın evine ders çalışma bahanesiyle gidiyor, hatta sık sık o evde yatıya kalıyorsa

siz bu aileyi tanımıyor, sadece okul arkadaşlığının arkasına sığınarak  evladınızı boş bırakırsanız, kusura bakmayın çok şey kaybedersiniz.

Çocuğunuz odasına girip hiç bir şey yemeden , ”beni rahatsız etmeyin biraz uyuyacağım) diyorsa, mutlaka çocuğunuzu bir bahaneyle de olsa gözlemleyin.

İnternet denen sanal alem en kısa ulaşım aracı konumunda.

Her an bir arkadaşıyla olumlu yada olumsuz haberleşme sağlayabilir.

Çocuklarınızın çamaşırlarını yıkamadan önce mutlaka ceplerini dikkatli bir şekilde kontrol edin.

Odasını temizlerken ilaca benze  hap şeklinde bir şeyler bulursanız ne olduğunu ona değil, bir doktora yada aile hekimine gidip sorabilirsiniz.

Çocuğunuzda düne kadar sigara alışkanlığı yokken birde bakmışınız ki, uyuşturucuya alışmış bir evlat olarak karşınıza çıkmış. Allah muhafaza.

Onun için tedbiri elden bırakmayın, telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşmayın.

Çocuğunuzun bu davranışlarına lütfen dikkat edin.

Çocuğunuz her zaman uyku hali alıyorsa, uyuşuk davranıyorsa, dudakları kurumuş, gözleri kızarık, yumruklarını  sıkıp sıkıp bırakıyor, yürüyüşünde dengesizlik var ise, sık sık saçını başını kaşıyorsa, yada üşüyorsa, problem var demektir.

Sevgili anne babalar;

LÜTFEN  LÜTFEN LÜTFEN…..

Çocuklarınızı başıboş bırakmayınız, onlar bizim geleceğimiz

Yarınlarımızın garantisi. Hiç kimsenin evladı, bir başkasının evladından kıymetli değil, ama bu ÜLKE için tüm çocuklar kıymetlidir.

Ben  buradan  bir çağrıda bulunmak istiyorum..

Sayın il emniyet müdürlerimize tüm il ve ilçelerde, il ve ilce milli eğitim müdürleriyle koordineli bir çalışma yaparak en az yılda iki kez olmak üzere  narkotikle  ilgili  okul öğretmenlerine ve öğrencilerine  hatta veliler dahil olmak üzere konferans vermeleri.

35 yıllık bir sağlık eğitimcisi olarak tüm tecrübeme dayanarak bunu söylüyorum. İnanınki olumlu sonuçlar alınacaktır.

Bu konuda  her şeyden  bihaber anne ve babaların özellikle bu seminere katılmaları daha da faydalı olacaktır.

Uyuşturucuya bulaşmış bir öğrenci yarınların suçlusu, toplumun dışlanmış bireyi olarak karşımıza çıkacaktır, buna kimsenin hakkı yoktur. Günahsız çocukları yarınların suçlusu ilan etmeden önce, lütfen onları  kazanma zahmetini gösterelim.

Temiz toplum, temiz çevre, vicdanlı insan , merhametli ve şefkatli  bireyler yetiştirmenin  umuduyla.

Umutlarımızı yeşertelim. Çocuklarımız geleceğimizdir.

YARINA GÜLEREK UYANIN

Selam ve saygıyla

Kalenderce.

Ömer Lütfü Kalender